tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sport

  Sukces piłkarzy z sekcji Olimpiad Specjalnych

 
Sekcja Sportowa Olimpiad Specjalnych działająca przy WTZ?etach w Opocznie wywalczyła pierwsze miejsce w XII Regionalnym Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Zawody obyły się 17 maja w Poddębicach. Wzięło w nich udział siedemnaście zespołów z naszego województwa



Sekcja WTZ Opoczno. Od lewej w dolnym rzędzie: Waldemar Górzyński, Wojciech Zwoliński, Łukasz Tępiński, Andrzej Stępień, Paweł Chmielewski. Od lewej w górnym rzędzie: Andrzej Krzyżanowski (II trener), Tomasz Konecki, Mariusz Tomczyk, Mateusz Lachowski, Bogusław Stępień, Daniel Wierzbicki, Roman Popowicz, Mirosław Rubaj, Radosław Łypczak (I trener) oraz w środku w marynarce Jacek Ziober (wielokrotny reprezentant Polski, obecnie prezes Olimpiady Specjalne Polska ? Łódzkie)


Impreza została zorganizowana w ramach XI Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, który zaangażował w Polsce ponad 2600 zawodników, 500 trenerów i 550 wolontariuszy. Głównym założeniem tej inicjatywy jest bowiem zjednoczenie całego środowiska piłkarskiego w celu promocji i rozwoju piłki nożnej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nacisk kładziony jest na współpracę z lokalnymi partnerami takimi jak regionalne kluby piłkarskie, stowarzyszenia czy przedstawiciele władz samorządowych oraz na umożliwienie rozgrywek zawodnikom Olimpiad Specjalnych wszystkich grup sprawnościowych.
W Polsce ramach Tygodnia odbyły się 23 regionalne turnieje piłki nożnej Olimpiad Specjalnych. Przebieg zawodów w Poddębicach, gdzie rywalizowali zawodnicy z powiatu opoczyńskiego (w skład drużyny wchodzą uczestnicy WTZ w Opocznie, WTZ w Drzewicy i ŚDS w Opocznie), był bardzo pomyślny dla naszych. W trzech spotkaniach zdobyli 9 punktów oraz zapisali za swoim koncie 9 bramek, nie tracąc przy tym ani jednej. Wygrali z OSW Tkacka 3:0, z ŚDS Czepów również 3:0 a z SOSW Gromadzice 3:0 walkowerem.
Drużyna z ośrodka z Gromadzic widząc grę naszych piłkarzy i przegrywając dość wysoko dwa wcześniejsze spotkania nie wyszła na boisko. Było to niesportowe zachowanie i nawet próba interwencji u organizatorów trenera opocznian Radosława Łypczaka nie przyniosła skutku. Żadna siła nie mogła zmusić zawodników i trenera przeciwników do rozegrania spotkania. Bogusław Stępień, bramkarz i kapitan WTZ Opoczno powiedział: ? Nie po to jedziemy 120 km żeby wygrywać walkowerem. Ostatecznie jednak cała nasza drużyna, choć niepocieszona, musiała zaakceptować ten fakt.
Po decyzji sędziego ekipa z Opoczna już wiedziała, że wyjedzie z Poddębic z pucharem za pierwsze miejsce. Jest to w pełni zasłużone zwycięstwo. Piłkarze zaprezentowali bardzo solidny i przemyślany futbol. Współpracowali na boisku grając ofensywnie, co przynosiło rezultaty w postaci pięknych goli. Taka gra jest efektem całorocznych treningów, które odbywają się pod okiem trenerów Radosława Łypczaka i Andrzeja Krzyżanowskiego.
Warto dodać, że w ramach Olimpiad Specjalnych rozgrywki piłkarskie odbywają się kilkoma sposobami: na boisku w drużynie znajduje się 11 zawodników, 7 zawodników (sekcja działająca przy WTZ w Opocznie wystawia właśnie taką drużynę) bądź 5 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Są też mecze jedenastek zunifikowanych, gdzie na boisku jednocześnie w tej samej drużynie występują zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną oraz pełnosprawni.
Wspomaganie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez zapewnienie im udziału w treningach i współzawodnictwie sportowym to cel Olimpiad Specjalnych Polska, narodowego programu światowego ruchu Special Olympics i jednocześnie sportowej organizacji pożytku publicznego.
Polska reprezentacja po raz pierwszy wzięła udział w Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w 1983 roku. Obecnie stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska posiada 18 oddziałów regionalnych i 564 sekcje. W treningach i rywalizacji bierze udział 17 190 sportowców i 1 612 trenerów. Ruch wspiera 1 114 członków rodzin i 4 500 wolontariuszy. W Polsce co roku odbywa się około 200 zawodów i imprez Olimpiad Specjalnych w 20 dyscyplinach sportowych, letnich i zimowych. W 2010 roku w Warszawie zostały zorganizowane Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, uznane za najlepszą imprezę sportową roku 2010.
Olimpiady Specjalne i Paraolimpiady (Special Olympics i Paralympics) są dwiema odrębnymi organizacjami oficjalnie uznanymi przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL). Olimpiady Specjalne umożliwiają uczestnictwo w treningach osobom z niepełnosprawnością intelektualną na każdym poziomie. Natomiast Paraolimpiady to organizacja zapewniająca treningi i udział w zawodach elitarnej grupie sportowców z niepełnosprawnością fizyczną.
W tym roku odbędą się Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Atenach. Nie zabraknie tam zawodników na co dzień trenujących w Sekcji WTZ Opoczno. W skład kadry narodowej drużyny 7?osobowej mężczyzn weszło trzech piłkarzy: Bogusław Stępień (bramkarz), Andrzej Stępień (obrońca) oraz Łukasz Tępiński (napastnik).
W dniach 4 ?8 kwietnia trenowali oni w Spale na obozie przygotowawczym do tej dużej imprezy. Od 25 czerwca do 4 lipca w stolicy Grecji rywalizować będą sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną ze 185 krajów. W igrzyskach weźmie udział 7.500 sportowców, 2.500 trenerów, 25.000 wolontariuszy, 40.000 członków rodzin, 3.000 delegatów technicznych i sędziów.
Sportowcy wystartują w 22 dyscyplinach: pływaniu (w tym konkurencja dodatkowa: pływanie na otwartym akwenie), lekkoatletyce, maratonie/półmaratonie, badmintonie, koszykówce, bocce, bowlingu, kolarstwie, jeździectwie, piłce nożnej (5?, 7? i 11?osobowej), golfie, gimnastyce, piłce ręcznej, judo, kajakarstwie, trójboju siłowym, wrotkarstwie, żeglarstwie, softballu, tenisie stołowym, ziemnym, siatkówce.
Ceremonia otwarcia odbędzie się 25 czerwca na stadion Panathenaikon. Konkurencje zostaną rozegrane na trzydziestu różnych obiektach, z których większość wykorzystana była już podczas Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku. Więcej informacji na temat Olimpiad Specjalnych Polska: www.olimpiadyspecjalne.pl
Naszym życzymy oczywiście powrotu z medalami olimpijskimi i przeżycia wielkiej przygody, której może doświadczyć każdy człowiek dzięki angażowaniu się w sport. Losy sportowców Olimpiad Specjalnych z Opoczna i Drzewicy można śledzić na bieżąco, odwiedzając stronę www.wtzopoczno.pl.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (724) z dnia 27 Maja 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »