tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Śladami naszej historii

 



Lidia Świątek i Adam Grabowski



Taki tytuł nosi projekt gminy Opoczno, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, który realizują pracownicy Muzeum Regionalnego wraz z nauczycielami historii opoczyńskich gimnazjów.
Projekt, w którym uczestniczy 30 gimnazjalistów, ma na celu pogłębienie wiedzy na temat historii regionu a zwłaszcza dawnych rodów ziemiańskich, zamieszkujących gminę Opoczno, jak również zapoznanie uczniów z innymi formami lekcji historii. Składa się z rajdów rowerowych po miejscowościach, które zamieszkiwały znane rody ziemiańskie, m.in. Bąkowskich, Drużbackich, Libiszowskich, Karwickich, Łąckich, podczas których młodzież poznaje w interesujący i przyjemny sposób historię odwiedzanych miejsc. Projekt zakłada nie tylko naukę, ale również ma służyć integracji uczniów z trzech opoczyńskich gimnazjów, czemu służą choćby wspólne ogniska. Uzupełnieniem tej wiedzy są spotkania w muzeum, podczas których uczniowie pogłębiają swoje wiadomości i prezentują materiały fotograficzne z rajdów, które posłużą do realizacji wystawy i opracowania przewodnika po dawnych siedzibach ziemian. Młodzież ma również możliwość wzięcia udziału w konkursach z nagrodami, dzięki którym może pochwalić się zdobytymi informacjami. W ramach projektu odbyły się rajdy do Kraśnicy, Libiszowa i Zameczku oraz do Karwic i Mroczkowa Gościnnego.
Celem realizacji tego projektu jest przypomnienie świata, którego upadek nastąpił w 1945 r., świata polskich dworów i polskiego ziemiaństwa ? spadkobiercy i depozytariuszy polskich tradycji szlacheckich. Może czasami ucząc się historii wydaje nam się, że to co ciekawe i ważne działo się gdzieś daleko. A przecież historia toczyła się również i tutaj, gdzie mieszkamy, uczymy się i pracujemy. Czasami wystarczy dobrze się przyjrzeć, aby zauważyć ślady historii. Czasami mówi o niej stojąca w polu kapliczka, stary, nierzadko zaniedbany grób czy stojące samotnie wielkie stare drzewo, które przypomina, że kiedyś istniała w tym miejscu przepiękna aleja wiodąca do polskiego, opoczyńskiego dworku. Ale najczęściej jedynym śladem przeszłości, zwłaszcza przeszłości polskiego ziemiaństwa są kamienie, które pozostały z niegdyś pięknego, tętniącego życiem dworku, symbolizującego obraz świata, który na zawsze odszedł. Miejmy nadzieję, że poprzez realizację projektu ?ocalimy przed zapomnieniem? chociaż fragment naszej opoczyńskiej historii.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (727) z dnia 17 Czerwca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »