Slalomiści na Dunajcu

Kajakarstwo górskie

W miniony weekend reprezentanci LKK Drzewica przebywali w Krościenku nad Dunajcem, biorąc udział w podwójnych regatach slalomu kajakowego ? ogólnopolskich zawodach dla dzieci oraz Międzynarodowym Pucharze Pienin im. Bronisława Walusia. Po raz kolejny duże sukcesy zanotowali górale najmłodszych kategorii wiekowych.
W Pieniny pojechała liczna ekipa LKK z młodzieżowcem, juniorami i młodzikami. Nasi zawodnicy startowali pod opieką trenerów ? Włodzimierza Dębowskiego, Piotra Podogrockiego i Michała Kiljanka.
Impreza była rozgrywana przez dwa dni na Dunajcu. W sobotę, 31 sierpnia pole do popisu mieli młodzicy z ośmiu klubów, uczestnicząc w oOgólnopolskich zawodach dla dzieci. Rywalizowali na torze usytuowanym obok mostu w Krościenku, gdzie nurt wody nie jest zbyt szybki. Wystartowało prawie dziewięćdziesiąt osad. W każdej konkurencji odbyły się po dwa przejazdy.
Młodzicy z Drzewicy znowu należeli do najlepszych i osiągnęli znaczące sukcesy. W poszczególnych kategoriach wiekowych wywalczyli siedem miejsc na podium, w tym jedno zwycięstwo.
W K?1 chłopców z roczników 1999?2001 bardzo dobry rezultat uzyskał Adam Kopczyński, zdobywając brązowy medal. Na czternastym miejscu został sklasyfikowany Przemysław Szpinek. W tej samej konkurencji, tyle że w gronie kajakarzy urodzonych w 2002 roku i młodszych, piąty był Olek Kopczyński a ósmy Ariel Kasiński.
Świetnie pływały dziewczęta. W K?1 roczników 1999?2001 najwięcej powodów do radości miała Klaudia Raczyńska, która uzyskała najlepszy czas i wywalczyła pierwsze miejsce. Na podium dostała się także Katarzyna Smolarska, zajmując trzecią pozycję. Szósta lokata przypadła w udziale Katarzynie Bartos, siódma Agacie Król.
Tuż za czołową trójką ? na czwartym miejscu ? uplasowała się osada C?2 Szymon Zawadzki ? Michał Franczak. Lepiej poszło naszym w kanadyjkach jedynkach.
W gronie chłopców Szymon wywalczył srebro a Michał brąz. Filip Młodawski miał siódmy czas, Maciek Bartos dziewiąty. Również dziewczęta postarały się o dwa miejsca na podium C?1. Druga była Klaudia Raczyńska, trzecia Kasia Smolarska.
W klasyfikacji drużynowej LKK zdobył 257 pkt i został sklasyfikowany na trzeciej pozycji, wyprzedzając pięć klubów. Wygrał LUKS Wietrznice (342 pkt) przed Pieninami Szczawnica (277 pkt).
Niedziela, 1 września była dniem Międzynarodowego Pucharu Pienin im. Bronisława Walusia, który został połączony z piątym rzutem Pucharu Polski i Ligi Młodzików 2013. Zawody rozgrywano na szybszym i trudniejszym technicznie odcinku Dunajca. Frekwencja okazała się bardzo wysoka.
Jako pierwsi na starcie stanęli młodzicy, już bez podziału na grupy wiekowe. W pięciu konkurencjach rywalizowało prawie osiemdziesiąt osad, które ze względu na napięty program regat wystąpiły tylko w jednym przejeździe. Reprezentanci LKK wskakiwali na podium pięciokrotnie, raz na najwyższy stopień.
Sukces z soboty powtórzył Adam Kopczyński, zajmując trzecie miejsce w K?1 chłopców. Jego młodszy brat ? Olek ? był piętnasty. Przemek Szpinek uplasował się na osiemnastej pozycji, Ariel Kasiński na dziewiętnastej.
W kajakach dziewcząt bardzo dobrze popłynęła Dominika Gąsieniec, która dotarła do Krościenka ze zgrupowania piłkarskiej reprezentacji Polski U?15. Na Dunajcu wypływała drugie miejsce. Kasia Smolarska była czwarta, Klaudia Raczyńska piąta, Agata Król siódma a Kasia Bartos ósma.
W C?2 Szymon Zawadzki i Michał Franczak zajęli piątą lokatę. Trzy miejsca na podium przyniosła nam konkurencja kanadyjek jedynek. W gronie dziewcząt znakomicie zaprezentowała się Kasia Smolarska, odnosząc pewne zwycięstwo. Trzecie miejsce wywalczyła Dominika Gąsieniec, piąte Klaudia Raczyńska. W grupie chłopców Szymon Zawadzki zdobył brąz. Michał Franczak miał szósty rezultat, Filip Młodawski siódmy, Maciek Bartos dwunasty.
Juniorzy i młodzieżowiec LKK przystąpili do walki w kategorii open z udziałem ponad stu zawodniczek i zawodników z Polski i Słowacji. W starciu z seniorami nie byli faworytami, ale kilka punktowanych miejsc zajęli. Tym razem rozegrano po dwa przejazdy.
W K?1 mężczyzn do czołowej dziesiątki dostał się Bartosz Dębowski, mając siódmy czas. Jarosław Klata był czternasty, Jakub Szymański piętnasty. Osada Krzysztof Zych ? Wojciech Klata zajęła piątą pozycję w C?2. Do najlepszej dziesiątki w C?1 mężczyzn LKK wprowadził dwóch kanadyjkarzy. Paweł Smolarski wywalczył dziewiątą pozycję, Bartosz Łęgosz dziesiątą. Adam Gąsiorowski uzyskał trzynasty czas.
W punktacji drużynowej LKK z dorobkiem 139 pkt uplasował się na trzecim miejscu. Był lepszy od sześciu klubów. Zwyciężył Start Nowy Sącz (244 pkt) przed Pieninami (139 pkt).

* * *
Krajowy sezon slalomu kajakowego powoli dobiega końca. Nasi zawodnicy wezmą jeszcze udział w Pucharze Kwisy, Młodzieżowych Mistrzostwach Polski oraz finale Pucharu Polski i Ligi Młodzików. Poczwórne zawody odbędą się w dniach 20?22 września w Leśnej. Wcześniej, bo już w najbliższą sobotą, 7 września młodzież LKK pojedzie do Skierniewic na Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w kajak polo.

Sobotnie podium K?1 dziewcząt. W środku zwyciężczyni Klaudia Raczyńska, po prawej Kasia Smolarska

Najmłodsi adepci slalomu kajakowego. Drugi z lewej Olek Kopczyński, pierwszy z prawej Ariel Kasiński

Podium C?1 młodzików. Pierwszy z lewej Szymon Zawadzki, pierwszy z prawej Michał Franczak

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (843) z dnia 6 Września 2013r.