tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Sołczanki doKoła!

 
Początki działalności KGW w Sołku miały miejsce na przełomie lat 1970?1980. Wówczas spotkania gospodyń odbywały się w Zameczku, a do koła, poza sołczankami należały także panie z obu miejscowości. Mimo upływu lat, gospodynie z obu wiosek wciąż ze sobą współpracują


Wówczas kobiety brały czynny udział w dożynkach gminnych, odbywających się w parku w Zameczku, organizowały zabawy taneczne, z których czerpały dochody oraz uczestniczyły w kursach gotowania i pieczenia. Zajmowały się także sprowadzaniem i odchowywaniem kurcząt niosek oraz spędzały czas na wspólnych spotkaniach, podczas których, drąc pierze, przędąc wełnę, międląc len, szykując konopie i kądziel spiewały. Już wtedy chciały iść z duchem czasu, dlatego wymieniały się wzorami dywanów i kiecek, by zarówno one jak i wnętrza ich domów wyglądały modnie i by ściśle nawiązywały do regionalnych tradycji. Z czasem jednak panie podjęły decyzję o zaprzestaniu działalności koła.
Jego reaktywacja nastąpiła w lipcu 2006 r., w dużej mierze dzięki sołtysowi Markowi Wijacie. ? Do naszego grona, tak jak na początku, należą także panie z Zameczka. Dzieje się tak dlatego, że obie wsie, z racji tego, że są niewielkie, tworzą jedno sołectwo ? tłumaczy skarbniczka koła Teresa Wijata.
W kole działa czynnie jedenaście kobiet. Jego przewodniczącą jest Alicja Stępień. Wraz z nią w skład zarządu wchodzą zastępca Krystyna Popecka, pełniąca funkcję sekretarza Danuta Pacan oraz cytowana już skarbniczka Teresa Wijata. Koło corocznie reprezentuje sołectwo na dożynkach gminnych. ? W 2006 roku nasz wieniec dożynkowy w kształcie figurki przydrożnej, znajdującej się na skrzyżowaniu dróg z Zameczku, zajął pierwsze miejsce w konkursie wieńcowym, organizowanym z okazji dożynek gminnych ? mówi z dumą przewodnicząca koła.
W 2007 roku członkinie koła wzięły udział w ważnym dla nich wydarzeniu. Reprezentowały gminę Opoczno na dożynkach wojewódzkich w Walewicach z wieńcem w kształcie ówczesnego kościoła parafialnego w Sołku, który spłonął 18 lutego 2008 roku. Według organizatorów konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, wytwór sołczanek został uznany za bezkonkurencyjny, co potwierdza dyplom z 26 sierpnia 2007 roku, wydany przez Zarząd Województwa Łódzkiego.
Gospodynie z KGW w Sołku są dumne z tego, że ich koleżanka z koła, Krystyna Popecka została starościną dożynek gminnych, które odbyły się w 2006 roku w Opocznie oraz z tego, że Bogdan Stępień, sympatyk koła i osoba z nim współpracująca, był starostą dożynek gminnych w 2010 roku w Wygnanowie. ? To duże wyróżnienie. Nie ma nic cenniejszego dla rolnika, gdy inni zauważają i doceniają jego pracę ? mówi skarbniczka koła.
Stało się już tradycją, że członkinie KGW w Sołku biorą udział w licznych przedsięwzięciach. Co roku uczestniczą w Festiwalu Pieśni i Poezji Maryjnej w Mroczkowie Gościnnym, chętnie angażują się także w przygotowywanie kusoków. Poza tym prezentowały punkt wielkanocny podczas "Wielkanocnej baby" w 2009 i 2013 roku oraz wystawiały stół biesiadny na uroczystości z okazji 30?lecia działalności MDK. Panie wzięły także udział w prezentacji naszej gminy podczas święta powiatowego w Domasznie w 2009 roku i uczestniczyły w przedsięwzięciu "Smaki ziemi łódzkiej" w 2011 roku.
? Naszą działalność widać nie tylko na terenie gminy, ale również w naszych rodzimych miejscowościach. Opiekujemy się figurkami i krzyżami przydrożnymi, czynnie uczestniczymy w uroczystościach religijnych w naszej parafii, dumnie paradujemy w strojach ludowych podczas procesji, przygotowujemy wieniec na dożynki parafialne i ołtarz na procesję Bożego Ciała, uświetniamy również śpiewem msze odpustowe oraz inne, takie jak pasterka czy rezurekcja ? wymienia Alicja Stępień. Poza tym, członkinie koła licznie uczestniczą w corocznych wyjazdach do Krakowa, organizowanych przez Starostwo Powiatowe.
Niestety, sołectwo nie posiada świetlicy wiejskiej, dlatego spotkania gospodyń odbywają się w dwóch wynajętych w prywatnym domu pomieszczeniach, które panie dostosowały do swoich potrzeb. Oprócz cyklicznych spotkań, sołczanki spotykają się towarzysko z okazji imienin, andrzejek oraz Dnia Kobiet. Czas ten wypełniają śpiewem oraz wykonując kwiatki z bibuły, palmy wielkanocne, wymieniając się sprawdzonymi przepisami kulinarnymi, żartując oraz konsumując przygotowane podczas spotkań potrawy.
Działalność koła zyskuje coraz większe uznanie wśród mieszkańców sołectwa. Wiele osób wspiera gospodynie w ich działaniach oraz okazjonalnie angażuje się w pomoc gospodyniom. ? Serdecznie im za to dziękujemy i zapraszamy do stałego uczestnictwa w naszym kole. KGW to, poza "pokazaniem się" szerszej społeczności na imprezach lokalnych, przede wszystkim spełnianie kluczowej roli autentycznej integracji społecznej i współpracy w naszym lokalnym środowisku ? podsumowała przewodnicząca.



Dożynki wojewódzkie w Walewicach w 2007 r. ? gospodynie prezentują zwycięski wieniec dożynkowy, przedstawiający spalony kościołek w Sołku



2007 ? Przed kościółkiem, panie z bukietami ziół i kwiatów ? zielem ? przygotowanymi do święcenia


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (820) z dnia 29 Marca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »