tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Szczęście czy pech?

 
Znów trzynastego i piątek!


Trzynastego i piątek. Czy rzeczywiście ten dzień jest pechowy? Skąd się wzięło przekonanie, że taki zbieg dat przynosi same nieszczęścia?
W czasach, gdy rozpowszechniona była wiara w magiczne właściwości liczb i cyfr ? trzynastka uchodziła za symbol śmierci i katastrofy, nieszczęścia i ruiny. A to dlatego, że trzynastka jest antytezą dwunastki ? liczby szczęśliwej. Hebrajscy kabaliści i arabscy matematycy, zajmujący się numerologią i filozofią systemów liczenia, każdą liczbę, w której występowała dwójka, uważali za liczbę doskonałą. Dwójka, a tym samym i dwunastka były symbolem wspólnoty, uczuć, emocji, czynienia czegoś razem, wzajemności. A następująca po niej trzynastka od razu zakłóca tę harmonię, zatem jest to cyfra nadliczbowa, zbędna. A jeśli niepotrzebna to i pechowa.
Astrologowie starożytnego Wschodu twierdzili, że to liczba symbolizująca podziemny świat. Występując w przekazach biblijnych, również nie cieszyła się najlepszą opinią. W formie najostrzejszej, gdy dotyczy to liczby biesiadników przy stole, łączona była z Ostatnią Wieczerzą, do której zasiadło 13 uczestników. Już starożytni Egipcjanie i Grecy nie siadali do uczt w trzynaście osób.
I taka opinia o trzynastce rozprzestrzeniła się po świecie. Szanujące się hotele we Francji nie uznają trzynastego piętra, pechową kondygnację oznaczając jako dwunastą "a". Włoskie loterie starają się omijać tę liczbę. W samolotach wielu linii nie ma XIII rzędu foteli. Trzynastka źle się też kojarzyła z pomieszczeniami. Czy to przypadek, że w XVII wieku właśnie pod numerem 13. zamieszkiwał na Barbakanie kat warszawski? W szpitalach pokoje z numerem 13 służą co najwyżej jako magazyny, nigdy jako sale operacyjne.
Przesada? To dlaczego jedyny nieudany lot Apolla na Księżyc przydarzył się właśnie pojazdowi z numerem 13! Władze NASA uprzedzano, aby nie kusiły złego, ale one twierdziły, że nie ulegną zabobonom. Dodać należy, że start tego statku kosmicznego nastąpił o godzinie 13 minut 13 czasu Huston. No i stało się. W połowie drogi do Księżyca właśnie 13(!) kwietnia 1970 roku wybuchł zbiornik tlenu w module napędowym, pozbawiając trzech kosmonautów zapasów tlenu, wody i źródeł energii. Wrócili szczęśliwie na ziemię, ale moment wodowania przesunięto na wszelki wypadek z godz. 17.13 na 17.18.
Dlaczego marynarze boją się tego dnia wypływać w rejs, mieszkańcy niektórych krajów za żadne skarby nie wyruszą tego dnia w podróż, a kierowcy wybierają autobus zamiast wygodnego własnego auta? Obawy tych ostatnich potwierdzili w końcu ubiegłego wieku naukowcy brytyjscy. Badacze porównali liczbę wypadków drogowych na londyńskiej obwodnicy M 25 w piątki 13. w ciągu czterech lat z liczbą wypadków poprzedzających je "normalnych" piątków. Okazało się, że choć w feralne dni ruch drogowy jest mniejszy (około 2 procent kierowców, bojąc się pecha, pozostawia tego dnia auta w garażach), to wypadków jest aż o 52 procent więcej! Brytyjskie wyliczenia potwierdziły niemieckie statystyki. Na drogach Niemiec w piątki 13. liczba wypadków wzrasta średnio o 30 procent, w tym zabitych o 12 procent powyżej średniej.
Na złej sławie piątku zaważyła głównie Biblia. W tym dniu Adam i Ewa musieli opuścić raj, to również dzień śmierci Chrystusa. Poza tym głoszono, że piątek będzie dniem Sądu Ostatecznego. Nic więc dziwnego, że w pechowość tego dnia w połączeniu z trzynastką wierzyło i wierzy do dziś większość osób. Trzynastego w piątek wolało nie kusić losu wielu sławnych ludzi: Napoleon nigdy tego dnia nie wydawał bitew, Bismarck nie podpisywał traktatów. Gangster Al Capone śmiał się z wysiłków policji, ale gdy w końcu aresztowano go 13 w piątek, to już do końca życia nie opuścił więzienia?
W każdy piątek wypadający trzynastego dnia miesiąca, na XIII piętrze jednego z hoteli w Chicago w pokoju nr 13 zbiera się 13 osób, aby rozbić 13 luster. Jest to jedna z prób Amerykańskiej Organizacji Zwalczania Przesądów udowodnienia bezsensowności obaw związanych z feralną liczbą 13.
A my? Na przekór obiegowym przesądom bądźmy tego dnia na luzie, uśmiechnięci i mili dla siebie. Więcej takich piątków w tym roku już nie będzie!
Zebrał: erg


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (857) z dnia 13 Grudnia 2013r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »