tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sławno

 Święto plonów w Sławnie

 
W niedzielę, 4 września odbyły się dożynki gminne w Sławnie. Święto plonów połączono ze ?Spotkaniem z folklorem i kuchnią staropolską?

Kwadrans przed dwunastą na placu przed kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zebrał się korowód dożynkowy. W południe rozpoczęła się msza za tegoroczne zbiory oraz za uchronienie od klęsk żywiołowych. Podczas uroczystego wręcznia darów wójt gminy Tadeusz Wojciechowski przekazał parafii bieliznę liturgiczną. Po eucharystii nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego na plac przed Gminnym Ośrodkiem Kultury. Część wieńcową przygotował zespół ?Róża? z Gawron.
Zebranych powitał prowadzący dożynki dr Jan Łuczkowski, były dyrektor Muzeum Regionalnego. Na początku zainteresował wszystkich opowieścią o dożynkach. Jest to czas, by podziękować za plony wszystkim tym, którzy przyczynili się, aby były dorodne. To święto radości i nadziei, które odbywa się w atmosferze dostojności, zadowolenia, w chwili kończącego się lata. Jest okazją do prezentowania osiągnięć, jak również do zaakcentowania bolączek życia codziennego społeczności wiejskiej. Oznacza koniec żniw i początek świętowania.
W opoczyńskiej tradycji zachowały się elementy wręczenia dorodnego chleba, wieńcy dożynkowych, a także wiele pieśni i przyśpiewek o plonach, zbiorach i ciężkiej pracy towarzyszącej rolnikom przez całe lato. Pieśni prezentowały podczas swych występów zespoły folklorystyczne: ?Słowiki?, ?Kamienianka? ? najstarszy zespół w gminie, ?Róża?, ?Kozenianka?, panie z KGW z Wincentynowa oraz ?Białe Łabędzie? ? uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Olszowcu, którzy zaśpiewali ?Cyraneczkę?, ?Nocka szumi? oraz piosenkę będącą przesłaniem dla ludzi całego świata: ?Nie jesteś sama?. Zaśpiewała ją Marta Jamróz.
Wójt Tadeusz Wojciechowski powitał wszystkich przybyłych, m.in. posła Stanisława Witaszczyka, przewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego Marka Mazura, wicemarszałka województwa Dariusza Klimczaka, przedstawicieli służb wojewódzkich i powiatowych, samorządowców. Zwrócił się również do zarządu firmy Vinderen, z którą gmina wiąże wielkie nadzieje. Firma współfinansowała tegoroczne uroczystości dożynkowe. Oznajmił także, że dzięki woli Zakładu Energetycznego podjęto decyzję o budowie stacji GPZ 110 kV na terenie gminy.
Nie byłoby święta plonów bez starostów dożynek. Tegorocznymi zostali: Grażyna Sołtys z Kolonii Sławno, która wraz z mężem prowadzi 6?hektarowe gospodarstwo, oraz Jan Raczkowski, działacz społeczny, który razem z żoną i dziećmi pracuje w Sławnie i prowadzi ponad 12?hektarowe gospodarstwo. Starostowie złożyli na ręce wójta bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów. Przedstawiciele poszczególnych organizacji: sołtysów, strażaków i kół gospodyń wiejskich wręczyli natomiast wieniec uwity z tegorocznych zbóż.
Dożynkom towarzyszyły jak zawsze kiermasze, zabawy, występy artystyczne oraz koncerty. W tym roku gości bawiły zespoły: ?Masters? i ?A to ci biesiada?. Drugi z nich tworzą cztery wokalistki, które przygotowały trzygodzinny repertuar obejmujący trzy bloki tematyczne. Pierwszy składał się z najbardziej znanych polskich przebojów od lat siedemdziesiątych po dzień dzisiejszy. Dziewczyny porwały publiczność do tańca hitami takimi jak ?Medytacje wiejskiego listonosza? i ?W kinie, w Lublinie ? kochaj mnie?. Na drugi złożyły się najpiękniejsze pieśni i wielkie hity folkowo?biesiadne, m.in. ?Kanikuły?. Utwory te zaczerpnięte są z różnych kultur, dzięki czemu każdy znalazł coś dla siebie. Trzeci blok tworzyła gorąca mieszanka gatunków muzycznych, takich jak pop, dance, rock, a więc doskonała zabawa przy największych przebojach ostatnich lat. W tej części można było usłyszeć utwory m.in. Cher, Beyonce, Paul Anka czy Eurythmics. Całość opatrzono wspaniałymi strojami oraz dużym poczuciem humoru.
Dodajmy, że podczas tegorocznego święta plonów wystawiono 25 stoisk z poszczególnych wiosek, w których można było skosztować smakołyków rodem z kuchni staropolskiej. Zabawa trwała do 21.30, a nie tak jak planowano do północy. Powodem skrócenia czasu świętowania była decyzja Rady Gminy po śmierci jej przewodniczącego, Bolesława Wiktorowicza. Pamięć o zmarłym uczczono wspólną modlitwą i minutą ciszy.



Gospodynie z chlebem wypieczonym z tegorocznych zbóż


Korowód dożynkowy podążał za konnym wozem strażackim


Grupa "A to ci biesiada" rozgrzała męską publiczność do czerwoności


O genezie dożynek opowiedział dr Jan Łuczkowski


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (739) z dnia 9 Września 2011r.
W dziale Sławno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »