tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Stronniczy przegląd wydarzeń

 
Opracowanie przeglądu wydarzeń z całego roku, wbrew pozorom nie jest łatwe. Zawsze pozostaje potem wrażenie, że o czymś zapomniałem, czegoś było za dużo. Jest to nasz redakcyjny przegląd. A że możecie Państwo się z nim zgadzać lub nie, stąd i jego tytuł stronniczy przegląd wydarzeń.



Styczeń. Projekt rewitalizacji centrum Opoczna


Styczeń
* Nowy Rok powitał nas niezłym mrozem. Śniegi i mróz nie zahamowały chęci do zabaw sylwestrowych.
* Jako pierwsi i, jak się później okazało, jedyni publikujemy zwycięski projekt rewitalizacji starej części miasta, głównie terenów położonych wokół placu Kościuszki, przy muzeum i na placu Strażackim. Projekt zakładał m.in. wycięcie wszystkich drzew rosnących na skwerze na placu Kościuszki, co sporej części mieszkańców miasta się nie spodobało. Drugą, poprawioną wersję zaprezentowano 18 grudnia na spotkaniu z mieszkańcami.
* 16 stycznia, w przeddzień obchodów rocznicy wyzwolenia spod okupacji hitlerowskiej poseł Telus zorganizował konferencję naukową „Wyzwolenie... ale czy wolność”. I byłaby to ze wszech miar pożyteczna inicjatywa, gdyby nie kuriozalny pomysł, aby w przebieg konferencji wpleść udział „grupy rekonstrukcyjnej”, która z poważnej konferencji zrobiła tragikomiczną farsę.
* 24 stycznia ruszył polonez opoczyńskich studniówek.

Luty
* Prawie trzy i pół roku po uroczystym odsłonięciu w Opocznie tablicy katyńskiej, odgrzebujemy pismo sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ministra Andrzeja Przewoźnika, z którego wynika, że na wspomnianej tablicy katyńskiej, stojącej na cmentarzu przy ul. Moniuszki jest kilkadziesiąt, dyskredytujących ją, błędów merytorycznych. Rozpoczyna się, trwające prawie rok, poszukiwanie prawdy i prostowanie błędów. Kiedy zostaje ustalona prawidłowa treść napisów i zaproponowany projekt graficzny pomnika, niczym nie uzasadniony upór jednego człowieka, uzurpującego sobie prawo do decydowania o prawdzie historycznej powoduje, że sprawa zostaje odłożona ad acta. Mam nadzieję, że nie na długo.
* 3 lutego w gminie Gorzkowice (powiat piotrkowski), dotkniętej kataklizmem, odbyła się uroczystość wręczenia dziękczynnych plakietek, tym, którzy pospieszyli gminie z pomocą. Z terenu powiatu opoczyńskiego podziękowania zostały wręczone gminom Opoczno, Drzewica i Sławno oraz posłowi Telusowi.
* 14 lutego, w Bukowcu Opoczyńskim odbyły się kolejne kusoki. Jednym z ważniejszych ich elementów było uroczyste pożegnanie przez panie z KGW odchodzącego na emeryturę wieloletniego dyrektora Muzeum Reginalnego dra Jana Łuczkowskiego.
* 22 lutego w gminie Żarnów odbyły się przedterminowe wybory wójta, spowodowane uprawomocnieniem się uchwały rady o wygaśnięciu mandatu Marii Morawskiej, która zresztą te wybory wygrała w pierwszej turze, uzyskując 56,03% poparcia.

Marzec
* Zaprzysiężenie nowego, starego wójta gminy Żarnów na specjalnie zwołanej sesji Rady Gminy.
* Rozstrzygnięty został, rozpisany przez gminę Opoczno, konkurs na pomnik wdzięczności. Całość ma kosztować około 300 tys. złotych.
* 13 marca podajemy oficjalne wyniki XII plebiscytu na najpopularniejszego sportowca i trenera powiatu opoczyńskiego. Zwyciężyli Maricin Mirecki i Tadeusz Białeta.
* Na naszych łamach pojawia się informacja, że europrawybory 2009 zorganizowane zostaną wspólnie przez Wrześnię i Opoczno. Mają się odbyć w maju i temu terminowi podporządkowane zostały m.in. Dni Opoczna.
* 24 marca druhowie OSP ze Sławna zostali włączeni do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego.
* 25 marca oficjalnie pożegnany został przez władze samorządowe Opoczna, odchodzący na emeryturę organizator i długoletni dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, dr Jan Łuczkowski.

Kwiecień
* 15 kwietnia obchodzono w Opocznie rocznicę mordu katyńskiego. Jakoś nikomu nie przeszkadzało, że główne uroczystości odbywały się przy tablicy katyńskiej, na której wyryte są kłamstwa.
* 24 kwietnia zakończyła się edukacja uczniów najstarszych klas szkół ponadgimnazjalnych. Absolwenci odebrali swoje świadectwa, najlepsi otrzymali również nagrody. W 2009 roku prymusem powiatu opoczyńskiego został Adam Perzanowski z ZSS nr 1, ze średnią ocen 5,68.
* 26 kwietnia warkotem ponad 500 silników, zainaugurowany został w Opocznie sezon motocyklowy 2009 r. Taka impreza miała miejsce po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że nie po raz ostatni.
* 26 kwietnia w Anielinie, z udziałem biskupa polowego gen. Tadeusza Płoskiego, wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej oraz przedstawicieli prezydenta RP obchodzona była 69 rocznica śmierci mjra Hubala.
* Ruszył bezpłatny Internet dla mieszkańców miasta. Początkowo tylko tych mieszkających w centrum, ale zapowiedzi mówią o rozwoju tej formy komunikacji.

Maj
* 1 maja po raz 13 Barbara i Zdzisław Miękusowie wraz z Klubem Tanecznym TICO zaprosili do Opoczna najlepsze pary, z okolic bliższych i dalszych, do wspólnej rywalizacji o puchar burmistrza Opoczna. Wystartowało ponad 250 par tanecznych z 54 klubów z całej Polski.
* 4 maja odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka.
* 4 maja prezydent Republiki Węgierskiej odznaczył starostę Józefa Roga Krzyżem Rycerskim Orderu Republiki Węgierskiej. Noblesse oblige.
* Ruszyły prace przy budowie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Różannie. Kosztem 24 milionów złotych miasto na 25 lat zabezpieczy sobie możliwość składowania śmieci.
Czerwiec
* Trzy dni świętowania: Dzień Dziecka, Dni Opoczna oraz po raz pierwszy przeprowadzone w Opocznie europrawybory. Przy europrawyborach nawaliła frekwencja. W Opocznie głosowało zaledwie 4,73% uprawnionych do głosowania. Wygrała PO (32,67%) przed SLD (17,11%) i, oficjalnie nie biorącym udziału w tej imprezie, PiS–em (12,48%).
* Podczas Dni Opoczna oficjalnie nadany został tytuł Opocznianina Roku, który przypadł w udziale Krzysztofowi Rzeźnikowi.
* 7 czerwca, w czasie oficjalnych wyborów do europarlamentu w powiecie opoczyńskim wygrało PiS zdobywając 37,69% głosów, przed PSL 20,92% i PO 19,10%. Frekwencja wyniosła 21,33%
* Okazuje się, że szpital powiatowy zakończył 2008 rok na dużym plusie – ponad 2 mln 600 tys zł.
* Do Urzędu Miejskiego wpływa, przygotowany przez pracowników Urzędu Wojewódzkiego, nowy, poprawiony, uwzględniający wyniki najnowszych badań, projekt tablicy katyńskiej. Rodzi się nadzieja, że przestaną z miasta śmiać się nie tylko historycy, ale wszyscy którzy cokolwiek o historii wiedzą.
* Z udziałem przedstawicieli Opoczna w kurii radomskiej odbyło się oficjalne pożegnanie, odchodzącego do Watykanu, dotychczasowego ordynariusza ks. abpa Zygmunta Zimowskiego.
* 30 czerwca wręczenie świadectw tegorocznym maturzystom. Najlepszą okazała się absolwentka Liceum Samorządowego Monika Kowalczyk, która na egzaminie z matematyki na poziomie rozszerzonym uzyskała 100% a z fizyki, też rozszerzonej – 97%. W nieoficjalnej rywalizacji szkół najlepsze okazało LO im. Stefana Żeromskiego.

Lipiec
* W Biuletynie Zamówień Publicznych GDDKiA ukazało się ogłoszenie o konkursie na wyłonienie wykonawcy obwodnicy Opoczna. Oznacza to, że budowa na pewno ruszy w 2010 roku.
* 3 lipca zmiana na stanowisku prezesa zarządu największej opoczyńskiej firmy, Ceramiki Paradyż. Nowym prezesem został Piotr Tokarski.
* 7 lipca prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz dom” przekazuje 57 rodzinom, mieszkającym w dawnym hotelu robotniczym na ul. Przemysłowej, decyzję Rady Nadzorczej. Nie będą przedłużone umowy najmu i praktycznie do końca roku powinni opuścić lokale. Z pomocą przyszły władze miejskie, i wykupiły budynek od spółdzielni.
* 16 lipca zaczęły się, trwające z niewielkimi przerwami przez kilka tygodni, kłopoty w zaopatrzeniu w wodę mieszkańców gminy Białaczów. Sanepid kilkakrotnie wydawał zakaz spożywania wody z wodociągów i dopuszczał wodę do spożycia. Powstał pomysł budowania nowej studni, ale ze względu na przewidywaną niską wydajność zaniechano tego pomysłu. Prawdopodobnie gmina Białaczów podłączy się do wodociągów opoczyńskich.
* 19 lipca w Łodzi odbył się festyn policyjny z okazji 90. rocznicy powstania Policji Państwowej. Jedną z imprez towarzyszących były wybory miss i mistera policji. Drugie miejsce i tytuł wicemistera zdobył sierż. Albert Krzyszewski.
* 31 lipca PKP zawieszają na czas nieokreślony kursowanie pociągów na linii Tomaszów – Opoczno – Końskie – Skarżysko - Kamienna.

Sierpień
* 9 sierpnia po raz dziewiętnasty spod kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego wyruszyła Piesza Pielgrzymka Ziemi Opoczyńskiej na Jasną Górę. W tegorocznej udział wzięło ok. 1200 pątników.
* 22 i 23 sierpnia dwudniowe obchody Dni Białaczowa wraz z dożynkami, w tym roku zorganizowanymi wspólnie ze Starostwem Powiatowym. Starostami dożynek byli Ewa Skalska i Maciej Franaszczyk, oboje z Parczowa.

Wrzesień
* Dwudniowe obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
* 11 września pojawia się na naszych łamach informacja o rychłym odejściu do innej pracy dotychczasowego komendanta powiatowego policji inspektora Gabriela Olejnika.
* 13 września dożynki gminne organizują władze samorządowe Opoczna i Drzewicy. Dożynki opoczyńskie po dłuższej przerwie wracają na wieś, tym razem do Kraśnicy. I wydaje się, że to była dobra decyzja.
* 17 września powiatowe obchody 70. rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę.
* Ruszyły prace przy budowie małej, północnej obwodnicy Opoczna, drogi łączącej ulicę Przemysłową z Inowłodzką.

Październik
* Nadzieje na szybkie poprawienie bzdur wypisywanych na tzw. tablicy katyńskiej okazały się płonne. Podczas spotkania wszystkich zainteresowanych, zorganizowanego przez burmistrza, por. lotnictwa, starszy sierżant sztabowy podchorąży 25 pułku Armii Krajowej Włodzimierz Bonifacy Koper Sympatyk Koperkiewicz, powołując się na pełnomocnictwa ks. Jana Wojtana, oświadczył, że ks. dziekan nie zgadza się na żadne zmiany. Okazało się, że blefował. Podczas rozmowy telefonicznej z burmistrzem, zaraz po spotkaniu, i w rozmowie ze mną śp. ks. Jan Wojtan oświadczył, że takich pełnomocnictw nie dawał.
* Od 17 do 24 października trwa akcja charytatywna, podczas której gromadzone są środki na leczenie popularnego opoczyńskiego muzyka, Witka Dacza. Zebrano ponad 10.000 zł, ale choroba okazała sie silniejsza. Na początku grudnia odbył się jego pogrzeb.
* 19–23 października wyjątkowo atrakcyjna inauguracja sezonu kulturalnego 2009–2010 w Miejskim Domu Kultury.
* 19 października, podczas inauguracji sezonu artystycznego 2009–2010 w województwie łódzkim, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Bożena Świątek–Mazur otrzymała brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
* W październiku Sąd Rejonowy w Opocznie warunkowo umorzył, na okres próby w wymiarze jedno roku, postępowanie przeciwko wójtowi Paradyża, Wojciechowi R. Jeśli wyrok się utrzyma, to Rada będzie musiała wygasić mandat wójta.

Listopad
* 9 listopada w MDK odbyła się promocja nowej książki Aleksandry Ziółkowskiej–Boehm zatytułowanej „Dwór w Kraśnicy i hubalowy Demon”. Sala kawiarniana okazała się za mała, aby pomieścić wszystkich chętnych. Delegacja pań z KGW w Kraśnicy, wraz z dyrektorem muzeum Tomaszem Łuczkowskim i dyrektorką PiMBP Bożeną Świątek–Mazur wzięła udział w promocji w Warszawie.
* 12 listopada w okolicy Wieniawy (powiat przysuski) w wypadku samochodowym ginie dziekan dekanatu opoczyńskiego, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja, ks, prałat Jan Wojtan. W poniedziałek, 16 listopada, z udziałem jednego arcybiskupa, pięciu biskupów, około 200 księży i tysięcy wiernych ks. Jan Wojtan został odprowadzony na cmentarz przy ul. Moniuszki.
* 21 listopada Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Bielowicach obchodziła 50–lecie swego istnienia. Z tej okazji od gminy otrzymała nową salę gimnastyczną, która wybudowana przy pomocy środków unijnych oddana została do użytku we wtorek, 19 listopada.
* 23 listopada setną rocznicę urodzin obchodził twórca ludowy z Dęborzeczki, Józef Skorupa.
* 26 listopada w Żarnowie z wojskowymi honorami pożegnaliśmy gen. Kazimierza Załęskiego Bończę.
Grudzień
* Pojawiła się szansa na uruchomienie, zamiast połączeń kolejowych Skarżyska–Kamiennej z Tomaszowem przez Opoczno, połączeń szynobusowych.
* 3 grudnia odbyła się, z inicjatywy władz samorządowych gminy Opoczno, narada z udziałem przedstawicieli marszałków dwóch województw, przedstawicieli PKP oraz samorządów.
A poza tym przez cały rok trwało ustalanie, kto jest winien, że na budynku starostwa i na najbardziej zabytkowej części kościoła pw. św. Bartłomieja zawisły tablice ośmieszające, kłamliwe i naruszające porządek prawny.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (650) z dnia 22 Grudnia 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »