Drzewica

Srebro Gosi w zespole

Mistrzostwa Europy Seniorów w slalomie kajakowym

W radosnym podskoku reprezentantki Polski. Pierwsza z prawej Gosia Milczarek

Od 13 do 15 sierpnia na torze Cunovo w Bratysławie rozgrywano Mistrzostwa Europy Seniorów w slalomie kajakowym. Jak już niejednokrotnie pisaliśmy, w pierwszym terminie mistrzostwa zostały przerwane i odwołana ze względu na powódź.
Do ponownej rywalizacji przystąpiło prawie dwustu najlepszych kajakarzy górskich z całej Europy. W tym gronie było dwoje zawodników Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica – Małgorzata Milczarek i Grzegorz Kiljanek. Oboje mistrzowskie starty rozpoczęli w piątek, kiedy to przeprowadzono kwalifikacje w konkurencjach indywidualnych.
W godzinach południowych startował Grzegorz. W pierwszym przejeździe wyraźnie mu nie poszło i końcówkę odpuścił oszczędzając siły. W drugim popłynął zdecydowanie lepiej, jednak nie na tyle szybko, by awansować do czołowej dwudziestki. Ostatecznie zajął w mistrzostwach 24. miejsce, co jest sporym rozczarowaniem.
Po południu płynęła Gosia. Jej występ też nie był dobry. W obu przejazdach zarobiła po 52 punkty karne i odpadła z dalszej rywalizacji kończąc zawody na 33. pozycji. Nastroje w drzewickim obozie były więc minorowe.
Humory poprawiły się w sobotę, kiedy rozegrano konkurencje zespołowe. Z naszych górali największe powody do zadowolenia miała Gosia Milczarek, która wystartowała w drużynie C–1x3 kobiet wspólnie z Joanną Mędoń i drzewiczanką Natalią Pacierpnik reprezentującą obecnie KKK Kraków. Polki popłynęły na medal i wywalczyły srebro. Uległy tylko Niemkom a pokonały m.in. faworyzowane Słowaczki.
Polska zdobyła tego dnia jeszcze dwa medale – złoto w K–1x3 mężczyzn oraz srebro w C–2x3. W zespole dwójek kanadyjek występował kolejny wychowanek klubu z Drzewicy – Piotr Szczepański, który wspólnie z Marcinem Pochwałą reprezentuje barwy KKK Kraków. Medalu nie wywalczyła tylko drużyna C–1x3 z Grzegorzem Kiljankiem w składzie. Polscy kanadyjkarze zostali sklasyfikowani na miejscu piątym.
Półfinały i finały konkurencji indywidualnych, już bez udziału kajakarzy LKK, odbyły się w niedzielę. Tu kadra Polski nie miała powodów do zadowolenia, bo żadnej osadzie nie udało się zdobyć medalu. Najwięcej krążków – aż siedem w tym cztery złote – wywalczyli Słowacy.
Dodajmy na zakończenie, że najważniejszą tegoroczną imprezą w slalomie kajakowym będą mistrzostwa świata seniorów, które zostaną rozegrane od 8 do 12 września na torze w Tacen w Słowenii.