tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Skroninianki doKoła!

 
Początki Koła Gospodyń Wiejskich w Skroninie sięgają 1965 roku. Po dwudziestu latach zawieszono działalność koła, jednak w 2000 roku nastąpiła jego reaktywacja. Jak w międzyczasie grupa ewoluowała? Czym zajmowały się jej członkinie dawniej, a jakie przedsięwzięcia podejmują dziś? O tym w kolejnym materiale traktującym o gospodyniach z gminy Białaczów


Pierwszą przewodniczącą KGW w Skroninie była Stefania Gad. Stała na jego czele do 1979 roku i wykazała się dużym zaangażowaniem w prowadzeniu działalności. Tuż po niej tę funkcję objęła Jadwiga Kowalska, która kierowała grupą do 1985 roku. Za jej kadencji KGW prężnie funkcjonowało, o czym poświadczają działające wówczas członkinie. Panie uczestniczyły w kursach gotowania i pieczenia, które odbywały się początkowo w remizie OSP, a następnie w wygospodarowanym pomieszczeniu w Kółku Rolniczym. Gospodynie prowadziły wypożyczalnię naczyń stołowych. W ich posiadaniu była również pralka "Frania" oraz szatkownica. Często też umilały czas mieszkańcom Skroniny występami, które odbywały się w remizie OSP.
Mimo wielkiego zaangażowania członkiń, w 1985 roku działalność została zawieszona. Jego reaktywacja nastąpiła po piętnastu latach, w 2000 roku. Inicjatorką wznowienia KGW była sołtys Jadwiga Pawłowska, która zjednała do pracy w kole 32 członkinie. Tuż po niej przewodniczącą KGW wybrano Jadwigę Jach. Grupa liczyła trzydzieści aktywnie działających kobiet. Panie od początku starały się pokazać klasę. Organizowały liczne występy dla społeczności lokalnej. ? Niezapomnianą imprezą dla wszystkich mieszkańców naszej wioski było przedsięwzięcie pod hasłem "Dobrze w powiecie, dobrze jest w gminie, ale najlepiej w naszej Skroninie". Zabawa przyciągnęła tłumy skroninian. Zwieńczeniem naszych popisów była zabawa taneczna, która trwała do białego rana ? wspomina obecna przewodnicząca koła, Urszula Zajadła.
Po zorganizowaniu udanej imprezy, panie "poszły za ciosem" i przedsięwzięły Dzień Strażaka, który również cieszył się ogromnym powodzeniem. Wydarzenie zacieśniło przyjacielskie więzy między gospodyniami a strażakami i w kolejnych latach wspólnie organizowano zabawy taneczne, zarówno dla dorosłych, jak i milusińskich.
O najmłodszych członkinie KGW pamiętają także podczas Dnia Dziecka. Wówczas panie robią co w ich mocy, by święto było jak najlepiej wspominane i zapamiętane przez małych skroninian. ? Dzieciaki z apetytem zajadają się wtedy naszymi wypiekami oraz chętnie uczestniczą w zabawach i zawodach. Zapytane, co najmilej wspominają, mając na uwadze przedsięwzięte przez koło wydarzenia, jednogłośnie stwierdzają, że wyścigi rowerowe, których zwieńczeniem były atrakcyjne nagrody dla zwycięzców ? opowiada przewodnicząca.
W 2002 roku skroninianki miały ręce pełne roboty, bowiem brały czynny udział w organizacji Święta Ludowego w Białaczowie oraz w przeglądzie potraw regionalnych w Bogusławicach (gm. Wolbórz). Nieco spokojniej minął paniom 2003 rok, jednak w 2004 roku ruszyły ze zdwojoną siłą i przygotowały mecz piłki nożnej ? kawalerowie kontra żonaci, wspomniane wyżej wyścigi rowerowe oraz występ w Żywocinie (gm. Wolbórz).
W 2005 roku na czele koła stanęła Barbara Kołodziejczyk, która pełniła funkcję przewodniczącej do 2009 roku. Za jej kadencji członkinie skupiły się głównie na kultywowaniu regionalnych tradycji poprzez przygotowywanie opoczyńskiego jadła i promowaniu go na terenie województwa. Na początku przygotowały wielkanocny stół na prezentacji regionalnych potraw, która odbyła się w Piotrkowie Trybunalskim. Udział w tego typu przedsięwzięciu przypadł gosposiom do gustu i w 2007 roku uczestniczyły w "Wielkanocnej Babie" w MDK, a w grudniu wystawiły wigilijny stół na prezentacji w Wolborzu. Rok później przygotowały degustację regionalnych dań podczas wystawiania stołów wigilijnych w Sławnie.
W latach, podczas których na czele grupy stała Barbara Kołodziejczyk, gospodynie czynnie uczestniczyły również w dożynkach powiatowych: w 2007 r. w Paradyżu, w 2008 r. w Mniszkowie i w 2009 r. w Białaczowie. Były także na wycieczce w Kazimierzu Dolnym w 2008 r. oraz rok później w Zakopanem.
Sześć lat temu wybudowano w Skroninie pomnik ku czci poległych w 1943 roku. Skroninianki z troską zajmują się tym miejscem pamięci, sprzątając plac wokół pomnika oraz sadząc kwiaty. Poza tym gospodynie dbają o swój rozwój. Za kadencji Barbary Kołodziejczyk organizowały zjazdy powiatowe KGW. Pierwszy odbył się właśnie w Skroninie. Panie gościły przedstawicieli władz samorządowych, zespoły śpiewacze oraz koleżanki z KGW z terenu gminy Opoczno.
W 2009 roku funkcję przewodniczącej zaczęła pełnić Urszula Zajadła, która na czele koła stoi do dziś. Wraz z nią w skład zarządu wchodzą skarbniczka Ewelina Fąfara oraz pełniąca funkcję kronikarza Monika Stołowska. Kontynuując działania poprzedniczki, obecna przewodnicząca wraz z członkiniami brała aktywny udział w dożynkach powiatowych: w 2010 r. w Drzewicy, w 2011 r. w Żarnowie, w 2012 r. w Ostrowie oraz w 2013 r. w Sławnie. Aby gospodynie nabrały nowych sił do działania, zabrała je na wypoczynek do Kudowy?Zdroju (2010), Zakopanego (2011, 2012), a w tym roku na szlak piastowski, podczas którego skroninianki miały okazję zwiedzić Gniezno, Poznań, Kórnik i Biskupin.
Urszula Zajadła dokłada wszelkich starań, by uatrakcyjnić gospodyniom działalność w kole. Od 2009 r. panie uczestniczą corocznie w pielgrzymce do Łagiewnik. W 2010 r. przedstawicielki KGW w Skroninie, Urszula Zajadła i Teresa Jach uczestniczyły w Regionalnym Zjeździe KGW w Sulejowie. Tam też panie otrzymały Order Serca Matkom Wsi. W latach 2011 i 2012, kontynuując działania poprzedniczek, uczestniczyły w wystawianiu regionalnych potraw w MDK.
Gospodynie ze Skroniny bardzo się lubią i szanują. Spędzają ze sobą czas nie tylko potrzebny do przygotowywania kolejnych przedsięwzięć, ale także ten wolny od pracy. Obecnie spotkania odbywają się w lokalnej strażnicy. Wspólnie organizują zabawy sylwestrowe, Dzień Kobiet, ostatki, walentynki, święto pieczonego ziemniaka czy noc sobótkową. Podczas imprez integrują się z władzami gminnymi oraz znajomymi z innych białaczowskich kół. Same również z chęcią przyjmują zaproszenia na przedsięwzięcia przygotowywane przez gospodynie z sąsiednich stowarzyszeń oraz biorą udział w jednej z największych imprez gminnych, tj. Dniach Białaczowa.
W 2013 r. uczestniczyły w kursie wikliniarskim, gdzie poznały tajniki wyplatania koszyków oraz ozdobnych kulek i rożków. Wszystkie jednogłośnie twierdzą, że udział w szkoleniu przyniósł im wiele radości i satysfakcji.
Ostatnią imprezą, którą do tej pory przygotowały członkinie KGW w Skroninie było święto pieczonego ziemniaka. Panie, wraz z koleżankami z Sędowa, zorganizowały ognisko, a przybyłych gości powitały słowami: "Dziś jest tutaj wielka draka, mamy pieczenie ziemniaka! Miłych gości więc witamy do zabawy zapraszamy."
? Fakt faktem w tym roku nie zaszczycili nas obecnością, tak jak w 2011 r., przedstawiciele władz wojewódzkich, ale przybyły władze gminne. Impreza przebiegła w miłej atmosferze. Wszyscy chętnie brali udział w zorganizowanych przez nas zawodach, wśród których do najciekawszych należały: zbieranie ziemniaków na czas, konkurs na najdłuższą ziemniaczaną obierkę oraz układanie liter z kartofelków. Na zwycięzców konkursów czekały nagrody, a dla głodnych nie tylko wrażeń przygotowałyśmy wiele potraw, wśród których prym wiodły ziemniaki z ogniska oraz tzw. tarciok ? wspomina Urszula Zajadła.
Obecnie KGW w Skroninie działa według precyzyjnie opracowywanego harmonogramu wydarzeń na najbliższy rok kalendarzowy. Co ważne, wszystkie teksty wykorzystywane w popisach skroninianek są ich autorstwa. Z racji tego, że obecnie do koła należy jedynie osiem osób, gospodynie ze Skroniny są otwarte na dołączanie do swojego grona nowych członkiń, które pragną podobnie jak one kultywowania regionalnych tradycji oraz rozsławiania wioski w powiecie i województwie.


Jeden z lokalnych występów skroninianek ? październik 1983 roku



KGW ze Skroniny z wizytą w Żywocinie w 2004 roku


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (850) z dnia 25 Października 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »