Szachowa rywalizacja na wysokim poziomie

W Zespole Szkół Samorządowych w Paradyżu odbył się II Świąteczno?Noworoczny Otwarty Turniej Szachowy o puchar przewodniczącego Rady Gminy Paradyż. Impreza stanowi obecnie najsilniej obsadzone zawody w tej dyscyplinie sportu w naszym powiecie

Atrakcyjne nagrody rzeczowe fundowane przez gminę oraz dobra organizacja i przyjazna atmosfera, które zapewnia ZSS, przyciągają zarówno szachistów profesjonalnych jak i amatorów w różnym wieku.
W turnieju rozegranym 29 grudnia wzięło udział 49 zawodników m.in. z Łodzi, Kielc, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, Moszczenicy, Opoczna i oczywiście Paradyża. Najmłodszy uczestnik miał 5 lat a najstarszy niedawno skończył 80.
Dzięki wsparciu Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych paradyskie gimnazjum zostało wyposażone w 20 szachownic z figurami oraz 10 zegarów. Ten sprzęt został wykorzystany przy organizacji turnieju.
Zgodnie z regulaminem grano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Kojarzenie komputerowe, czas partii na zawodnika 15 minut.
Ostatecznie zwyciężył utytułowany szachista Piotr Kaukiel z Moszczenicy, legitymujący się rankingiem 2200 pkt. Wygrał siedem partii i tylko dwie zremisował. Za zdobycie pierwszego miejsca oprócz nagrody rzeczowej otrzymał główne trofeum turnieju ? puchar przewodniczącego Rady Gminy.
Na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej uplasował się Jerzy Strzelecki z Opoczna, na szóstej kolejny opocznianin, Marian Kozłowski.
Mimo zaciętej rywalizacji turniej przebiegał w przyjaznej atmosferze. Sędzia główny interweniował sporadycznie, mimo iż dla wielu graczy z gminy Paradyż było to pierwsze zetknięcie z zegarem szachowym oraz przepisami kodeksu szachowego, obowiązującymi w tego rodzaju zawodach.