tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Święto Maryi - Matki Kościoła

 
Dzień po Zielonych Świątkach



?Mater Ecclesiae Totus Tuus? (Matka Kościoła Cały Twój). Matka Boska z Dzieciątkiem - mozaika na ścianie Pałacu Apostolskiego w Watykanie.
Mater Ecclesiae (łac. Matka Kościoła) - wizerunek (mozaika) Maryi znajdujący się na Placu św. Piotra na ścianie Pałacu Apostolskiego. Został poświęcony przez Jana Pawła II 8 grudnia 1981 roku, w podziękowaniu za obronę Matki Bożej podczas zamachu na jego życie.
Jako model dla tej mozaiki posłużył wizerunek Maryi z Dzieciątkiem, znajdujący się w Bazylice Św. Piotra i noszący nazwę Mater Ecclesiae. Mozaika mierzy ponad 2,5 metra. W podstawie mozaiki przedstawiającej Maryję z Dzieciątkiem umieszczony został herb Jana Pawła II z hasłem Totus Tuus


Każdego roku w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego obchodzone jest święto Maryi ? Matki Kościoła. Jest to jedno z nielicznych ruchomych świąt maryjnych, ale takie właśnie usytuowanie w kalendarzu liturgicznym ma swoje głębokie uzasadnienie. Dzień ten został wybrany dlatego, że Zesłanie Ducha Świętego było początkiem działalności Kościoła, który w tym właśnie wydarzeniu upatruje początków swej misji. Wśród uczestników wspomnianego wydarzenia była również Maryja, która z działaniem Ducha Świętego spotkała się już w momencie zwiastowania.
Jak podają Dzieje Apostolskie, w momencie Zesłania Ducha Świętego w Wieczerniku obecni byli wszyscy apostołowie, którzy ?trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego? (Dz 1, 14). Maryja nie wyrzekła wtedy ani słowa. To Piotr wysforował się na pierwszy plan i donośnym głosem ogłosił mieszkańcom Jerozolimy szczęśliwą nowinę o zmartwychwstaniu i życiu Jezusa. Zapewne Maryja stała pośród jedenastu apostołów otoczona kobietami i przysłuchiwała się słowom Piotra, jak ongiś w Jerozolimie słuchała słów dwunastoletniego syna, który pouczał uczonych. Tak i teraz ? ?chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu? (Łk 2, 51) ? z Wieczernika odmienionego Duchem Świętym, rozpłomienionego językami ognia i słów, które wypowiadał z mocą św. Piotr. Stała obok. Jak pod krzyżem. Przez nikogo niezauważona i niezaprzątająca niczyjej uwagi. Nikt nie dostrzegł, że pośród małej grupki ludzi, którzy zdawali się być ? zdaniem wielu ? ?wczorajsi?, stała Matka rodzącego się Kościoła. Gdyby prześledzić całe życie Maryi, to znajdziemy w nim przede wszystkim ciszę i to charakterystyczne stanie obok, które nigdy nie było wyrazem obojętności, lecz zawsze tamtego zakłopotania z Nazaretu, gdy przybył do niej anioł.
Maryja jest Matką Kościoła. Tradycja wyrażała to obdarzając Maryję wieloma imionami odnoszącymi się do jej wyjątkowej relacji z Jezusem Chrystusem oraz Duchem Świętym. Wierzący kolejnych pokoleń, doświadczając macierzyńskiej opieki i miłości Maryi, nadali jej imię Matki Kościoła. Tytuł ten przydawali teologowie już od początków dziejów Kościoła, a w minionym stuleciu papieże: Leon XIII, Jan XXIII i Paweł VI.
Oficjalnie Matką Kościoła Maryja została ogłoszona na prośbę biskupów polskich, którzy zabiegali o to, aby nauka o Matce Najświętszej została włączona do Konstytucji o Kościele II Soboru Watykańskiego, gdyż to podkreśla godność Maryi jako Matki Kościoła i jej czynną obecność w misterium Chrystusa i Kościoła. Biskupi polscy złożyli papieżowi Pawłowi VI ?Memoriał? z prośbą o ogłoszenie Maryi Matką Kościoła. Prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński, w imieniu 70 biskupów polskich, 16 września 1964 roku, podczas trzeciej sesji soborowej, wygłosił przemówienie, w którym uzasadnił taką potrzebę.
Ówczesny papież, Paweł VI, nadając Maryi ten tytuł w przemówieniu na zakończenie III sesji Soboru Watykańskiego II w dniu 21 listopada 1964 roku oświadczył: Przeto na chwałę Matki Bożej i ku naszemu pokrzepieniu, ogłaszamy Najświętszą Maryję Pannę Matką Kościoła, to jest Matką całego Ludu Bożego, zarówno wiernych, jak i pasterzy, którzy nazywają ją najukochańszą Matką. Pragniemy, by pod tym najmilszym tytułem od tej chwili, Dziewica?Matka była jeszcze bardziej czczona i wzywana przez lud chrześcijański. Sobór nie użył formalnie w swych dokumentach tytułu ?Matka Kościoła?. Użył jednak sformułowania: Kościół też katolicki pouczony przez Ducha Świętego darzy Ją synowskim uczuciem czci jako Matkę najmilszą.
W 1968 r. Paweł VI potwierdził swoje orzeczenie o Matce Kościoła w tzw. Credo Pawłowym. Episkopat Polski włączył wówczas do Litanii Loretańskiej nowe wezwanie: ?Matko Kościoła, módl się za nami?. Wniósł równocześnie prośbę do Stolicy Świętej, aby wezwanie to znalazło się w litanii odmawianej w Kościele Powszechnym, i aby papież ustanowił Święto Matki Kościoła również dla całego Kościoła Powszechnego.
Święto Maryi, Matki Kościoła, obchodzone w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, którą uważa sie za dzień ostatecznych narodzin misyjnego Kościoła, za zgodą papieża Pawła VI, zostało wprowadzone do polskiego kalendarza liturgicznego 4 maja 1971 roku przez Episkopat Polski jako obowiązujące we wszystkich diecezjach naszego kraju. Natomiast nie weszło ono do kalendarza powszechnego.
Tytuł ?Mater Ecclesiae? do Litanii Loretańskiej wprowadził papież Jan Paweł II.

(zebrał: erg)


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (776) z dnia 25 Maja 2012r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »