tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Palce, które mówią

 
Podczas konwersacji wiele gestykulujemy. Nasze dłonie przekazują innym komunikaty, a każdy palec ma swoją wymowę? Dłonie to, obok twarzy, obszar ciała, który przekazuje najwięcej komunikatów niewerbalnych






Palec silnej osobowości
Spośród pięciu palców najwięcej "do powiedzenia" ma kciuk. Ten palec najbardziej wyróżnia się spośród innych, jest najsilniejszy i najbardziej pomocny. Bez kciuka dłoń traci mnóstwo swoich funkcji, utrata jakiegokolwiek innego palca nie upośledza nas w takim stopniu.
Dlatego kciuk nabrał szczególnego psychologicznego znaczenia w gestykulacji. Ludzie mogą za kogoś "trzymać kciuki", pokazywać "figę", wystawiać kciuk w górę lub na dół, eksponować go lub ukrywać.
Chowanie kciuka (np. w dłoni) zwykle występuje wtedy, gdy ktoś czuje się niepewnie, szuka pomocy lub wsparcia w danej sytuacji. Eksponowanie kciuka, to wyraz pewności siebie, siły, czasem zaczepności, inicjatywy czy prowokacji. Np. trzymanie dłoni w kieszeni spodni tak, że wystają tylko kciuki jest seksualnym gestem, który mówi mniej więcej: "Tu jest moc?"

Palec wskazujący
Tego palca używamy najczęściej ? jest bardzo sprawny ruchowo, wskazujemy nim przedmioty, przywołujemy osoby, grozimy lub "dajemy prztyczka". W trakcie gestykulacji ten palec przyciąga najwięcej uwagi otoczenia.
Jeśli ktoś często używa palca wskazującego (podnosi go, pokazuje kogoś lub podkreśla słowa podczas mówienia), jego rozmówcy będą się bardziej koncentrować, ale też będą się czuli "jak na kazaniu" (w końcu jest to palec wskazujący).
Nadużywanie tego palca w gestykulacji sprawia, że ludzie mają wrażenie, jakby ktoś im groził lub do czegoś zmuszał. Przeważnie wywołuje to negatywne reakcje i nie do końca świadome pragnienie oporu czy sprzeciwu wobec rozmówcy. Eksponowanie tego palca na przykład przez noszenie na nim pierścieni, sugeruje, że mamy do czynienia z osobą wzniosłą, ale też pyszną lub próżną.

Palec serdeczny
Nazwa czwartego palca wskazuje na jego symbolikę ? jest to "palec serca". Na nim nosi się pierścionek zaręczynowy. Ten palec jest najmniej ruchliwy, najbardziej niezmienny w całej dłoni i być może dlatego zakładamy nań obrączkę, co ma symbolizować trwałość związku małżeńskiego.
Długość palca serdecznego wskazuje na ilość hormonów płciowych u danej osoby. Psycholodzy odkryli, że kobiety mają przeważnie palec serdeczny krótszy od wskazującego, zaś mężczyźni dłuższy. Im większa jest ta różnica, tym więcej hormonów płciowych zgodnych z własną płcią płód odebrał w czasie ciąży. Hormony ukształtowały jednak wtedy nie tylko długość palców, ale także budowę mózgu. Im dłuższy jest więc palec serdeczny w porównaniu ze wskazującym, tym bardziej prawdopodobne, że dana osoba będzie wyposażona w cechy stereotypowo przypisywane mężczyznom (aktywność, dominacja, bałaganiarstwo, odwaga itp.) Im krótszy jest palec serdeczny w porównaniu ze wskazującym, tym bardziej prawdopodobna obecność cech osobowości stereotypowo łączonych z kobietami (ciepło, uległość, emocjonalność, empatia, drażliwość, sentymentalizm itp.)

Palec środkowy i mały
Te dwa palce mają najmniejsze psychologiczne znaczenie. Palec środkowy najbardziej znany jest z obraźliwego gestu. Pierścionki i sygnety na małym palcu noszą podobno ludzie o władczej naturze i jest to rzekomo palec arystokratów. Niestety to są tylko nie udowodnione przekonania, do których nie ma sensu przywiązywać znaczenia.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (847) z dnia 4 Października 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »