Drzewica

Szlifowali formę w Liptowskim Mikulaszu

Kajakarstwo górskie

W miniony weekend górale Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica uczestniczyli w 29. Międzynarodowych Liptowskich Slalomach. Impreza zgromadziła ponad 370 osad z dwunastu państw.
Kwietniowe zawody na Słowacji to stały punkt startów LKK. Są rozgrywane na progu sezonu i stanowią ważny etap przygotowań do kwalifikacji kadry narodowej.
Tym razem na torze usytuowaym na rzece Wag wystartowało sześć osad z Drzewicy ? czołowi juniorzy oraz młodzieżowiec. Grupą opiekował się trener Włodzimierz Dębowski.
W silnej, międzynarodowej stawce młodzi drzewiczanie nie mieli szans na czołowe lokaty, jednak nie to było najważniejsze. Chodziło głównie o realizację planu szkoleniowego.
Regaty zaliczano do rankingu Międzynarodowej Federacji Kajakowej ICF (International Canoe Federation), dlatego każda konkurencja została podzielona na dwie grupy. W pierwszej rywalizowali zawodnicy bardziej utytułowani ? z najwyższym rankingiem, w drugiej mniej doświadczeni.
Górale LKK zanotowali lepsze wyniki w sobotę, 20 kwietnia.
Startujący w drugiej grupie kanadyjkarze weszli do czołowej dwudziestki. Najlepiej spisał się młodzieżowiec Bartosz Łęgosz, który wywalczył 6. miejsce na 56 zawodników. Paweł Smolarski był 15., Przemysław Nowak 20. W kanadyjkach dwójkach osada Wojciech Klata ? Krzysztof Zych uplasowała się na 9. pozycji wśród 12 łódek grupy bez rankingu.
Jedynym reprezentantem Drzewicy w kategorii rankingowej ICF był kajakarz Bartosz Dębowski. W gronie 40 startujących uzyskał 29. czas. W słabszej grupie K?1 mężczyzn (99 zawodników) Jarosław Klata miał 75. rezultat.
Niedzielne starty przyniosły naszym gorsze wyniki.
Kanadyjkarze uplasowali się w piątej i szóstej dziesiątce na 60 osad drugiej grupy. Paweł Smolarski był 41., Przemek Nowak 45. a Bartek Łęgosz 52. Wojtek Klata i Krzysiek Zych zajęli 11. pozycję w gronie 13 dwójek kanadyjek.
Bartek Dębowski wystąpił w półfinale K?1 mężczyzn i wywalczył 34. pozycję. Jarek Klata uzyskał 83. rezultat na 102 kajakarzy startujących poza rankingiem.
Liptowskie Slalomy były ostatnim oficjalnym startem drzewiczan przed kwalifikacjami do kadry narodowej juniorów i seniorów w slalomie kajakowym. Eliminacje zostaną rozegrane w Liptowskim Mikulaszu (10?12 maja, Memoriał Ondreja Cibaka, 65. Tatrzański Slalom) oraz Krakowie (17?19 maja, Mistrzostwa Polski Seniorów). Będą poprzedzone konsultacjami szkoleniowymi w Krakowie i na Słowacji.

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 17 (824) z dnia 26 Kwietnia 2013r.