tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Psy-chologia

 
Gdy kandydat na prezydenta USA ujawnia, że ma psa, jego szanse na wygranie wyborów rosną. Właściciele psów są bowiem inni. Oto co wiemy na temat relacji między człowiekiem a psem


Połowa Polaków ma w domu jakieś zwierzę, najczęściej (u około 35%) jest to pies. Badania pokazują, że posiadanie zwierzęcia w domu, zwłaszcza psa, ma na ludzi dobroczynny wpływ. Przebywanie z człowiekiem ma też dobry (przeważnie) wpływ na psa!

Jakie zwierze lubisz?
Prawie 85% ludzi mówi, że lubi zwierzęta domowe. Istnieje niewielki związek między tym, jakie ktoś lubi zwierzę a cechami osobowości. Ci, którzy wolą psy niż koty są nieco bardziej towarzyscy, sumienni i optymistyczni. Ci którzy wolą koty niż psy są częściej niekonwencjonalni, bardziej twórczy, chodzą swoimi drogami, ale są też bardziej neurotyczni. Obiegowe opinie mówią, iż właściciel upodabnia się do swojego zwierzęcia, ale wygląda raczej na to, że dobieramy zwierzęta, które pasują do naszych cech osobowości.
Badaczy najbardziej interesuje jednak, jak wpływa na ludzi posiadanie psa.

Pies i człowiek
Pies jest pierwszym udomowionym zwierzęciem. I to udomowionym nie dla mięsa czy innych namacalnych korzyści (skóry, mleka itp.). Miało to miejsce prawdopodobnie około 10.000 lat temu i nastąpiło jednocześnie w różnych zakątkach globu. Między innymi dlatego istnieje dzisiaj tak wiele różnych ras psów.
Pod wpływem przebywania z ludźmi psy zmieniły się przez te dziesięć tysięcy lat. Przede wszystkim wzrosła ich inteligencja. Dzisiaj przeciętny pies potrafi rozpoznać około 200 słów (rekordziści natomiast ponad 1000), umie też odróżnić dwie małe liczby (np. 4 od 5). Psy bardzo dobrze rozpoznają emocje ludzi: są jedynymi zwierzętami, które zarażają się ziewaniem od człowieka. Badania pokazują, że gdy zwierzak patrzy na twarz swojego właściciela, to zwraca uwagę przede wszystkim na jej lewą część, na której emocje ujawniają się łatwiej!

Człowiek i pies
Ponad dwie trzecie rodzin twierdzi, że po nabyciu psa ich życie domowe stało się weselsze. Czy jednak te deklaracje odzwierciedlają faktyczną poprawę życia rodziny?
Gdy sprawdza się, jak funkcjonują ludzie, posiadający psa, odkrywamy, że właściciele psów czują się mniej samotni, mają generalnie mniej problemów zdrowotnych, zwłaszcza jeśli chodzi o układ krwionośny (spada na przykład ryzyko zawału serca) i choć więcej chodzą (spacery), to rzadziej do lekarza. Niestety nie dowodzi to dobroczynnego wpływu posiadania psów na zdrowie. Może być bowiem tak, że ludzie z natury zdrowsi, bardziej pogodni, aktywni albo ci co mają więcej sił, częściej decydują się na posiadanie psa.
Więcej dowodów na dobroczynny wpływ psów na człowieka mają badania w domach opieki. Jeśli w takich domach psy i rośliny są integralną częścią środowiska, koszty leczenia pensjonariuszy spadają nawet o połowę! Badania te prowadzono co prawda w USA, ale pokazują one chyba bardziej ogólną zasadę.
Wiemy też, że jeśli właściciel przebywa w pokoju ze swoim psem, to spada jego ciśnienie krwi, a także wydziela się większa ilość oksytocyny, którą można nazwać hormonem szczęścia i miłości. Gdy w organizmie jest więcej oksytocyny, człowiek staje się bardziej skłonny do współpracy, zbliżania się do innych, tworzenia więzi emocjonalnych itp. Być może dlatego, że psom obca jest pretensja, pogarda, irytacja, podział na gorszych i lepszych, manipulacja, interesowność itp.
Wygląda na to, że przebywanie z psem naprawdę dodaje pogody ducha i poprawia ludziom nastrój.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (889) z dnia 25 Lipca 2014r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »