tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sport

 O sporcie z minister Muchą

 
Delegacja Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opocznie na Łódzkim Kongresie Sportu Powszechnego



Delegacja ZSO z minister Joanną Muchą


W poniedziałek, 4 marca w Centrum Konferencyjno?Wystawienniczym Międzynarodowych Targów Łódzkich odbył się Łódzki Kongres Sportu Powszechnego. W spotkaniu z udziałem minister sportu i turystyki Joanny Muchy uczestniczyła reprezentacja Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opocznie ? uczniowie Sylwia Kubiszewska, Aleksandra Kucharska, Szymon Pacan i Maciej Gajewski wraz z nauczycielem wf. Dariuszem Lewandowskim.
Tematyka kongresu dotyczyła szeroko pojętych zmian w polskim sporcie, zarówno wyczynowym jak i powszechnym. Podczas dyskusji podjęto wiele problemów, z którymi borykają się samorządy, kluby i organizacje sportowe.
Minister Mucha przedstawiła wyniki badań na temat kondycji sportu w Polsce i poprawy jego rozwoju. Po wystąpieniu odbyła się burzliwa dyskusja. Głos zabierali m.in. prezesi klubów sportowych i nauczyciele wf. Jak mówili, główne problemy to brak pieniędzy na organizowanie imprez sportowych, słabo wykształcona kadra pedagogiczna o kierunku wychowania fizycznego, słabo rozbudowana infrastruktura sportowa.
Minister sportu podkreśliła, że Kongres Sportu Powszechnego to inicjatywa potrzebna i oczekiwana w regionach. ? Może się wydawać, że sport daje sobie radę, ale kiedy spojrzymy na wskaźniki, okazuje się, że jest jeszcze wiele do zrobienia ? zaznaczyła. ? Paradoksem jest to, że poprawia się baza, a zmniejsza zainteresowanie młodzieży sportem. Kiedyś baza była mizerna, a młodzież garnęła się do sportu. Teraz sytuacja jest odwrotna.
Joanna Mucha podkreśliła, że nie ma jednego sposobu na zachęcenie dzieci do aktywności ruchowej. Musi być szeroka gama różnorodnych działań, aby przyciągać młodzież do sportu, do tej znakomitej szkoły charakterów. Zapowiedziała prace nad tworzeniem Programu Rozwoju Sporu Powszechnego, który warunkuje nie tylko sukcesy w sporcie wyczynowym, ale przede wszystkim decyduje o kondycji fizycznej całego społeczeństwa.
Głównymi podmiotami w procesie animacji kultury fizycznej są samorządy, organizacje sportowe oraz szkoły. Należy zintegrować wysiłki wszystkich ogniw, by zachęcać do aktywnego wypoczynku, rekreacji i sportu. Opracowywany program, doświadczenia innych krajów europejskich pokazują, że trzeba budować sieci powiązań organizacyjnych i finansowych, by usprawnić sportowe działania na najniższym poziomie. Ważną rolę w tym procesie powinny odgrywać również szkoły, wolontariat, sponsorzy oraz koordynujące programy władze lokalne i kluby sportowe.
Oprócz uczestnictwa w debacie uczniowie ZSO mieli okazję poznać osobiście znanych sportowców, prezesów klubów i wojewódzkie władze sportu. Przeprowadzili z nimi wywiady i stanęli do wspólnych zdjęć. Poznali m.in. dwukrotnego medalistę olimpijskiego w skoku wzwyż Artura Partykę oraz byłego reprezentanta Polski w piłce nożnej, słynnego bramkarza, obecnie publicystę sportowego i posła Jana Tomaszewskiego.
? Kongres można uznać za udany ? oceniają opocznianie. ? Wyciągnięte wnioski, propozycje rozwiązań i plan pracy na kolejne lata to pozytywne wskazówki, które w przyszłości powinny zaowocować.
spi, pe


ZG   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 10 (817) z dnia 8 Marca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »