tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Obowiązkowo

 





Od poniedziałku, 4 kwietnia, rozpoczęła się obowiązkowa kwalifikacja wojskowa, zastępująca pobór. Przed komisjami lekarskimi w całej Polsce ma w tym roku stawić się ok. 300 tys. osób (głównie mężczyzn) z rocznika 1992.
Kwalifikacja prowadzona jest po raz trzeci. Przed komisjami stawić się muszą mężczyźni urodzeni w 1992 r. oraz w latach 1987–91, którzy w poprzednich latach nie stawiali się do kwalifikacji, a także ci, których komisje uznały za czasowo niezdolnych do służby wojskowej, o ile nie zostali przeniesieni do rezerwy. Do kwalifikacji stawić się muszą też kobiety urodzone w latach 1987–92, które kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Każda z tych osób otrzyma od władz samorządowych imienne wezwanie.
Likwidacja zasadniczej służby nie zniosła obowiązku stawiennictwa obywatela przed konkretnymi organami państwa i oceny jego potencjalnej przydatności dla wojska. Za niestawienie się przed komisją grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.
Tak, jak w całej Polsce, tak i w Opocznie rozpoczęły się kwalifikacje wojskowe. Komisje przyjmowały kandydatów do służby wojskowej w siedzibie PKS na ul. Janasa, gdzie po zarejestrowaniu się młodzi mężczyźni stawali na komisji lekarskiej, która oceniała ich przydatność dla wojska, a jeśli okazali zainteresowanie wstąpieniem do armii mogli porozmawiać z przedstawicielem WKU.
Jak nam powiedział sekretarz komisji, reprezentujący starostwo, Michał Zaborowski, przez pierwsze dwa tygodnie, tj. od 4 do 15 kwietnia, przed komisjami mają się stawiać 19–latkowie zameldowani na terenie gm. Opoczno (jest ich 287). Potem zgłaszać się będą mieszkańcy kolejnych gmin, którym będą towarzyszyć przedstawicie gmin. Z ramienia samorządu opoczyńskiego w pracy komisji uczestniczył Robert Wiktorowicz.
Przez dwa dni, 18 i 19 kwietnia komisje będą prowadzić kwalifikacje mężczyzn z gm. Białaczów,od 19 do 21 kwietnia – gm. Drzewica, 22 kwietnia – gm. Mniszków, 26 i 27 kwietnia – gm. Paradyż, 27 kwietnia – gm. Poświętne, 28 i 29 kwietnia – gm. Sławno, a po świątecznej przerwie, od 2 do 5 maja – gm. Żarnów. 5 maja jest dniem, gdy przed komisjami stawiać się będą kobiety, zaś 6 maja zarezerwowany jest dla osób, które musiały przejść specjalistyczne badania lekarskie.
Łącznie przed komisjami w tym roku stawić się powinno około 650 młodych ludzi z terenu powiatu.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (717) z dnia 8 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »