tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

  Niechronieni na drodze

 
Ze statystyk policyjnych wynika, że niechronieni uczestnicy ruchu, czyli piesi, rowerzyści i motorowerzyści są jednymi z głównych sprawców znacznej części wypadków drogowych i kolizji na terenie powiatu opoczyńskiego. Równie często bywają ich ofiarami. W wielu przypadkach są to osoby znajdujące się w stanie nietrzeźwym lub po użyciu alkoholu





Tylko w pierwszym półroczu 2012 roku na drogach powiatu opoczyńskiego zginęło czterech niechronionych uczestników ruchu drogowego, a 17 osób zostało rannych. Aby zminimalizować zagrożenia wśród niechronionych uczestników ruchu opoczyńscy policjanci, oprócz codziennej służby, cyklicznie przeprowadzają akcje pod kryptonimem ?Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego?. Ich głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom, a także podniesienie świadomości w zakresie zagrożeń, jakie może nieść ze sobą nieodpowiedzialne zachowanie na drodze. Niejednokrotnie sami policjanci są świadkami nieodpowiedzialnego zachowania pieszych czy rowerzystów. Widuje się ich często po zmroku, bez żadnych elementów odblaskowych, na pasie jezdni głównych dróg w powiecie. Takie zachowanie stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu. Niestety część z tych osób znajduje się w stanie nietrzeźwości, co stanowi dodatkowe zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Dlatego mundurowi zwracają szczególną uwagę na trzeźwość uczestników ruchu, jak też na prawidłowe poruszanie się po odcinkach dróg bez wydzielonych chodników oraz zachęcają do używania elementów odblaskowych i oświetleniowych.
Dzięki wsparciu WORD w Piotrkowie Tryb. policjanci w trakcie prowadzonych akcji starają się jak największej ilości pieszych czy rowerzystów rozdać kamizelki odblaskowe oraz oświetlenie do rowerów. Podobne gadżety, przy okazji pogadanek w szkołach, przekazywane są uczniom klas pierwszych szkół podstawowych. Niestety w praktyce dzieci nie korzystają z elementów odblaskowych ? mimo że je posiadają. Warto więc, aby zwrócili na to uwagę rodzice i opiekunowie, którym przede wszystkim powinno zależeć na bezpieczeństwie najmłodszych. Policjanci nie są w stanie dotrzeć do wszystkich, ale przecież koszt kamizelki odblaskowej czy innych elementów odblaskowych jest symboliczny ? ich używanie po zmroku może uratować życie. Kamizelka odblaskowa w nocy działa jak żarówka, a to z kolei powoduje, że niechroniony uczestnik ruchu jest już z daleka widoczny dla kierowcy pojazdu mechanicznego.
Policjanci zwracają także uwagę na tych pieszych, którzy nie zachowują należytej ostrożności przy przejściu przez jezdnię. Przypominamy, że jezdnie należy przekraczać w miejscach oznaczonych, a jeśli na danej trasie ich nie wyznaczono, zanim rozpoczniemy przechodzenie przez jezdnię, należy dokładnie rozejrzeć się i upewnić, że nic nie nadjeżdża. Nagłe wejście na jezdnię może okazać się dla kierowcy zaskakujące i tym samym, może być przyczyną tragedii. Dlatego pamiętajmy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się po drogach.
Należy pamiętać, że rower powinien spełniać odpowiednie wymogi techniczne. Poza tym powinien być odpowiednio wyposażony. Powinien posiadać jedno światło pozycyjne białe lub żółte z przodu, jedno światło odblaskowe czerwone, o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne czerwone (może być migające) z tyłu, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku. Dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć rowerem wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Do uzyskania pełnoletniości rowerzyści powinny posiadać kartę rowerową. Może to być także karta motorowerowa. Uprawnienia do kierowania rowerem nie musi posiadać osoba, która ukończyła 18 lat. Kartę rowerową nieodpłatnie wydaje dyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej. W razie utraty lub zniszczenia dokumentu, jego wtórnik wydaje organ, który ją wydał.
Najlepiej by było, aby ruch rowerów odbywał się na drogach do tego przeznaczonych, a więc na wydzielonych drogach dla rowerów. Tych jednak ciągle jest za mało. W przypadku trasy rowerowej jadący rowerem jest obowiązany poruszać się po poboczu, chyba, że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch roweru utrudniałby ruch pieszych. Dopiero kiedy nie ma pobocza lub nie da się po nim jechać, rowerzysta może jechać po jezdni. Z kolei chodnikiem rowerzysta może jechać wyłącznie w sytuacji, kiedy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem lub gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością ? większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów. Rowerzysta korzystając z chodnika jest obowiązany jechać powoli, zachowując szczególną ostrożność i ustępując miejsca pieszym. Jeśli jazda po chodniku wymaga przekroczenia jezdni, rowerzysta powinien pamiętać, że nie wolno na rowerze przejeżdżać przez przejście dla pieszych!
Poza tym pamiętajmy, że rowerzystom nie wolno poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych, jeździć po jezdni, jeżeli obok jest wyznaczona ścieżka rowerowa bądź znajduje się dogodne do jazdy pobocze, jeździć po jezdni obok innego uczestnika ruchu (należy jeździć ?gęsiego?) i po alejkach parkowych (można tam jeździć jedynie na dziecięcych rowerkach). Zabrania się również jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach, czepiania się pojazdów, czy holowania innego rowerzysty lub osoby poruszającej się np. na wrotkach czy deskorolce. Nie wolno również przewozić drugiej osoby na rowerze jednoosobowym.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 33 (788) z dnia 17 Sierpnia 2012r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »