tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Odśnież dach

 
Rozporządzeniem z 29 listopada wojewoda łódzki, Jolanta Chełmińska, zobowiązała właścicieli i zarządców wszystkich obiektów budowlanych z terenu województwa łódzkiego do usuwania śniegu i lodu z budynków. Czy dzięki temu z dachów znikną nawisy śnieżne i ogromne sople lodu stwarzające zagrożenie dla przechodniów?





Rozporządzenie w sprawie obowiązku usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych ma zapobiec katastrofom budowlanym polegającym na zawaleniu dachu pod ciężarem zalegającego śniegu. Aby tego uniknąć właściciele i zarządcy wszystkich obiektów budowlanych mają na bieżąco sprawdzać poziom pokrywy śnieżnej i lodowej zalegającej na obiektach i usuwać jej nadmiar.
Z budynków należy usuwać nie tylko zalegający śnieg czy lód, ale także nawisy śniegowe i sople. Należy je zrzucać nie tylko z powierzchni dachów i stropodachów, ale także z tarasów użytkowych, balkonów, gzymsów, rynien oraz innych elementów budynku – wszędzie tam, gdzie powstaje zagrożenie dla konstrukcji obiektu lub bezpieczeństwa jego użytkowników. Odśnieżać trzeba wszystkie obiekty, zwłaszcza te szczególnie narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Do tej grupy należą budynki i budowle z dachem o konstrukcji drewnianej lub stalowej i małym nachyleniem połaci dachu oraz budowle o przekryciu namiotowym. Systematyczne odśnieżanie należy też przeprowadzać na budowlach, dla których taki obowiązek wynika z zapisów protokołów kontroli stanu technicznego, ocen technicznych lub ekspertyz.
Odśnieżanie obiektów należy przeprowadzać niezwłocznie i systematycznie, co więcej grubość pokrywy śnieżnej i lodowej należy systematycznie monitorować, aby nie dopuścić do jej zwiększenia i przekroczenia określonych w przepisach norm. Należy przyjmować, że świeży śnieg działa na powierzchnię z siłą 1 kN/m3, osiadły – 2 kN/m3, mokry – 4 kN/m3, a zlodowaciały – od 6 do 7 kN/m3.
Przy usuwaniu śniegu i lodu należy bezwzględnie zachować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Prace powinno się prowadzić w terminach zapewniających stałe bezpieczeństwo obiektów oraz ludzi i mienia znajdujących się w budynku lub w jego sąsiedztwie.
Za niewywiązywanie się z obowiązku odśnieżania obiektów budowlanych grozi kara grzywny. Kontrole w tym zakresie może przeprowadzać policja, straż pożarna, straż miejska oraz inspektor nadzoru budowlanego.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 49 (700) z dnia 10 Grudnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »