Drzewica

Przygotowania do mistrzostw świata

Kajakarstwo górskie

Kajak musi być przygotowany perfekcyjnie

W najbliższą sobotę, 3 września Grzegorz Kiljanek z Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica wyjeżdża na najważniejsze zawody sezonu ? mistrzostwa świata seniorów w slalomie kajakowym. Zawody odbędą się w dniach 8?11 września na torze w Czunowie pod Bratysławą, tuż przy granicy z Węgrami i Austrią.
Po bardzo dobrym występie i piątym miejscu w finałowych regatach Pucharu Świata w Pradze (13 sierpnia) nasz kadrowicz przebywał na dwutygodniowym zgrupowaniu na Słowacji. W minioną sobotę wrócił do Drzewicy i przez kilka dni trenował na rodzimym torze. W klubowym hangarze przygotowywał też sprzęt na mistrzostwa.
Jak nam powiedział, regaty będą miały wielki ciężar gatunkowy, ponieważ oprócz medali do zdobycia są kwalifikacje olimpijskie. ? Uzyskanie dla Polski przepustki do Londynu jest moim głównym celem ? przyznał.
A o to wcale nie będzie łatwo. W konkurencji C?1 mężczyzn, w której startuje Grzesiek, narodowy komitet olimpijski może wystawić na igrzyskach tylko jedną osadę, przy czym w Bratysławie kwalifikację zdobędzie dziesięć państw. Biorąc pod uwagę np. dobrą postawę Słowaków, którzy zajęliby kilka czołowych miejsc, a i tak zdobyli jeden bilet na Igrzyska Olimpijskie, drzewiczanin musiałby uplasować się w okolicach pierwszej piętnastki i być najlepszym z Polaków. Awans do finału gwarantowałby pewny sukces.
Mamy nadzieję, że popularnemu ?Małemu? powiedzie się na Słowacji i wróci do Polski z kwalifikacją olimpijską w kanadyjkach jedynkach, podobnie jak miało to miejsce w 2007 roku. Wtedy w mistrzostwach świata w brazylijskim Foz de Iguacu zajął ósme miejsce.

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 35 (738) z dnia 2 Września 2011r.