tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Rodzina a praca

 
Psychologowie odkryli, że u większości mężczyzn, którzy wracają z pracy do domu spada ciśnienie krwi. Oznacza to, że mężczyźni, wracając do domu, rozluźniają się

Ciśnienie krwi nie spada u kobiet, które wracają do domu. To znaczy, że po powrocie do domu kobiety nadal czują się zmobilizowane. Dlaczego? Otóż kobieta zwykle pracuje na dwa pełne etaty. Jeden to praca, a drugi to obowiązki związane z rodziną. Nawet jeśli mąż wiele żonie pomaga, główne obowiązki zwykle i tak spadają na kobietę.

Los kobiety
Kobiecie niełatwo jest pogodzić pracę z domem. Przy tym zwykle to raczej praca przeszkadza w życiu rodzinnym niż na odwrót. Dzieje się tak niezależnie od stanowiska, które kobieta zajmuje, a trudności te nasilają się jeszcze, jeśli w domu jest dziecko. Okazało się również, że matki, którym nie wychodzi łączenie pracy i domu mają skłonność do obwiniania o to samych siebie. Przeżywają poczucie winy z powodu zaniedbywania domu.
Niestety odkryto także, że kłopoty w godzeniu pracy i domu idą w parze z wieloma zaburzeniami: nadużywaniem alkoholu, depresją, pogorszeniem zdrowia fizycznego. I nie ma tu znaczenia, czy pracujemy w firmie prywatnej, na etacie państwowym, jesteśmy szefem czy szeregowym pracownikiem.
Może w takim razie zdrowiej jest nie mieć dzieci? Okazuje się, że nie! Badacze odkryli, że wykształcone kobiety na ogół chcą mieć dzieci, choć jednocześnie odsuwają decyzję o urodzeniu dziecka na później. I choć ich praca często koliduje z życiem rodzinnym, to wiadomo, że młodym matkom praca poprawia samoocenę, podnosi status ekonomiczny i zwiększa ogólną satysfakcję z życia. Kobieta pracująca poza domem mimo stresu, który wywołuje taka praca jest generalnie zdrowsza fizycznie i czuje się lepiej pod względem psychicznym niż kobieta pracująca tylko w domu.

Jak pogodzić pracę i dom
Co to znaczy: trudność w pogodzeniu pracy i domu? Wykonano ciekawe badania, aby odpowiedzieć na to pytanie. Grupie ludzi wręczano brzęczyki, które włączały się w różnych porach dnia. Proszono aby zapisywali czynności, wykonywane przez nich akurat wtedy, gdy zadzwonił brzęczyk. Okazało się, że w ciągu dnia ludzie zwykle pracowali (wykonywali czynności związane ze swoim zawodem) lub zajmowali się domem (czyli wypoczywali, udzielali się towarzysko, zajmowali się dziećmi etc.). Bywało wszakże i tak, że próbowali zajmować się dwoma czynnościami jednocześnie: i domem, i pracą. Takie "pomieszanie" czynności (krzyżowanie się ról) było związane z odczuwaniem stresu, napięciem psychicznym i negatywnymi emocjami. To dla nas ważna wskazówka. Pokazuje, że trudności w godzeniu pracy z domem polegają najczęściej na próbie jednoczesnego wykonywania kilku zajęć. Być może jest to próba zaoszczędzenia czasu, ale zwykle okazuje się niemożliwa do zrealizowania. Efekt pomieszania ról jest taki, że jesteśmy zestresowani. Jednym z lekarstw na tego typu stres jest wyraźne oddzielenie pracy i domu, tak by różne sytuacje i czynności nie nakładały się na siebie.
Umiejętność oddzielenia sytuacji domowych i związanych z pracą może być szczególnie ważne dla naszego zdrowia, bowiem odkryto, że negatywne emocje przenosimy z jednej sytuacji na drugą. Gdy nie idzie nam dobrze w pracy, zły nastrój przynosimy do domu; zła sytuacja w domu psuje nasze samopoczucie w pracy. Niestety owo "przenoszenie emocji" dotyczy jedynie stanów negatywnych. Pozytywne uczucia słabo "zarażają" nowe sytuacje. Jeśli jesteśmy szczęśliwi w domu, niekoniecznie przenosi się to na pracę.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (859) z dnia 20 Grudnia 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »