tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Najpopularniejsze imiona

 
W ?Słowniku Języka Polskiego? jest napisane, że imię jest słowem lub grupą słów (mianem człowieka), które służy do określenia danej osoby, indywidualizując ją spośród innych ludzi. Imię jest również formą naszej prezentacji, którą posiadają wszyscy ludzie. Jest więc naszą identyfikacją


Nadanie imienia dziecku nie jest zadaniem łatwym, bo przecież imię jest darem, który otrzymujemy od naszych rodziców i większość z nas pozostaje z nim na całe życie. W polskim prawie istnieje kilka zaleceń dotyczących imion, które mogą być zarejestrowane przez urzędy stanu cywilnego. Podstawą prawną, na jaką powołuje się kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, odmawiając przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia dla dziecka jest art. 50 ustawy ?Prawo o aktach stanu cywilnego?, według którego nie można nadawać dzieciom więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, imienia w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka. Należy bezwzględnie unikać nadawania imion budzących ujemne skojarzenia, pochodzących od wyrazów pospolitych, nazw geograficznych. Jak się dowiedzieliśmy w opoczyńskim USC nie ma problemów, by odmawiać przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia. Z reguły wystarczy zwrócić rodzicom uwagę, że nie wolno nadać dziecku formy zdrobniałej wybranego imienia. Nie ma też problemu z innowacyjnymi imionami, bo opoczyńscy rodzice pod tym względem są raczej konserwatywni.
Część rodziców niechętnie chce nazwać swoje dziecko popularnym imieniem, które być może w przyszłości będzie nosić połowa przedszkolaków. Nic w tym dziwnego zwłaszcza, że każdy z nas ma potrzebę zapewnienia oryginalności. Czasami zdarza się, że dla niektórych osób imię Piotr jest ?zwyczajne?, ale dla innych może mieć całkiem inny wymiar, bo np. w rodzinie jest ono nadawane od pokoleń. Czasami rodzice chcą podtrzymać tradycję i nadają dziecku imię, sugerując się pierwszą literą, bo wszyscy domownicy noszą np. imię na M. Urząd odwiedza wielu rodziców, dla których najprostsze imiona są po prostu najładniejsze. W ubiegłym roku wśród imion dziewczęcych, rodzice najczęściej nazywali swoje pociechy imieniem Julia (42), Maja (33), Zuzanna (28). Chętnie wybieranymi imionami dla małych kobiet były także Amelia, Oliwia (25), Lena (24), Natalia (20), Aleksandra (19), Anna (15), Nikola (11), Alicja, Jagoda, Martyna (8), Antonina, Hanna, Karolina, Małgorzata, Patrycja, Weronika, Kinga, Magdalena (7), Zofia, Katarzyna, Maria (5), Milena, Sandra (4), Dominika, Iga, Łucja (3), Blanka, Izabela, Kaja, Kalina, Roksana, Barbara (2).
Pojawia się też wiele imion takich, co do których rodzice mogą być pewni, że ich dzieci w przedszkolu będą się nimi wyróżniać. Wyjątkowymi, bo nadanymi tylko raz w 2010 r, żeńskimi imionami były Lidia, Michalina, Róża, Magda, Monika, Natasza, Sara, Sabina, Kornelia, Julita, Apolonia, Anastazja, Dagmara.
Wśród imion chłopięcych, najpopularniejsze w ubiegłym roku to Kacper (40), Jakub (38) i Szymon (26), Filip (25). Często nadawane były także Adam (20), Michał (17), Mateusz (18), Bartłomiej (16), Mikołaj, Piotr, Wojciech (15), Dawid, Nikodem, Antoni, Tomasz (10), Alan, Błażej, Marcel (9), Łukasz (8). Także wśród chłopięcych imion jest wiele nadanych tylko jeden raz. Są to: Milan, Albert, Remigiusz, Tymon, Witold, Klaudiusz, Leszek, Kajetan, Jerzy, Jacek, Gracjan, Dorian, Borys, Benjimin, Arkadiusz.
Widać, że gusta rodziców się nie zmieniają, bo także w tym roku wśród imion żeńskich prym wiedzie Julia, Lena, Amelia, Maja. Wśród imion męskich rodzice najczęściej wybierają Jakuba, Filipa i Marcela.
Niektóre rzadkie imiona stają się w pewnych okresach tak popularne, że trafiają do pierwszej dziesiątki. Czasami trudno się oprzeć modzie. Z jednej strony rodzice wiedzą, że nosząc popularne imię, dziecku trudno będzie się wyróżnić z tłumu, ale z drugiej nic nie można poradzić na to, że akurat właśnie to imię podoba im się najbardziej. Ludzie, którym rodzice nadali popularne imiona, rzadko narzekają. A rodzice nie mogą mieć pewności, że dziecko będzie podzielać nasz gust. Może zatem bezpieczniej wybrać mu imię neutralne, nie zwracające na siebie uwagi? W ten sposób córka czy syn będą mieli możliwość znaleźć w sobie i pokazać światu inne cechy, które ich wyróżniają. Zawsze jeszcze istnieje możliwość, korzystania z drugiego imienia. Takie przypadki też są bardzo częste.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (719) z dnia 22 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »