tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Nie od razu Polskę zbudowano

 
W niedzielę, 8 września w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, w Muzeum Regionalnym odbyła się akcja pod hasłem "Nie od razu Polskę zbudowano". Nawiązuje ono do procesu kształtowania się tożsamości narodowej, a także tego, jak istotną wartością jest państwowość






Akcja odbywała się na całym starym kontynencie. Opoczyńskie muzeum uczestniczyło w wydarzeniu poprzez udostępnianie bezpłatnie swoich ekspozycji oraz zapewniając gościom wiele innych atrakcji.
Gwoździem programu było odsłonięcie rzeźby z podobizną zmarłego kilka miesięcy temu rzeźbiarza Antoniego Barana. Postać najwybitniejszego twórcy regionu opoczyńskiego wyrzeźbił opocznianin Marek Mokrowiecki. Ponaddwumetrowy postument odsłoniła żona Antoniego Barana, Antonina, która z rodziną uczestniczyła w tej podniosłej chwili.
Zanim dokonano odsłonięcia, przedstawiono sylwetkę artysty, dokonano prezentacji autora rzeźby oraz przywitano zaproszonych gości. Od niedzieli rzeźba zdobi fragment dziedzińca zamkowego.
Po tej uroczystości wszyscy zebrani udali się na spotkanie z Andrzejem Kobalczykiem, dyrektorem Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. W muzeum prezentowana jest bowiem kolekcja ze skansenu, która nosi tytuł "Sztuka okopowa". Dyrektor Kobalczyk oprowadził zwiedzających po ekspozycji i podkreślił wieloletnią współpracę z opoczyńskim muzeum.
Ponadto wszyscy, którzy odwiedzili tej niedzieli Muzeum Regionalne, mogli zobaczyć bezpłatnie wszystkie wystawy stałe oraz wystawę czasową "Na Niebowie malowane", prezentującą prace Edyty Cieślik–Moczek. Artystka jest właścicielką prywatnego skansenu w Wincentynowie, zwanego "Niebowem" i tam właśnie powstają jej dzieła.
Natomiast przed muzeum miał miejsce kiermasz opoczyńskich twórców ludowych i artystów nieprofesjonalnych. Można było zaopatrzyć się w przeróżne wyroby rękodzielnicze. Dodatkowo zorganizowano pokaz garncarski w wykonaniu Jarosława Rodaka z Rędocina. Garncarz prezentował swoje wyroby, które na miejscu wykonywał. Powstawały cieszące oko dzbaneczki, misy i garnki.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotograficzna Edwarda Zagdańskiego pt. "Nie od razu Opoczno zbudowano". Fotograf ukazał Opoczno w latach 70. XX wieku oraz najnowsze prace, m.in. wykonane z balonu.
Tej niedzieli opoczyńskie muzeum odwiedziło kilkuset widzów.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (844) z dnia 13 Września 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »