tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Rumieniec i pot

 
Skąd człowiek, który zakochuje się pierwszy raz wie, że uczucie, którego akurat doświadcza, jest miłością? Jak ludzie odróżniają jedne uczucia od innych?


Najprostsza odpowiedź wydaje się taka: Uczucia po prostu się czuje. Nagle kołacze nam serce, robi się nam gorąco, ściska w brzuchu, pocimy się i te zmiany to są nasze uczucia. Tak też wyobrażali sobie uczucia pierwsi psychologowie sto lat temu. Te przekonania wyglądają na rozsądne, ale są błędne!

Mózg w działaniu
Wcale nie jest tak, że poznajemy uczucia dzięki naszym reakcjom fizjologicznym. Większość uczuć manifestuje się bowiem podobnie. Ludziom bije serce identycznie, gdy widzą piękną osobę, gdy krzyczy na nich szef lub gdy stoją na bieżni sportowej. W dodatku często reakcje fizjologiczne pojawiają się dopiero po doświadczeniu jakiejś emocji, a nie przed nią. Najpierw przychodzi nam do głowy coś strasznego, czujemy lęk i dopiero wtedy zaczyna nam kołatać serce.
Dlatego zaczęto podejrzewać, że doświadczamy uczuć wtedy, gdy pobudzone zostaną odpowiednie sfery mózgu. Rzeczywiście w mózgu odkryto ośrodki gniewu, ośrodki przyjemności. Jeśli drażni się te strefy mózgu na przykład poprzez stymulację przezczaszkową, ludzie doświadczają odpowiednich emocji.

Mózg to nie wszystko
Jednak i ta teoria jest niepełna. Ludzie doświadczają uczuć nawet wtedy, gdy określone ośrodki w mózgu nie są pobudzone. W dodatku nie mamy w mózgu sfer, które można by nazwać ośrodkiem miłości, współczucia czy doświadczania rozkoszy w słuchaniu muzyki klasycznej.
Dzisiaj wiemy, że doświadczamy uczuć dopiero po pojawieniu się kilku czynników jednocześnie. Najważniejszym z nich jest to, jak zrozumiemy sytuację, w której się znaleźliśmy. Gdy ktoś klepnie nas mocno w plecy, od razu jesteśmy pobudzeni, ale czy to pobudzenie zamieni się w radość, gniew, czy strach zależy od tego, kogo ujrzymy po odwróceniu się.

Pomyłki w uczuciach
Z tych odkryć wynika bardzo wiele niesamowitych wniosków. Na przykład okazuje się, że ludzie umieją (choć przeważnie nie wiedzą o tym) błyskawicznie zamieniać jedno uczucie na inne. Okazało się też, że w procesie dochodzenia do ?zrozumienia? swoich uczuć, możemy się pomylić. Bodziec powinien wywołać lęk, ale nam się wydaje, że odczuwamy podniecenie.
Na przykład w pewnym eksperymencie proszono mężczyzn aby przechodzili nad przepaścią. Potem podchodziła do nich kobieta i z nimi flirtowała. Okazało się, że gdy ciągle byli przestraszeni, uważali że kobieta jest o wiele bardziej podniecająca, niż wtedy, gdy już ochłonęli. Kołatanie swojego serca odczytywali bowiem nie jako strach, lecz jako pożądanie.
Możemy mylić strach z podnieceniem, złością, miłością czy nawet wesołością. Być może dlatego niektórzy ludzie doznają pobudzenia seksualnego, gdy są bici? A inni, czując że są samotni, myślą że tak naprawdę czują głód i zaczynają jeść?
Wszystkie te wnioski wydają się słuszne w świetle eksperymentów. Zdaje się też, że wiemy jakie są korzenie błędnego rozpoznawania swoich emocji. Jeśli małe dziecko płacze bo się przewróciło albo płacze z nudów, ze złości czy ze smutku, a rodzice za każdym razem próbują je uspokoić, dając coś słodkiego do jedzenia, to może ono mieć potem kłopot w odróżnieniu głodu od innych uczuć. Będzie mieć też kłopot wtedy, gdy rodzice nieadekwatnie nazywają uczucia dziecka. Np. dziecko się na nich złości, ale oni mówią: Czemu jesteś takie smutne?


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (785) z dnia 27 Lipca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »