tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Rozpoczął Fredro, zakończył Tuwim

 
Kolejny raz Gimnazjum im. Jana Pawła II świętowało w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegorocznym działaniom przyświecało hasło "Biblioteki szkolne ? bramy do życia"



Uczennice występujące podczas wieczoru poezji Juliana Tuwima


Jeszcze we wrześniu szkoła ogłosiła konkurs czytelniczy pn. Czytamy "Zemstę". Przedsięwzięcie wpisywało się w obchody 220. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry oraz ogólnopolską akcję "Narodowego czytania", poświęconą twórczości słynnego komediopisarza.
Konkurs został przeprowadzony 15 października. W rywalizacji wzięło udział osiem dwuosobowych zespołów oraz dwóch uczniów indywidualnie. Po znakomitej interpretacji wybranego fragmentu "Zemsty" pierwsze miejsce zajęły Klaudia Młodawska i Natalia Bogatek z kl. IIIe. Drugie zdobyły uczennice IIIa, Natalia Stępień i Celina Babis, natomiast trzecie przypadło w udziale Dominice Majchrowskiej i Hani Grabowskiej (IIIe).
Dodajmy, że na wystawce "Nowości książkowe w naszej bibliotece" znalazła się pozycja pt. "Ciemno, prawie noc" Joanny Bator, laureatki tegorocznej Nagrody Literackiej Nike.
Z kolei 28 października rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem "Barwy jesieni", ogłoszony również we wrześniu. Dzięki współpracy biblioteki z nauczycielem sztuki na konkurs wpłynęły prace wykonane w dowolnej technice. Jury pierwsze miejsce przyznało Mariannie Staszewskiej (IIa), drugie Wiktorii Bronikowskiej (Ib), trzecie Aleksandrze Jaciubek (IIb).
Przez cały miesiąc trwały przygotowania do wieczornicy z wierszami i piosenkami Juliana Tuwima. Tym samym gimnazjaliści przyłączyli się do obchodów Roku Tuwima i postanowili przypomnieć twórczość niezwykłego poety o polsko?żydowskich korzeniach. W 2013 r. upływają bowiem dwie ważne rocznice związane z jego postacią: sześćdziesięciolecie śmierci i stulecie debiutu literackiego.
Impreza środowiskowa, stanowiąca uwieńczenie działań podjętych w Miesiącu Bibliotek, odbyła się 29 października. Zgromadziła miłośników poezji, w tym przedstawicieli organizacji i instytucji z terenu gminy, rodziców i nauczycieli z gimnazjum.
"Miłość ci wszystko wybaczy?" ? to motto mówiło wszystko o tematyce wieczoru. Spośród bogatego dorobku poety organizatorzy wybrali utwory traktujące o miłości. Uroczystość poprowadziła Natalia Stępień z IIIa, która pomiędzy prezentacjami przybliżała widzom ciekawostki z życia i twórczości Juliana Tuwima.
W nastrojowej scenerii i przy zapalonych świecach widzowie wysłuchali kilku wierszy. "Miłość ci wszystko wybaczy?" interpretował Konrad Gwoźdź (IIIc), "Los" Sebastian Badura (IIIe), a "Sen" recytowała Dominika Majchrowska (IIIe). Wiersz "Zawieja" zaprezentowali Patryk Białek i Bartłomiej Chałubiński (IIIc), "Colloquium niedzielne na ulicy" zinterpretował Krzysztof Sobolewski (IIIe), natomiast "Balladę" przedstawiła Klaudia Młodawska (IIIe).
Nie można zapomnieć, że wiersze Tuwima to również teksty piosenek, które stały się wielkimi przebojami i do dziś są bardzo popularne. Tego wieczoru wielkie brawa otrzymali młodzi artyści z gimnazjum: Julia Wrzosek (IIc) i Janek Bomba (Ia) za wykonanie "Wspomnienia" Czesława Niemena, Paulina Kowalska (Ia) za piosenkę "Przy okrągłym stole", znaną jako "Tomaszów" Ewy Demarczyk, Celina Babis (IIIa) i Julia Wrzosek (IIc), które zaśpiewały "Na pierwszy znak?" Hanki Ordonówny.
Podczas finału wieczoru ? piosenki "Grand Valse Brillante" w wykonaniu Celiny Babis ? w rytmie walca tańczył zespół w składzie: Aleksandra Kopytowska, Monika Mada (IIIa), Weronika Stobieniecka, Emilia Pomykała (IIId), Zuzanna Woźniak i Weronika Nowak (IIIe).
Oprócz występów muzycznych i poetyckich program przewidywał prezentację zdjęć z miejscami bliskimi sercu poety. Publiczność była również pod wrażeniem scenografii, którą wykonali: Kinga Czarnecka, Julia Starnawska (IIId), Michał Woźniak i Maciej Szymański (IIIe). Poza tym na tablicy informacyjnej "Z życia szkoły" mogła zapoznać się ze wszystkimi działaniami biblioteki szkolnej.
Dzięki współpracy bibliotekarek Bożeny Ramus i Anny Świderskiej z nauczycielką sztuki Anną Pietrasik i nauczycielką świetlicy Katarzyną Czarnecką wieczornica dostarczyła obecnym wielu wrażeń i pozytywnych emocji.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (853) z dnia 15 Listopada 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »