tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  Odsłonięcie po raz drugi

 

W niespełna dwa miesiące po ustawieniu w Opocznie pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci Żydów, mieszkańców opoczyńskiego getta wywiezionych w październiku 1942 roku do obozu w Treblince, po raz drugi uroczyście odsłonięty został obelisk z nową tablicą. Poprzednia została zniszczona przez nieznanych sprawców.
Nową tablicę odsłonili wspólnie burmistrz Jan Wieruszewski, przedstawiciel prezydenta RP Jakub Jaskółowski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, wicewojewoda łódzki Paweł Bejda, poseł Robert Telus, sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Cewiński, starosta Jan Wieruszewski, ksiądz dziekan Jan Serszyński oraz Szymon Zadumiński ? przedstawiciel łódzkiej gminy żydowskiej.
Zwracając się do zebranych na placu Kilińskiego, gdzie przed 70 laty hitlerowcy zgromadzili żydowską ludność Opoczna i okolic tuż przed wywiezieniem do obozu zagłady w Treblince, naczelny rabin Polski, Michael Schudrich wspomniał o zniszczonej tablicy. Podkreślił, że był to akt bezmyślnego wandalizmu. To nie Opoczno zniszczyło pamiątkową tablicę ? mówił ? Opoczno ją odbudowało i Opoczno pamięta o pomordowanych Żydach, swoich mieszkańcach. Jednocześnie zapewnił obecnych, że gdziekolwiek będzie, nawet w najdalszym zakątku świata, Opoczno zawsze będzie kojarzyło mu się z tolerancją oraz szacunkiem dla innych kultur i wyznań.
W podobnym tonie utrzymane było wystąpienie wicewojewody łódzkiego Pawła Bejdy. Zwracając się do zgromadzonej młodzieży szkolnej podkreślał, że w Polsce jest miejsce dla wszystkich, bez względu na pochodzenie i wyznawaną wiarę, a uroczystość w Opocznie jest tylko na to dowodem.
Pamiątkowa tablica, upamiętniająca 70. rocznicę likwidacji żydowskiego getta w Opocznie, stoi na placu Kilińskiego, w miejscu gdzie w 1942 roku hitlerowcy zgromadzili żydowską ludność Opoczna i okolic. Stąd ponad 3 tysiące osób pognano na stację kolejową w Opocznie, załadowano do wagonów towarowych i wywieziono do obozu zagłady w Treblince, gdzie wszyscy zostali zamordowani. Przeprowadzona przez okupanta niemieckiego eksterminacja praktycznie zlikwidowała żydowską część społeczeństwa ziemi opoczyńskiej, która przed wojną stanowiła ponad 50% ogółu mieszkańców Opoczna.
Tablica ufundowana została w 70. rocznicę likwidacji getta w Opocznie.






Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (806) z dnia 21 Grudnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »