tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  Nagrody, protesty i budżet

 
W czwartek, 29 grudnia odbyła się XII sesja Rady Powiatu czwartej kadencji. Podczas obrad jeden radny ślubował, a inny zrezygnował. Najważniejszy punkt posiedzenia dotyczył uchwalenia budżetu. Przed częścią roboczą uhonorowano laureatów dorocznych nagród powiatu


Sesja rozpoczęła się od wręczenia nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 2011 roku, na wniosek piotrkowskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, nagrodę otrzymała etnograf Stanisława Dłużewska?Pawlik. Jak napisano w decyzji kapituły, za całokształt pracy na rzecz propagowania kultury ludowej ziemi opoczyńskiej w kraju i zagranicą.
Stanisława Dłużewska?Pawlik przyjechała do Opoczna po ukończeniu studiów etnograficznych i przez 30 lat pracowała w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego ?Opocznianka?. Włączała się w liczne inicjatywy popularyzujące ludowość i tradycje regionalne, m.in. nawiązywała kontakty zagraniczne i organizowała wyjazdy rodzimych twórców ludowych do Szwecji, Belgii, Włoch, Francji Niemiec, Austrii i na Słowację. Nadal prowadzi lekcje tworzenia rękodzieła ludowego, pogadanki o tradycjach regionu, prelekcje i pokazy mające na celu zainteresowanie młodzieży ginącymi zawodami. Jest członkiem zarządu opoczyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Jako ceniony znawca regionu opoczyńskiego i rawskiego zasiada w komisjach konkursów organizowanych na terenie całego kraju.
Dziękując za przyznanie nagrody laureatka zwróciła szczególną uwagę na zasługi mieszkańców wsi i twórców ludowych. ? Bez ich wielkiego zaangażowania region opoczyński nie byłby tak znany w kraju. To dzięki twórcom i ja mogłam znaleźć pracę ? przyznała. ? Praca na niwie kultury ludowej być może nie przynosi olbrzymich korzyści materialnych, ale przynosi to, co najważniejsze ? olbrzymią satysfakcję. Dzisiejsza nagroda jest ukoronowaniem tejże satysfakcji.
Dodajmy, że kapituła pod przewodnictwem dra Jana Łuczkowskiego rozpatrywała trzy kandydatury. Wszystkie oceniła bardzo wysoko, dlatego zaproponowała uhonorować również te osoby, które nagrody głównej nie otrzymały ? działaczkę kultywującą tradycje regionu i skrzypaczkę w kapelach ludowych Halinę Biniek oraz rzeźbiarza Wojciecha Grzędowskiego. Oboje zostali zaproszeni na sesję i w podziękowaniu za osiągnięcia na niwie kultury otrzymali wydawnictwa albumowe oraz dyplomy.
Druga, najdłuższa część uroczystości stała pod znakiem sportu. Podsumowano bowiem sukcesy zawodników, klubów i innych organizacji sportowych w zakończonym sezonie. Nie zabrakło nagród, pucharów, statuetek i dyplomów.
Władze powiatu wyróżniły ośmioro sportowców: Grzegorza Kiljanka, Bartosza Dębowskiego, Michała Madzio, Adriana Wlazło, Pawła Smolarskiego (wszyscy LKK Drzewica), Martę Turoboś, Marię Ziółkowską (obie LKK LUKS Sławno), Sławomira Kuca (UMLKS Pegaz Opoczno). W kategorii trenerów nagrody otrzymali: Przemysław Gierczak (LKK LUKS Sławno), Włodzimierz Dębowski (LKK Drzewica), Karol Włodarczyk (UMLKS Pegaz) i Radosław Łypczak ? instruktor i opiekun w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Opocznie.
Za liczne sukcesy wyróżniono cztery kluby: LKK LUKS Sławno, LKK Drzewica, LKS Opocznianka i ZLKS Woy Bukowiec Opoczyński, a także pięć uczniowskich klubów sportowych: UMLKS Pegaz, LUKS Ekonomik, UKS Trójka, SKS Jedynka, UKS Prymusowa Wola.
Za aktywność, promocję zdrowia i działalność sportową o charakterze rekreacyjnym wyróżnienia otrzymały: TKKF Ceemka Idzikowice, TKKF Ognisko Opoczno, Abstynenckie Stowarzyszenie Klubu Wzajemnej Pomocy ?Opoka?, Opoczyński Klub Amazonek ?OKA?, LKS Opoka Opoczno.
W kategorii ?aktywność i działalność o charakterze innowacyjnym? uhonorowano: LTS Opoczno Sport Team ? za zorganizowanie maratonu kolarskiego Galiński MTB Maraton, LKS Ceramikę Opoczno ? za prowadzenie drużyny w piłce nożnej kobiet, LUKS Mroczków?Dzielna w Mroczkowie Gościnnym ? za utworzenie i prowadzenie sekcji żeglarskiej.
Specjalne wyróżnienia odebrali: Jacek Wojtarek (biegacz, LUKS Ekonomik) ? za pasję, działalność sportową i pracę z młodzieżą z terenu powiatu, Grzegorz Brzeski (Opoka Opoczno) ? reprezentant Polski w piłce nożnej ulicznej, z którą uczestniczył w mistrzostwach świata w street soccerze w Paryżu, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Opocznie i Warsztat Terapii Zajęciowej w Drzewicy ? za propagowanie aktywności sportowej w przełamywaniu barier i własnych słabości wśród osób niepełnosprawnych.
Honorowe statuetki otrzymali zdobywcy brązowych medali dla Polski w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w piłce nożnej w Atenach: Andrzej Stępień i Bogusław Stępień (WTZ w Opocznie) oraz Łukasz Tępiński (WTZ w Drzewicy), a także członkowie złotej drużyny, która wywalczyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Koninie: Andrzej Stępień, Bogusław Stępień, Wojciech Zwoliński, Paweł Chmielewski, Mateusz Lachowski, Tomasz Konecki (WTZ w Opocznie) oraz Łukasz Tępiński i Mariusz Tomczyk (WTZ w Drzewicy).
Ostatnim akcentem potrójnej ceremonii było wręczenie legitymacji i zaświadczeń nowo ustanowionym społecznym opiekunom zabytków. Zgodnie z procedurą starosta wydaje legitymacje osobom fizycznym, natomiast zaświadczenia osobom prawnym lub innym jednostkom organizacyjnym. Na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków na listę społecznych opiekunów zabytków zostali wpisani: Justyna Włodarczyk z Białaczowa, Wojciech Wsół z Opoczna, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Zespół Szkół w Bukowcu Opoczyńskim oraz Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Białaczowie.


Nowy radny
i protest nr 1

Robocza część sesji rozpoczęła się? uroczyście. Przyjmując uchwałę w sprawie uzupełnienia składu Rady Powiatu radni dokooptowali do swojego grona Pawła Szczepana Kosno, który zajął miejsce zmarłego Andrzeja Podlewskiego. W wyborach samorządowych w 2010 roku startował z listy wyborczej KW Platforma Obywatelska RP i w okręgu wyborczym nr 1 uzyskał kolejną największą liczbę głosów (293). Paweł Kosno złożył ślubowanie i od tej pory, już jako pełnoprawny radny, mógł brać czyny udział w sesji.
Pierwszy podjęty temat wiązał się z konkursem na udzielanie świadczeń w zakresie ratownictwa medycznego na terenie naszego powiatu w latach 2012?2016. Jak wiadomo, konkurs wygrał NZOZ Falck Medycyna Region Centralny. Ta prywatna firma z kapitałem duńskim przejęła dziewięć z dwudziestu rejonów operacyjnych w Łódzkiem, a w dwóch jest współwykonawcą.
Niekorzystne dla Opoczna rozstrzygnięcie konkursowe to duży cios dla naszego szpitala, co przyznał obecny na sesji jego dyrektor Jerzy Filipecki. ? Roczna strata wyniesie 2,4 mln zł. Trzeba będzie zwolnić część pracowników, kilkanaście osób ? powiedział. ? Poza tym dwa lata temu przy pomocy funduszy unijnych kupiliśmy karetki. Miały służyć ratownictwu medycznemu. Teraz pewnie będziemy musieli oddać pieniądze ? kilkaset tysięcy złotych.
Dyrektor ocenił, że konkurs od samego początku był nie do wygrania. Szpital nie miał szans z ogólnopolskim przedsiębiorcą. ? Falck wystawia na papierze lekarzy z innych części Polski, więc wygrywa. Nikt nie jest w stanie z nim konkurować ? przyznał. Później poinformował, że firma prowadzi ostry nabór na terenie Opoczna. ? Nasi ratownicy i lekarze są bardzo mocno namawiani, żeby przeszli do Falcka. Gdzie więc ci lekarze z konkursu, za których dostali punkty?
Nadal nie są znane szczegóły oferty Falcka, ponieważ służby wojewody nie ujawniają tych zapisów. ? Wszystko jest tajne przez poufne ? zaznaczył Filipecki. ? Dowiedzieliśmy się tylko o punktacji. Falck wygrał z nami na punkty, miał ich maksymalną ilość. Podczas spotkania z wojewodą starosta z Poddębic zauważył, że tamtejszy szpital również uzyskał maksymalna ilość punktów a i tak przegrał.
Potwierdził to starosta Jan Wieruszewski: ? Wojewoda i NFZ zasłaniają się tajemnicą, nie chcą udzielać informacji, tak naprawdę nie ma o czym dyskutować. Wiemy jakie oferty składały inne szpitale, a nie wiemy nic o ofercie Falcka.
Radny Jacek Pacan zapytał o zaproponowaną przez nasz szpital cenę oraz główne kryterium, na podstawie którego Opoczno przegrało. Filipecki wyjaśnił, że za cenę można było dostać 5 punktów konkursowych. I szpital tyle otrzymał, bo zaoferował najniższą oczekiwaną przez NFZ kwotę. Cena na 2012 rok i lata kolejne była nawet niższa od tej z 2011 roku. Główny powód przegranej to szczupłe kadry lekarskie.
Po rozstrzygnięciu konkursowym odbyły się spotkania z wojewodą, ale nie przyniosły przełomu, podobnie jak pierwsze odwołanie od decyzji. Złożono więc drugie. Konkursem ma się też zająć Najwyższa Izba Kontroli
? W powiecie radomszczańskim, gdzie Falck działa od jakiegoś czasu, firma jest źle odbierana. Przede wszystkim wydłużył się czas przyjazdu do chorego ? powiedział dyrektor. ? Do dzisiaj nikt z tej firmy nie poinformował nas, gdzie w Opocznie będzie dyspozytornia. Podobno centrala jest zlokalizowana w Pabianicach, stamtąd ma następować telefoniczne przekierowanie do załóg karetek.
Starosta Wieruszewski dodał, że w Radomsku składano protesty na jakość świadczonych przez firmę usług. Sprawy rozpatrywała prokuratura, ale zostały umorzone. ? Nie stwierdzono żadnych uchybień, które kwalifikowałyby się do cofnięcia umowy z Falckiem ? przyznał. Jednocześnie poparł propozycję sejmiku wojewódzkiego, by ratownictwo medyczne nie było sferą skomercjalizowaną, a funkcjonowało na takich zasadach jak straż pożarna czy policja.
Po zakończeniu dyskusji Rada jednogłośnie uchwaliła stanowisko wyrażające stanowczy protest przeciwko rozstrzygnięciu konkursu. 9 grudnia ten sam dokument przyjęła Rada Społeczna SPZOZ Szpitala Powiatowego. ? Tak newralgiczny dla mieszkańców powiatu obszar usług medycznych, jakim jest ratownictwo medyczne, winien być pozostawiony w strukturze szpitali publicznych, w formie zintegrowanej ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym ? jak to miało miejsce dotychczas. Zharmonizowana współpraca ratownictwa medycznego z oddziałem ratunkowym pozwala najefektywniej wykorzystywać środki publiczne oraz fachowy personel w służbie pacjentom ? czytamy w stanowisku, które ma zostać przekazane premierowi, ministrowi zdrowia, prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia i parlamentarzystom z naszego województwa.


Jednogłośnie
za budżetem

Kolejna część sesji przebiegła bez większych dyskusji. Do międzysesyjnego sprawozdania z prac zarządu powiatu nie było żadnych pytań. Nie padło żadne zapytanie i interpelacja. Bez uwag przyjęto sprawozdanie z prac Komisji Rewizyjnej, które odczytał jej przewodniczący Przemysław Skrzypek. Sprawozdanie z realizacji Programu Ochrony Środowiska dla powiatu za lata 2008?2010 również nie zainteresowało radnych. Zaraz potem rozpoczął się blok głosowań.
Najważniejsza uchwała dotyczyła przyjęcia budżetu powiatu na 2012 rok. Projekt budżetu scharakteryzowała skarbniczka Anna Słoniewska. Dochody ustalono na 67.757.818 zł, a wydatki na 79.089.193 zł. Deficyt budżetowy w wysokości 11.331.375 zł zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z kredytu, nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych oraz wolnych środków. Na inwestycje powiat planuje wydać 27,7 mln zł, wliczając w to środki zewnętrzne.
Do projektu nie było żadnych pytań i po zapoznaniu się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej radni przystąpili do głosowania. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.
? Jest to budżet ambitny. Dochody i wydatki wzrastają, są inwestycje, mamy środki z RPO ? ocenił starosta. ? Właśnie dzięki środkom zewnętrznym budżet powiatu każdego roku jest większy. Zrobimy wszystko, by maksymalnie skorzystać z możliwości pozyskania kolejnych.
Oprócz budżetu radni uchwalili m.in. Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2012?2018 oraz plany pracy Rady i komisji stałych na 2012 rok.


Protest nr 2
i rezygnacja

Następnym punktem obrad było drugie tego dnia stanowisko wyrażające stanowczy protest. Tym razem wobec propozycji zniesienia Sądu Rejonowego w Opocznie.
? Projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości zakłada zniesienie naszego sądu i przyporządkowanie go do sądu w Tomaszowie Mazowieckim. W Opocznie działałyby trzy oddziały zamiejscowe ? poinformował Jan Wieruszewski. ? W Łódzkiem planuje się zniesienie sześciu sądów. Oprócz Opoczna także te działające w Brzezinach, Łęczycy, Łowiczu, Rawie Mazowieckiej i Zduńskiej Woli. W skali kraju ta liczba wynosi 122. Gdyby rozporządzenie zostało zatwierdzone, obowiązywałoby od 1 lipca 2012 roku.
Starosta ocenił, że trudno doszukać się racjonalnych przesłanek do likwidacji opoczyńskiego sądu, który funkcjonuje z powodzeniem od wielu lat. Ma bardzo dobre warunki lokalowe, siedziba była przecież niedawno zmodernizowana, orzeka bardzo dużą ilość spraw. ? Ministerstwo przyjęło, ze w sądach musi pracować co najmniej piętnastu sędziów. U nas jest jedenastu ? dodał. ? Stanowiskiem Rady chcemy zaprotestować wobec tych planów. Kwestia będzie się rozstrzygać na początku stycznia.
Protest został przyjęty jednogłośnie. Zostanie wysłany premierowi, ministrowi sprawiedliwości i parlamentarzystom.
W punkcie ?zapytania i wolne wnioski? zdecydowaną większość obecnych zaskoczył radny Mariusz Łącki, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Poinformował, że dzień wcześniej złożył rezygnację z mandatu radnego. Nie podał przyczyn, powiedział tylko, że decyzję skonsultował z żoną. Za pięcioletnią współpracę podziękował urzędnikom ze starostwa oraz Radzie. Starosta nie kryjąc zaskoczenia powiedział, że będzie to strata dla Rady, ale wolę radnego trzeba uszanować.
Dodajmy, że Mariusz Łącki startował w wyborach w okręgu nr 3 z listy KWW OWS. Kolejną największą liczbę głosów na tej liście ma Krzysztof Juszyński z Kazimierzowa.
Sesję zakończyły podziękowania za współpracę w minionych dwunastu miesiącach oraz życzenia na nowy rok.




Laureatka i nominowani do nagrody w dziedzinie kultury. Od lewej Stanisława Dłużewska?Pawlik, Wojciech Grzędowski, Halina Biniek




Sportowcy nagrodzeni za sukcesy w sezonie 2011



pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (756) z dnia 6 Stycznia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »