tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

  Święta w Opoczyńskiem

 
Postanowiliśmy zbadać, jak opocznianie spędzają święta Bożego Narodzenia i przeprowadziliśmy na ten temat sondaż. Ankietowanymi była grupa 60 opocznian (kobiet i mężczyzn), w przedziale wiekowym od 15 do 70 lat


Jak wynika z badań, mieszkańcy naszego miasta najczęściej składają życzenia świąteczne za pośrednictwem smsów (38%), które jak widać wyparły już tak popularne jeszcze kilka lat temu kartki świąteczne (31%). W następnej kolejności opocznianie wybierają składanie życzeń telefonicznie (22%), 4% wysyła e?maile, 3% woli składać życzenia osobiście, natomiast 2% nie składa w ogóle.
Drugie pytanie dotyczyło otrzymania nietrafionego prezentu. 35% ankietowanych twierdzi, że zdarzyło im się kilka razy dostać upominek, z którego nie byli zadowoleni, tyle samo nie przypomina sobie takiej sytuacji, jedna czwarta badanych zawsze była zadowolona z prezentu, a 5% otrzymało nietrafiony prezent tylko jeden raz.
Opocznianie kupują zarówno sztuczną jak i prawdziwą choinkę (po 37%), natomiast, 26% badanych wybiera obie wersje. Z ankiety można wywnioskować także, że mieszkańcy naszego miasta są tradycjonalistami. 100% badanych łamie się podczas wigilijnej wieczerzy opłatkiem, prezentami pod choinką obdarowuje się wzajemnie 87%, kolęd słucha i szykuje dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa 78%, sianko pod obrusem wkłada i uczestniczy w pasterce 67%, w Wigilię pości 62%, prezenty na mikołajki kupuje najbliższym 47%, pierwszej gwiazdki wypatruje na niebie w wigilijny wieczór 40%, a kolędy śpiewa 27%.
Mieszkańcy Opoczna najczęściej spędzają święta z rodziną (98%), a część z nich w tym czasie odwiedza także znajomych (18%). 2% ankietowanych nie przygotowuje świąt w ogóle. Opocznianie, zapytani o potrawy, które według nich koniecznie powinny znaleźć się na wigilijnym stole w zdecydowanej większości wskazują na pierogi z kapustą i grzybami (78%). Na drugim miejscu pojawia się tradycyjny karp (72%), następnie: śledzie (57%), barszcz z uszkami, kompot z suszonych owoców (53%), zupa grzybowa (48%), ryba po grecku (32%), kluski z makiem (20%), a listę potraw zamyka kapusta z grochem (12%).
Z ankiety wynika, że opocznianie lubią kolędy, a do ich ulubionych należą: ?Cicha noc? (33%), ?Wśród nocnej ciszy? (21%), ?Lulajże, Jezuniu?, ?Bóg się rodzi? (8%), ?Przybieżeli do Betlejem? (3%), ?Oj, maluśki, maluśki?, ?Pójdźmy wszyscy do stajenki?, ?Gdy śliczna Panna? i ?W żłobie leży? (2%). 17% badanych deklaruje, że nie ma ulubionej kolędy, a 2%, że ich po prostu nie lubi.
Mieszkańcy Opoczna lubią dostawać i kupować prezenty. Przy wyborze upominków dla kogoś bliskiego najczęściej kierują się zarówno marzeniami obdarowywanego i użytecznością prezentu (40%), a dopiero później ceną (18%). 2% ankietowanych uważa, że kupuje to, co im w danej chwili przyjdzie do głowy, zdaje się na spontaniczność lub wybiera to, co im się po prostu podoba.
W tym roku na wydatki przedświąteczne 52% badanych opocznian zamierza przeznaczyć do 500 złotych, 21% twierdzi, że ?zmieści się? w tysiącu, 10% wyda do 100 złotych, 12% uważa, że wyda do 50 złotych, natomiast 5% zaszaleje za ponad 1000 złotych. Pieniędzy, które wydadzą w tym roku na święta i prezenty będzie według 52% opocznian mniej więcej tyle samo co w zeszłe święta, 27% jest zdania, że wyda zdecydowanie mniej niż w zeszłym roku, 16% ma zamiar przeznaczyć trochę więcej pieniędzy, a 5% ? o wiele więcej.
Na koniec badania mieszkańcy Opoczna powiedzieli nam, czym dla nich są Święta Bożego Narodzenia. Dla jednych to: wyjątkowy czas, podczas którego najważniejszy jest świąteczny klimat; okazja do spędzenia miłych chwil z najbliższymi; rodzinna atmosfera; radosne, nastrojowe chwile; najpiękniejszy okres w roku; czas radości z narodzin Dzieciątka; wytchnienie od codziennych trosk; okazja do spotkań z rodziną; magiczny czas, w którym nawet ludzie mówią ludzkim głosem; okres pięknych dekoracji; bardzo miła atmosfera w domu i świąteczny nastrój; miłe rozmowy, prezenty i świąteczny czas; okres, w którym zastanawiam się dlaczego znowu jestem sam; moment, w którym można spokojnie usiąść i pomyśleć nad sobą i życiem; okazja do odnowy duchowej i zadumy; przede wszystkim pamiątka narodzin Jezusa; radość i miłość zaklęta w kolędzie; czas wielu wzruszeń, pojednania i spokoju ducha.
A dla drugich to po prostu: okres oczekiwania na sylwestra; czas wolny od pracy; najdłuższe święta od szkoły; wydatki i zakupy.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (754) z dnia 23 Grudnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »