tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Światowy Dzień Rzucania Palenia

 



Palenie tytoniu to nie tylko farmakologiczne uzależnienie od nikotyny, ale przede wszystkim nawyk o charakterze behawioralnym, psychologicznym i społecznym. Palenie tytoniu, niestety nadal, pozostaje olbrzymim problemem w Polsce. Liczne badania światowe wykazały związek przyczynowo?skutkowy pomiędzy paleniem tytoniu a rozwojem chorób. Wynik ten nie jest zaskakujący w świetle wiedzy nt. składu dymu tytoniowego.
W dymie tytoniowym znajduje się ponad 4000 różnych substancji, wiele o działaniu toksycznym, mutagennym (uszkadzającym DNA), taratogennym (uszkadzającym płód), kancerogennym (powodującym rozwój nowotworów). Substancje te znajdują się w dwóch frakcjach dymu: gazowej oraz cząsteczkowej zawieszonej w wodzie, tworzącej tzw. ciała smołowate. Niektóre z nich działają jedynie miejscowo w jamie ustnej, drogach oddechowych, podczas gdy inne po wchłonięciu do układu krążenia wywierają działanie na większość tkanek i organów człowieka.
Do najważniejszych składników dymu tytoniowego należą nikotyna, substancje smołowate (rakotwórcze), substancje drażniące, tlenek węgla. Sięgając po papieros powinniśmy pamiętać, że narażamy się na rozwój wielu, często śmiertelnych chorób. Zdrowotne powikłania wynikające z palenia papierosów mieszczą się w trzech podstawowych grupach schorzeń nowotworach, chorobie wieńcowej serca, niewydolności płuc. Wśród nich wymienić należy: nowotwory złośliwe płuc, nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, choroba wieńcowa serca, innymi układami i narządami szczególnie podatnymi na szkodliwe działanie palenia tytoniu jest: układy krwionośny i oddechowy, pęcherz moczowy, trzustka, nerki, żołądek.
Każdy wypalony papieros skraca życie o 5,5 minuty. Palenie tytoniu bardzo niekorzystnie wpływa na płód. Palenie bierne jest tak samo szkodliwe jak aktywne.

Jak rzucić palenie?
Po prostu nie zapalać następnego. Najlepiej jest rzucić palenie od razu jak tylko postanowimy to zrobić. Nie należy przejmować się negatywnymi odczuciami, bo wtedy organizm przezwycięża skutki palenia, znikną one w ciągu tygodnia. Dobrze jest być zajętym w ciągu kilku pierwszych dni, wyrzuć wszystkie popielniczki, zapalniczki, zapałki, paczki papierosów. Trzeba pić dużo wody i popijaj ją podczas pracy. Dobrze jest być aktywnym ruchowo, bo to pomaga się rozluźnić. Warto też pamiętać, że pieniądze zaoszczędzone na papierosach będzie można wydać na coś co sprawi nam przyjemność. Dla skuteczniejszej walki z nałogiem najlepiej jest unikać przechodzenia koło miejsc, w których zwykle kupowane były papierosy, nie wykorzystywać sytuacji kryzysowych, aby zapalić gdyż jeden papieros pociąga za sobą następne, nie martwić się, że utyjemy trzeba uważać po prostu na dietę, nie wszyscy byli palacze tyją. Trzeba cieszyć się z każdego dnia bez papierosa, bo to dobra wiadomość dla zdrowia i zdrowia bliskich.

http://www.pis.lodz.pl/uzaleznienia.htm


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (801) z dnia 16 Listopada 2012r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »