tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Rudy kamień spod Żarnowa

 
Wydaje się, że znaleziono szczęśliwie rozwiązanie problemu gnębiącego realizatorów częściowej rekonstrukcji i adaptacji pozostałości inowłodzkiego zamku kazimierzowskiego. Na plac budowy dotarły pierwsze ciężarówki z budulcem, kamieniem o charakterystycznej, rudej barwie



Zapasy kamienia na budowę wieży zamkowej i nowy kamień z Żarnowa, nowe stropy nad piwnicznymi pomieszczeniami


Inowłodzki zamek Kazimierza Wielkiego, zbudowany w połowie XIV wieku, zburzony przez Szwedów podczas potopu, od połowy wieku XVIII pozostawał praktycznie w ruinie. Długo nie budził apetytów archeologów i badaczy. Był natomiast, aż do XX wieku, obiektem żywego zainteresowania wielu pokoleń inowłodzian, którzy traktowali ruiny jak łatwy kamieniołom, wznosząc z tego materiału budynki gospodarcze a nawet domy mieszkalne. Znaczne ilości zamkowego kamienia wywieziono na tzw. urbanówkę w Zakościelu z zamiarem realizacji bliżej nieokreślonej inwestycji. Możliwe, że z tego budulca powstały istniejące do dziś we fragmentach obiekty zakościelskiej fryszerki ? huty żeliwa opartej o miejscowe złoża rudy żelaza. Początek dwudziestego stulecia przyniósł dopiero opamiętanie i refleksję, że zamek to przecież zabytek i historia Inowłodza. Oficjalnego rabunku zaprzestano, ale ten nieoficjalny trwał zapewne nadal, sprowadzając, w połowie wieku, zamkowe ruiny do porośniętych trawą pagórków, świetnych zimą do zjeżdżania na sankach, zaś latem do wypasania owiec.
Problem budulca, a właściwiej jego braku, powrócił w 2006 roku, kiedy to coraz realniejsza stała się szansa na częściową choćby odbudowę inowłodzkiej, średniowiecznej twierdzy. Żeby odbudować, trzeba mieć budulec! Za zdobyte w tamtym czasie pieniądze naukowcy z Politechniki Łódzkiej, dr Jan Kozicki i dr Maciej Kędracki, przeprowadzili badania stanu murów i spoin, otaczających zamek gruntów. Wyszło z tych badań m.in., że inowłodzki piaskowiec, z którego powstało wiele budowli, m.in. kościółek św. Idziego, mury miejskie i mury zamkowe, kościół św. Michała a także wiele zwykłych budynków użytkowych, charakteryzuje się wysokimi parametrami budowlanymi. Jest niepodatny na utlenianie, mało nasiąkliwy. Już wtedy wiedziano, że trudno będzie taki znaleźć. 60?letni i starsi inowłodzianie pamiętają wprawdzie istniejące i funkcjonujące w pobliżu kościółka kamieniołomy, ale trudno będzie do nich wrócić. Chyba że uruchomione na nowo, za to w starej formie, stanowiłyby dodatkową atrakcję turystyczną. Budowa nie może jednak czekać na taką inicjatywę.
Wobec braku możliwości pozyskania oryginalnego budulca, inowłodzkiego rudego piaskowca, szukano zastępczego. Znaleziono podobny m.in. w kamieniołomie w Radkowie w Kotlinie Kłodzkiej, także bliżej, w rejonie Żarnowa pod Opocznem. Kamienie należało przebadać pod kątem właściwości.
W sierpniu 2008 roku rozpoczęto odbudowę wieży zamkowej. Jej budowniczowie mieli szczęście. Wystarczyło im kamiennego budulca pozyskanego z odgruzowania ruin i z rozbiórki walących się w większości pod wpływem wieku okolicznych budynków, powstałych niegdyś z zamkowego kamienia.
Nie mieli takiego szczęścia realizatorzy dalszej odbudowy, tym razem już pomieszczeń zamkowych, rozpoczętej w kwietniu br. Odbudowa postępuje w szybkim tempie. Co kilka dni zalewany jest kolejny strop nad zamkowymi piwnicami, pną się w górę mury kolejnej kondygnacji. Wewnętrzne są z cegły, ale zewnętrzne muszą być z rudego kamienia. Ostatnie zapasy tego budulca właśnie się kończą. Zgłaszają się, także za pośrednictwem naszej redakcji, właściciele kamiennych budynków, głównie gospodarczych, przeznaczonych do rozbiórki, ale to kropla w morzu potrzeb. Na plac budowy dotarły pierwsze wywrotki z kamieniem z Żarnowa. Różni się od tego z zamkowych murów, ale różnica ta wynika z kilkuset lat dzielących wydobycie na powierzchnię jednego i drugiego. Czas powinien tę różnicę stopniowo zacierać. Będzie przynajmniej przez jakiś czas widać, który mur w jakim okresie powstał. Jeśli budulec się przyjmie, jak to określają majstrowie od kamiennego budowania, do Inowłodza trafić może nawet kilkaset ciężarówek tego nietypowego dziś budulca.


Marek Miziak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 33 (736) z dnia 19 Sierpnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »