tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

  Nie wiem czego chcę

 
To może wydawać się dziwne, lecz nie zawsze wiemy, czego chcemy. Istnieje kilka przyczyn, dla których pragnienia człowieka mogą skrywać się przed nim samym

Pewna kobieta zgłosiła się do psychologa, ponieważ najmniejsza decyzja sprawiała jej trudność. Gdy stała w sklepie z butami i ekspedientka przedstawiała jej dwie pary do wyboru, mogła wahać się nawet pół godziny. Najczęściej wychodziła w końcu z pustymi rękoma i głębokim przekonaniem, że coś jest z nią nie w porządku. Decyzje, decyzje, decyzje ? oto, czego szczerze nienawidziła. Dlatego kiedy tylko mogła, do sklepów chodziła z przyjaciółką aby pomogła jej coś wybrać. Sama nie wiedziała, co się jej naprawdę podoba.
Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej oczywistego niż świadomość własnych pragnień. To się po prostu czuje. A jednak nie jest to takie oczywiste. We wspaniałym opowiadaniu pt. "Biografia Tadea Isodora Crusa", Jorge Borges pisze o człowieku, który dopiero mając 45 lat zrozumiał, kim jest naprawdę: Noc, w której ujrzał w końcu swoją własną twarz, noc, w której usłyszał w końcu swoje imię. (?) Całe przeznaczenie sprowadza się bowiem do jednego momentu: momentu, w którym człowiek dowiaduje się raz na zawsze kim jest.

Nie chcę wiedzieć
Jeden z powodów, dla którego pragnienia pozostają ukryte jest to, że czynią one człowieka wrażliwym na porażki, lęk przed zranieniem lub odrzuceniem. Być może czasem lepiej nie wiedzieć czego się chce niż pragnąć, będąc pewnym, że się tego nie dostanie? Z tego powodu małżonkowie mogą np. latami nie rozmawiać o swoich potrzebach seksualnych.
To też jedna z przyczyn samotności. Jeśli ktoś nie wierzy, że próby związania się z innym człowiekiem skończą się powodzeniem, to lepiej jest w ogóle nie czuć potrzeby bliskości. W ten sposób unika się, wydawałoby się nieuchronnego, odrzucenia. A czy może być coś bardziej bolesnego niż odrzucenie przez osobę, której się naprawdę pragnie?

Zgadnij co czuję
Czasem pragnienia zostają stłumione, bo człowiek chce, aby inni ludzie odgadywali je w sposób magiczny.
W pewnym małżeństwie doszło do kryzysu ? żona miała do męża pretensje: Nigdy nie domyślisz się, że chcę abyś mnie przytulił. Nigdy nie domyślisz się kiedy chcę dostać kwiaty albo jakiś prezencik. Gdybyś mnie naprawdę kochał, wiedziałbyś czego potrzebuję.
Wiele osób tak właśnie wyobraża sobie "prawdziwą miłość" ? kiedy to druga osoba troszczy się o nasze pragnienia tak bardzo, że my sami nie musimy o nich ani mówić ani nawet ich czuć.

Nie chcę, bo to złe
Czasem świadomość niektórych pragnień znika, bo człowiek uważa, że są one chore lub złe. Konrad, siedemnastolatek sądził, że jakaś choroba psychiczna wywołuje u niego agresywne myśli. Gdy rozmawiał z ludźmi, przychodziło mu do głowy, żeby ich zaatakować, pobić lub znieważyć. ? Jak jestem na spotkaniu rodzinnym i trzymam w ręku nóż, szybko go odkładam, bo boję się, że kogoś zabiję.
Tymczasem agresja często pojawia się w fantazjach ludzi, zwłaszcza młodych mężczyzn. Przybiera ona np. formę fantazjowania o bójkach, "dogadaniu komuś, tak aby mu w pięty poszło" itp. Owe myśli mogą jednak napełniać silnym lękiem i wtedy zostają stłumione. Ubocznym skutkiem takiego "pozbycia" się pragnień są koszmarne sny oraz "intruzje" ? nagłe wdzieranie się niechcianych myśli do świadomości, czego doświadcza Konrad.
Wielu psychologów jest przekonanych, że najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest odkrycie swoich prawdziwych pragnień, nawet jeśli mają się one okazać niepiękne. Temu między innymi służy psychoterapia.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (838) z dnia 2 Sierpnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »