tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Młodzi wzięli się za porządki

 
"Kocham, lubię, szanuję" nie śmiecę!" - pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja "Sprzątanie świata", koordynowana i organizowana przez fundację "Nasza Ziemia" oraz fundację "Sprzątanie świata - Polska"

Jak co roku do akcji przyłączyli się uczniowie placówek oświatowych z terenu powiatu opoczyńskiego. Poniżej relacjonujemy przebieg wielkich porządków.

Zespół Szkół im. Jana Brzechwy
Uczniowie zakasali rękawy 14 września. Do lasu i z powrotem dojechali bezpłatnie dzięki uprzejmości MPK. Wysprzątali teren lasu januszewickiego od drogi krajowej do leśniczówki, gdzie przy ognisku piekli kiełbaski i słuchali opowieści leśniczego. Prowiant i napoje sponsorowane były przez Nadleśnictwo Opoczno.

Gimnazjum w Bukowcu Opoczyńskim
Uczniowie klas pierwszych już tradycyjnie jako miejsce działania wybrali pobliskie lasy. Akcję przeprowadzili 13 września, wspólnie z pracownikami miejscowej szkółki leśnej.
Pomimo wyjątkowo niesprzyjającej pogody gimnazjaliści zebrali około 20 worków różnych śmieci - poczynając od butelek, poprzez części garderoby i papiery, a na oponach kończąc. Po zakończonej pracy mogli się ogrzać i osuszyć przy ognisku. Korzystając z okazji upiekli też na nim kiełbaski.
W trakcie spotkania leśniczy Henryk Małachowski opowiedział młodzieży o gatunkach roślin i zwierząt występujących na naszym terenie, zwrócił również uwagę na konieczność ochrony środowiska naturalnego.
- W tym roku połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Zaś rozmowa z leśniczym z pewnością wpłynie na podniesienie świadomości ekologicznej naszych uczniów - mówią wychowawczynie Maria Stańczyk i Ewelina Ambroziak.

Szkoła Podstawowa w Januszewicach
W tym roku akcję poprzedziły rozmowy, pogadanki na temat nieśmiecenia i dbania o przyrodę, przeprowadzone przez nauczycieli jak również rodziców. Wspólnie zdecydowano, że wysprzątane zostanie najbliższe otoczenie szkoły.
Najmłodsi uczniowie zbierali śmieci na szkolnym placu. W piątek i sobotę rodzice wykarczowali chwasty zarastające drogę szkolną, przycięli dziko rosnące krzewy, zebrali i wywieźli na wysypisko śmieci zalegający na szkolnym placu gruz, przywieźli ziemię i przygotowali szkolne boisko pod wysiew trawy, naprawili i pomalowali szkolny plac zabaw.
Akcja nie zakończyła się 16 września, wciąż trwa. Dzieci cały czas zbierają zużyte baterie, segregują śmieci, sadzą rośliny i dbają o nie, a rodzice aktywnie włączają się w prace porządkowe na rzecz szkoły i jej otoczenia.

Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Kamieniu
Wszystko zaczęło się w ogródku dydaktycznym. 14 września uczniowie i nauczyciele na czele z dyrektorką Urszulą Zawadą przywitali w swoim szkolnym ?Zdrowiu w ogrodzie? Jarosława Kabata, zaprzyjaźnionego leśniczego Nadleśnictwa Smardzewice, oraz Katarzynę Kośkę, studentkę wydziału leśnictwa.
Wspólnie obejrzano wypielęgnowane rośliny i przespacerowano się zadbanymi alejkami. W altance dyskutowano na temat sposobu pielęgnacji terenów zielonych i właściwej segregacji śmieci. Leśniczy uświadamiał uczniów, jak ważne jest dbanie o czystość, podkreślając piękno szkolnego ogródka.
Kolejnym etapem akcji był przejazd uczniów klas IV-VI do lasów Nadleśnictwa Smardzewice w okolicach Tomaszówka - Dąbrowy. Młodzi ekolodzy wyposażeni w worki, rękawice ochronne i ogrom pozytywnej energii i zapału, posprzątali teren wokół leśnych dróg na odcinku ok. 8 km. Cały czas uczniom i nauczycielom towarzyszył leśniczy. Przy okazji zwracał uwagę na destrukcyjny wpływ wszelkich zanieczyszczeń na ekosystem lasu. Przy wiekszym wysypisku śmieci zauważono połamane młode drzewka i wyschniętą trawę, co wyjątkowo oburzało sprzątających las.
W tym samym czasie uczniowie klas 0-III sprzątali teren w okolicy szkoły. Jesteśmy pewni, że uczniowie PSP w Kamieniu, nie tylko od święta będą pamiętać o utrzymywaniu czystości oraz o prawidłowej segregacji odpadów.
W akcji brali udział uczniowie ze wszystkich szkół z terenu gminy Sławno. Ogółem 661 młodych ekologów sprzątało okoliczne tereny.

Przedszkole nr 6
Do akcji przystąpili mali ekolodzy z Przedszkola nr 6 z grupą żłobkową. I nic dziwnego. Już drugi rok w placówce działa Klub Naszej Ziemi ?Zielona Dolinka?, którego patronem jest fundacja ?Nasza Ziemia?.
W piątek, 14 września dzieci z grupy ?Stokrotek? i ?Skrzatów? wybrały się jako patrol ekologiczny, by sprzątać najbliższy teren przedszkola. Kolejnym działaniem był ekologiczny pochód przedszkolaków. Barwny korowód z zielonymi balonami, transparentami o treściach nawołujących do ochrony przyrody przeszedł ulicami miasta w poniedziałek, 18 września. Maszerując w korowodzie, dzieci przypominały napotykanym mieszkańcom o konieczności segregacji śmieci i ochronie najbliższego otoczenia. Najmłodsi rozdawali przechodniom ekologiczne listki z wierszami poświęconymi ochronie środowiska i ekologii. Przedszkolaki głośno wykrzykiwały hasła ekologiczne, a wszystko po to, by zwrócić uwagę otoczenia na problem związany z niszczeniem środowiska.
Ekologiczny przemarsz miał na celu aktywną promocję ekologicznych wzorców zachowań a także szeregu działań ?szóstki? związanych z ochroną przyrody m.in. zbierania baterii, nakrętek plastikowych, realizacji ogólnopolskich programów ekologicznych, konkursów oraz wystaw prac plastycznych o tematyce ekologicznej, udziału w akcjach sprzątania świata i w lekcjach bibliotecznych.
Pracownicy placówki uważają, że dziecko wychowane w potrzebie kontaktu z przyrodą, wdrożone do proekologicznego myślenia będzie wyrastało na człowieka świadomego i odpowiedzialnego za stan środowiska.



Gimnazjum w Bukowcu Opoczyńskim




Przedszkole nr 6




Szkoła Podstawowa w Januszewicach




Publiczna Szkoła Podstawowa w Kamieniu




Zespół Szkół im. Jana Brzechwy





Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (793) z dnia 21 Września 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »