tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Świętowanie w deszczu

 
Zakończyły się tegoroczne Dni Opoczna - dosyć nietypowe, bo główną atrakcją obchodów był zorganizowany po raz pierwszy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny.

Nie jesteśmy w stanie opisać wszystkich imprez, jakie miały miejsce podczas I Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, jaki odbywał się w naszym mieście od czwartku, 29 czerwca do niedzieli 3, lipca. Jedno jest pewne, choć program był atrakcyjny i każdy mógł w nim coś znaleźć dla siebie, to niestety pogoda skutecznie zniechęciła opocznian od uczestnictwa w imprezach.
Tradycyjnie święto miasta, już w poniedziałek, 27 czerwca rozpoczął plener rzeźbiarski. W tym roku artyści rzeźbiarze Łukasz Zabłocki, Wojciech Grzędowski i Marek Mokrowiecki rzeźbili rycerzy.
W czwartek, 30 czerwca w MDK, zorganizowano konferencję prasową dotyczącą I Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Opoczno 2011. Przybyłych powitała dyrektorka MDK, Monika Matusiewicz, która powiedziała, że inspiracją do organizacji festiwalu jest idea konfrontacji bogactwa kultury regionu opoczyńskiego z dziedzictwem artystycznym innych narodów, ich tradycją, zwyczajami, tańcem i śpiewem.
Przybyłych gości powitał także burmistrz, który wyraził zadowolenie, że może gościć przybyłe zespoły w naszym mieście. Korzystając z okazji zaprosił uczestników festiwalu na ewentualne kolejne edycje. Przedstawiciele zespołów otrzymali od władz miasta opoczyńskie lalki, a dyrektorka zaprosiła do obejrzenia koncertu inauguracyjnego z udziałem wszystkich zespołów.
Niestety frekwencja podczas koncertu inauguracyjnego nie była wysoka. Chyba zawiodła informacja. A na scenie prezentowali się gospodarze festiwalu ZPiT ?Tramblanka?, Akademicki ZPiT Uniwersytetu Łódzkiego ?Kujon?, Kapela Szymona z Łowicza, ?Lusk? ze Słowacji, ?Vila? z Serbii, ?Penhad? z Turcji.
W piątek, 1 lipca odbył się X Regionalny Przegląd Muzycznych Zespołów Weselnych i Dancingowych, organizowany przez Urząd Miejski. Do konkursowych przesłuchań zgłosiło się osiem zespołów, które były oceniane przez jury w składzie: Krzysztof Gajewski - muzyk i wokalista zespołu ?Pacjent zero?, Maciej Kądziela - muzyk jazzowy, student akademii muzycznej w Danii oraz Tomasz Łuczkowski - gitarzysta basowy deathmetalowej formacji ?Nomad?. Każdy z zespołów miał wykonać 5 utworów, w tym biesiadno-weselny, taneczny oraz dowolny, w tym covery znanych przebojów lub utwory własne. Zgodnie z regulaminem przeglądu utwory musiały być wykonywane na żywo. Po wysłuchaniu wszystkich zespołów komisja konkursowa pierwsze miejsce przyznała zespołowi ?Evans? z Poświętnego, drugie ?Aby do rana? z Żar, a trzecie znanym opoczyńskiej publiczności ?Aptekarzom? z Tomaszowa Mazowieckiego. Na koniec dla widzów zagrał opoczyński zespół ?Pacjent zero?.
W sobotę, 2 lipca odbył się I Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych ?Pasiaczek 2011?, w którym uczestniczyło trzynaście zespołów. Jury w składzie: Janusz Chojecki - kierownik ZPiT Politechniki Warszawskiej, Barbara Kardynalska - choreograf ZPiT ?Kielce? oraz Jerzy Libicki - muzyk z Łodzi pierwsze miejsce przyznało ZPiT ?Roztocze? z Tomaszowa Lubelskiego, drugie ZPiT ?Częstochowa? z Częstochowy, a trzecie ZPiT ?Dzianiszanie? z Dzianisza. Gwiazdą sobotniego wieczoru był występ dziewcząt z zespołu ?SheMoans?, znanych głównie z występów w telewizyjnym programie Szymon Majewski show. W ostatnim czasie zespół rozpoczął samodzielną karierę sceniczną. Dziewczyny pracują nad albumem z autorskimi piosenkami, a ich pierwszy singiel ?Supergirl?został wybrany czołówką do polskiej edycji programu ?Top Model?. Piosenka zakwalifikowała się również do Krajowego Finału Konkursu Eurowizja 2011. Opocznianie szczególnie dopingowali grającą na instrumentach klawiszowych Katarzynę Lisowską (z domu Pacan), opoczniankę z urodzenia mieszkającą obecnie w Końskich. W sobotę podczas warsztatów w Miedznej wybrano Miss Festiwalu. Tytuł ten zdobyła reprezentantka zespołu ?Vila? z Serbii.
Niedzielne koncerty, organizatorzy z obawy przed opadami deszczu, które skutecznie odstraszały widzów przeniesiono do sali widowiskowej MDK. Na scenie MDK, prezentowały się zespoły ludowe z gminy Opoczno: ?Bielowianki?, ?Wolowianki?, ?Bukowianki?, ?Kraśniczanki?, ?Sitowianki? oraz kapele ludowe ?Tramblanka? i ?Opocznianka?. Po tych prezentacjach widzowie zostali zaproszeni do obejrzenia koncertu galowego I Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Opoczno 2011. Obok goszczących w naszym mieście zespołów prezentujących się już wcześniej opoczyńskiej publiczności, na koncert przyjechały gościnnie także ZPiT ?Leliwa? z Leżajska, Zespół Tańca Ludowego ?Tanew? z Biłgoraju, ZPiT ?Pułanie? z Trzciany oraz ZPiT ?Ziemi Cieszyńskiej? z Cieszyna. Wszystkie występy publiczność nagradzała gromkimi brawami. Na koniec festiwalu widzowie obejrzeli tramblankę w wykonaniu wszystkich zaproszonych zespołów i oczywiście gospodarzy, zespołu ?Tramblanka?. Zwieńczeniem święta miasta był koncert zespołu folk ?Redlin?.
Jak zawsze z okazji święta miasta, organizatorzy przygotowali szereg imprez towarzyszących. Były wystawy rękodzieła, degustacje potraw regionalnych, prezentacje twórców ludowych, kiermasz wyrobów artystycznych, konkursy z nagrodami. Zorganizowano także plener malarski, w którym uczestniczyło około 30 artystów. Obok tego na placu przed krytą pływalnią prezentowały się opoczyńskie firmy i placówki kultury. Firma Ceramika Paradyż główny sponsor imprezy, przygotowała loterię fantową z której dochód wesprze działalność ?Tramblanki?. Poza tym konkursy z nagrodami, symulatory Formuły 1 oraz turniej rozgrywek w piłkarzyki. Wśród prezentujących się placówek, nie zabrakło także PiMBP. Pracownicy placówki przygotowali szereg atrakcji dla odwiedzających jej stoisko. Najmłodsi mieszkańcy gminy mogli wziąć udział w konkursie plastycznym na projekt wakacyjnej pocztówki z Opoczna. Chętnych nie brakowało, a najlepsze prace można obejrzeć w oddziale dla dzieci PiMBP. Długa kolejka oblegała również stoisko, gdzie pracownice czytelni Elżbieta Koćmiel i Beata Wójcik malowały dziecięce buźki w fantazyjne wzory. Młodzież i dorośli mieli okazję sprawdzić stan swojej wiedzy o regionie odpowiadając na pytania dotyczące historii, legend, folkloru i gospodarki gminy Opoczno. Atrakcyjne nagrody dla laureatów konkursów ufundował Urząd Miejski. Nie zabrakło stoiska z książkami o tematyce regionalnej oraz słownikami, poradnikami i literaturą piękną w bardzo atrakcyjnych cenach.
Już tradycyjnie, także opoczyńska szkoła nauki jazdy ?Szóstka? przygotowała konkurs, w którym udział wzięło 150 uczestników. Kierowcy musieli pokonać specjalny tor i wykazać się doskonałą płynnością manewrów, wożąc piłeczkę na specjalnym talerzu. Oczywiście te skomplikowane manewry należało wykonać jak najszybciej. Pierwsze miejsce zajął Przemysław Chmal, z czasem 1.27,15 s, tuż za nim przyjechali Grzegorz Januszewski 1.27,55 s i Łukasz Stolarczyk 1.28,26 s. Nagrodą był bezpłatny kurs na prawo jazdy w szkole ?Szóstka?.
Niestety nie wszystko uda się do końca zaplanować, a już na pewno pogody. Można się tylko zastanawiać czy frekwencja publiczności nie dopisała z powodu fatalnej pogody, czy może z powodu imprezy, której tematem przewodnim był folklor?





Artykuł ukazał się w wydaniu nr 27 (730) z dnia 8 Lipca 2011r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »