tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Paradyż

 Rada uchwaliła program azbestowy

 
Paradyż We wtorek, 22 października, obradowała Rada Gminy Paradyż. Wójt omówił sprawy bieżące, a radni podjęli szereg uchwał, w tym istotny, z uwagi na możliwość pozyskania dotacji, program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy. Obrady odbyły się w miejscowej szkole, a przysłuchiwali się im ? nie po raz pierwszy ? uczniowie gimnazjum







Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się sprawozdaniem z działalności międzysesyjnej. Wójt mówił głównie o przygotowywanych, prowadzonych lub zakończonych przetargach na remont dróg gminnych (firma z Końskich wykona je za 236 tys. zł), dowózie uczniów (sulejowskie przedsiębiorstwo zaoferowało niższą cenę niż opoczyński PKS ? niespełna 140 tys. zł), zakupie energii elektrycznej (specyfikacja w opracowaniu), opału i sprzętu dla strażaków (dotacja z Urzędu Marszałkowskiego), usunięcie barier architektonicznych w paradyskiej szkole (PFRON wesprze kwotą blisko 30 tys. zł przebudowę wejścia do starej części budynku, a gmina sfinansuje modernizację wejścia do nowej części szkoły) oraz o przeprowadzonym odbiorze wybudowanej kosztem 720 tys. zł świetlicy w Stawowicach. Poinformował o zakupie urządzenia elektronicznego dla inkasenta (4 tys. zł) oraz o montażu kondensatora w oczyszczalni ścieków, który pomógł znacząco obniżyć koszty energii elektrycznej. Podał również, że gmina złożyła wniosek o udział w programie ministerialnym "Umiem pływać", w ramach którego uczniowie klas II i III szkół podstawowych skorzystają z 20 godzin nauki pływania (koszty kursu pokryją w równych częściach gmina, ministerstwo i Urząd Marszałkowski, szacuje się, że samorząd wyłoży na ten cel 11?15 tys. zł). Będzie też aplikować o dofinansowanie ze środków unijnych montażu pomp ciepła, solarów i ogniwa fotowoltaicznego w budynkach szkół w Wójcinie i w Paradyżu. Wójt informował też, że zabiega o wspólną z powiatem przebudowę drogi na odcinku Kłopotów ? Popławy Kolonia ? Kozenin. Ten odcinek znalazł się w zintegrowanym projekcie przebudowy strategicznych dróg w naszym powiecie. Włodarz Paradyża wolałby jednak, aby na ten cel powiat ubiegał się o wsparcie w ramach schetynówek.
Radni przyjęli szereg przygotowanych na ten dzień uchwał nie poświęcając czasu ani na ich omówienie, ani nawet na przeczytanie projektów uchwał. W ekspresowym tempie przyjęto więc zmiany w budżecie gminy i w wieloletniej prognozie finansowej, wyrażono zgodę na sprzedaż nieruchomości w Krasiku i w Solcu (gmina przejmuje działki od skarbu państwa i te nieprzydatne dla jednostki będzie przeznaczać na sprzedaż, zyskując dodatkowe dochody) oraz na zakup nieruchomości w Dorobnej Woli (w innym miejscu niż wcześniej planowano; podobne zakupy planowane są również w Solcu i Irenowie, gdzie mieszkańcy chętnie widzieliby świetlicę wiejską), określono warunki korzystania z przystanków komunikacyjnych i przyjęto wspomniany już program usuwania wyrobów azbestowych. Dzięki niemu osoby fizyczne będą mogły ubiegać się o wsparcie demontażu i utylizację azbestowych pokryć dachowych.
Zebrani wysłuchali analizy złożonych oświadczeń majątkowych oraz informacji o realizacji zadań w zakresie oświaty w poprzednim roku szkolnym. Radni nie mieli w tym punkcie żadnych pytań, wójt jednak wyraził swoje oburzenie niskimi wynikami ubiegłorocznych absolwentów z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego. "Potrząsając" szkolnym środowiskiem, przemawiając również do trzecioklasistów, powiedział, że nie życzy sobie tak słabych wyników. W ramach spraw różnych mieszkańcy Irenowa zgłaszali, że z podłączonej niedawno kanalizacji śmierdzi. Wójt sugerował, że mogą to być kłopoty przejściowe związane z uruchomieniem instalacji. Nie wykluczono również, że ktoś nielegalnie spuszcza ścieki. Zebrani dyskutowali też o złym stanie drogi powiatowej biegnącej przez Irenów. Po budowie kanalizacji gmina chce tam położyć dywanik, trwają jednak ustalenia dotyczące jego grubości.
Spotkanie zakończyło wystąpienie pracownic Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, które zaprezentowały projekt strategii rozwoju gminy do 2020 roku. Dokument wskazuje kierunki rozwoju Paradyża i okolic.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (851) z dnia 1 Listopada 2013r.
W dziale Paradyż dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »