tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Polak potrafi, czyli wynalazki Polaków

 
Warto wiedzieć


Nie od dziś wiadomo, że Polak jak chce to potrafi. I nawet trudno uwierzyć jak wiele wynalazków przypisywanych jest właśnie Polakom. Spośród nich warto wspomnieć takie jak:

Aeroskop
Aeroskop, czyli pierwszą na świecie ręczną kamerę filmową będącą prototypem kamery reporterskiej, wynalazł w 1909 roku Kazimierz Prószyński (1875?1945), pionier aparatów i urządzeń kinematograficznych, zamordowany przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym Mauthausen?Gusen.

Telektroskop
Teletroskop, czyli aparat do przesyłania ruchomego obrazu kolorowego wraz z dźwiękiem na odległość za pomocą prądu, będący prototypem telewizora, wynalazł w 1897 roku Jan Szczepanik (1872?1926), polski nauczyciel i wynalazca z Galicji.
?Polski Edison? był autorem 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z zakresu fotografii barwnej, barwnego tkactwa, telewizji i innych. Opracował też system filmu barwnego, który wykorzystany był do produkcji filmów do aparatów oraz kamizelkę kuloodporną.

Pleograf, biopleograf i telefot
Pleograf, czyli aparat kinematrograficzny, wynalazł i skonstruował w 1894 roku Kazimierz Prószyński (1875?1945), polski wynalazca i konstruktor. W 1898 r. udokoskonalił swój aparat jako biopleograf. Skonstruował również telefot ? aparat pozwalające przesyłać obraz na odległość oraz kinofon, rozwiązujący problem synchronizacji dźwięku i obrazu. Opracował także wiele innych urządzeń do zdjęć i projekcji. Został zamordowany przez hitlerowców w obozie koncetracyjnym Mathausen?Gusen.

Hologram
Prekursorem holografii, czyli techniki umożliwiającej trójwymiarowe przedstawienie obrazu, był polski fizyk, profesor Mieczysław Wolfke (1883?1947). W 1920 roku opracował teoretyczne podstawy rozbicia procesu wytwarzania obrazów na dwie oddzielne fazy. Wynalazek Polaka urzeczywistniony został jednak o wiele lat później, ponieważ stworzenie trójwymiarowego obrazu wymagało oświetlenia kliszy światłem laserowym.

Telewizja monochromatyczna
Teoretycznego opracowania zagadnienia telewizji monochromatycznej dokonał w 1877 roku Julian Leopold Ochorowicz (1850?1917), polski filozof, psycholog, badacz parapsychologii i fotograf. Był twórcą teorii ideoplastii, pionierem psychologii eksperymentalnej i hipnologii.

Niebieski laser półprzewodnikowy
Niebieski laser półprzewodnikowy, czyli diodę laserową zbudowaną na bazie monokryształów azotku galu (GaN), zaprezentował publicznie w 2001 roku zespół naukowy kierowany przez Sylwestra Porowskiego, polskiego profesora fizyki, naukowca i wynalazcę.

Spawany most drogowy
Pierwszy spawany most drogowy na świecie wykonany został w 1929 roku na rzece Słudwia w Maurzycach pod Łowiczem. Jego konstruktorem był Stefan Władysław Bryła (1886?1943), inżynier budowlany, prekursor spawalnictwa w Polsce i Władysław Tryliński (1878?1956), inżynier budowlany i drogowy.
Stefan Bryła zaprojektował też wieżowiec Prudential w Warszawie (1934) oraz opracował pierwsze na świecie przepisy spawania konstrukcji stalowych w budownictwie (1928) według, których opracowano podobne przepisy w innych krajach.

Trylinka
Betonowa płytka o charakterystycznym kształcie sześciokąta foremnego używana do układania nawierzchni drogowej (m.in. parkingów, składowisk, dróg tymczasowych) jest wynalazkiem Władysława Trylińskiego (1878?1956), polskiego inżyniera budowlanego i drogowego. Popularna trylinka opatentowana została w 1935 roku.

Lotnia na kształt skrzydeł ptaka
Pionierem lotnictwa był Jan Wnęk (1828?1869), polski cieśla i rzeźbiarz ludowy, który w 1866 roku skonstruował pierwowzór lotni o kształcie skrzydeł ptaka. Szkielet wykonany z drewna jesionowego pokrył cienkim płótnem impregnowanym olejem lnianym. Skrzydła, przypinał do tułowia oraz nóg za pomocą uprzęży. Pierwsze loty na własnej lotni odbył w Odporyszowie.

Fotograficzne kartki pocztowe
Prekursorem produkcji fotograficznych kart pocztowych był Władysław Gargul (1883?1946). Polski fotograf skonstruował też przyrząd do szybkiego wykonywania reprodukcji kart pocztowych, którym pierwsze odbitki wykonał w 1919 roku. Wspomiany wynalazek odkupiła od niego amerykańska firma Eastman Kodak. Opócz tego wynalazł jeszcze elektryczną płuczkarkę do odbitek, elektryczny aparat do suszenia klisz i elektryczny bęben do suszenia odbitek.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (771) z dnia 20 Kwietnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »