tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 O historii Żydów

 
W czwartek, 25 października w sali widowiskowej MDK odbyła się konferencja naukowa ?Opoczyńscy Żydzi wpisani w dzieje miasta ? historia i zagłada?


Konferencję współorganizowali Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego ?Grota? w Piotrkowie Trybunalskim. Niewątpliwie wyjątkowymi gośćmi była rodzina Rozenkranzów z Izraela oraz Halina Wasilewicz, przewodnicząca częstochowskiego oddziału Towarzystwa Społeczno?Kulturalnego Żydów, potomkowie żydowskich rodzin z opoczyńskiego getta.
Goście, przed rozpoczęciem konferencji obejrzeli wystawę przygotowaną przez naszą redakcję, pokazującą postaci i aktywność opoczyńskiej społeczności żydowskiej oraz gehennę ostatnich dni października 1942 roku.
Uczestnicy konferencji wysłuchali dwóch wykładów. Adam Grabowski, pracownik opoczyńskiego Muzeum Regionalnego, mówił o dziejach opoczyńskich Żydów do 1939 roku. W drugim Adam Sitarek, pracownik IPN w Łodzi, opowiadał o zagładzie Żydów, mieszkańców Opoczna.
Po zakończeniu wystąpień, do nieco zniecierpliwionej już młodzieży z prośbą o pozostanie jeszcze na sali i obejrzenie filmu Andrzeja Paradowskiego ?Ślady?, zwrócił się Rafał Kądziela. Radny przyznał, że będąc w ich wieku absolutnie nie interesowała go historia opoczyńskich Żydów. Poprosił jednak młodych ludzi, by wyobrazili sobie, że teraz połowa mieszkańców Opoczna zostaje zamordowana w bestialski sposób.
? Istotą dzisiejszego spotkania jest fakt, że ci ludzie, którzy budowali to miasto przez setki lat, z którymi mieszkaliśmy zostali w bestialski sposób zamordowani ? mówił radny Kądziela. Zwracając się do obecnych na sali przedstawicieli rodziny Rozenkranzów radny powiedział, że chciałby żeby oni przyjeżdżali do naszego miasta i by czuli się w nim nie jako goście, ale jako współmieszkańcy.
Przybyły do Opoczna z Nowego Jorku saksofonista jazzowy Marc Bernstein powiedział, że jego rodzina wyemigrowała ze wschodniej Europy podczas pierwszej wojny światowej, a jego dziadkowie byli Żydami ze wchodu. Troje z nich pochodziło z Ukrainy, a jedna babcia z Radomia. Stąd też zainteresowania muzyka polską częścią rodziny. Po latach Marc Bernstein, kiedy zaczął studiować żydowską tradycję i muzykę wschodnioeuropejską, skomponował też wiele utworów muzycznych inspirowanych tą kulturą. W czasie konferencji muzyk zagrał muzykę skomponowaną przez siebie na podstawie starej żydowskiej modlitwy. Była to żydowska modlitwa o pokój. Korzystając z okazji zaprosił także na swój sobotni koncert, podczas którego zagra z zespołem.
Po konferencji na placu Kilińskiego, w miejscu gdzie 70 lat temu, przed wywózką do obozu zagłady w Treblince, zgromadzono kilka tysięcy mieszkańców Opoczna i okolicznych miejscowości pochodzenia żydowskiego, odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej tej rocznicy. Aktu odsłonięcia dokonali naczelny rabin kraju Michael Schudrich, ks. dziekan Jan Serszyński, burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski i starosta Jan Wieruszewski. Naczelny rabin kraju Michael Schudrich po hebrajsku, śpiewnie wygłosił psalm 23, ze słynnym, znanym choćby z wielu filmów fragmentem:

Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego.
Pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach.
Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć:
orzeźwia moją duszę.
Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach
przez wzgląd na swoje imię.
Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę,
bo Ty jesteś ze mną.
Twój kij i Twoja laska są tym, co mnie pociesza.

Księża z parafii św. Bartłomieja pod przewodnictwem ks. dziekana Jana Serszyńskiego odmówili modlitwę po polsku, po czym Michael Schudrich odmówił kadisz (modlitwę za zmarłych). Podczas wygłaszania modlitw po hebrajsku goście z Izraela założyli nakrycia głowy: Zeev Rosenkranz i jego syn białe jarmułki, panie kaptury i chusty.
Zimna i bardzo wietrzna pogoda nie pozowliła im zapalić sześciu zniczy przywiezionych specjalnie z Izreala.
Na zakończenie burmistrz podziękował dyrektorowi muzeum Tomaszowi Łuczkowskiemu i radnemu Rafałowi Kądzieli za ich wkład w upamiętienie Holocaustu i w kultywowanie pamięci. Szkoda, że nie wspomniał ani on, ani nikt inny, inicjatyw np. Waldemara Oszczędy i jego starań o uczczenie rocznicy (list w tej sprawie wysłany został do burmistrza w styczniu 2012 roku a przygotowana przez niego ?Ścieżka pamięci? od kilku lat czeka na pubikację). Nikt z oficjeli nie wspomniał również o Pawle Budzińskim, który udostępnił część swoich zbiorów.




Halina Wasilewicz przy zdjęciu swoich przodków, w tym matki




Rodzina Rosenkranzów




Naczelny rabin kraju Michael Schudrich




Marc Bernstein


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (799) z dnia 2 Listopada 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »