tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Miedzianeczki doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Miedznej Drewnianej powstało w 1958 roku. Pierwszą przewodniczącą koła była Marianna Karbownik, która organizowała dla członkiń kursy kroju i szycia oraz gotowania i pieczenia. Wraz z gospodyniami, sprawowała także opiekę nad dziećmi rolników, gdy ci brali udział w pracach polowych. Po dziesięciu latach koło zawiesiło swoją działalność, jednak w lipcu 2002 roku zostało reaktywowane dzięki Bogusławie Czerskiej, która stanęła na czele stowarzyszenia. Funkcję przewodniczącej pełni do dziś


Po odnowieniu działalności, członkinie korzystają z wiedzy przekazanej im przez babcie i mamy oraz wykorzystują ją podczas przygotowywania dań kuchni regionalnej i pieczenia tradycyjnych ciast. Obecnie do grupy należy piętnaście aktywnie działających członkiń. W kole aktywnie działa Krzysztof Goworek, który swoim śpiewem uświetnia wiele imprez, zorganizowanych przez gospodynie. Wciąż prowadzony jest nabór nowych uczestniczek. Wraz z Bogusławą Czerską w skład zarządu wchodzą zastępczyni Elżbieta Purgat i skarbniczka Iza Wąsowicz.
KGW w Miedznej Drewnianej współpracuje z wieloma organizacjami i instytucjami. Wśród nich prym wiodą lokalne OSP i stowarzyszenie "Źródełko" pod kierownictwem Anny Kaźmierczyk. Panie aktywnie uczestniczą w projektach unijnych organizowanych wspólnie ze "Źródełkiem", z którym przedsięwzięły do tej pory między innymi Dni Sąsiada oraz konkurs tańca towarzyskiego.
Poza tym panie corocznie aktywnie uczestniczą w Dniach Białaczowa oraz w przygotowywaniu potraw z okazji dożynek powiatowych i gminnych. Z tej okazji wiją wieniec dożynkowy. Biorą też udział w spotkaniach integracyjnych z mieszkańcami wsi, np. w Dniu Pieczonego Ziemniaka, spotkaniach opłatkowych, imprezie sylwestrowej, zabawie karnawałowej dla emerytów, Dniu Sołtysa czy Dniu Dziecka. Członkinie reprezentowały również swoje środowisko podczas przeglądów tradycyjnych stołów wielkanocnych i wigilijnych w Sławnie.
"Miedzianeczki", jak same się nazwały, w swoim repertuarze wykorzystują nie tylko znane ludowe utwory. Same także piszą teksty do swoich piosenek. Najbardziej są jednak dumne z kompozycji "Miedzna, nasza Miedzna", która otwiera większość występów grupy. Ponadto gospodynie troszczą się o lokalną figurkę Matki Bożej, wokół której gromadzą się podczas majówek oraz październikowych modlitw różańcowych.
Spotkania członkiń koła odbywają się raz w miesiącu w remizie strażackiej. Podczas nich panie wymieniają się przepisami i doświadczeniami życiowymi. Wspólnie spędzany czas umilają sobie śpiewaniem ludowych piosenek. Grupa utrzymuje się głównie dzięki środkom pozyskiwanym z wynajmu naczyń i sali, w której na co dzień odbywają się spotkania KGW.
Jakie są plany "Miedzianeczek" na najbliższy czas? ? Przede wszystkim chciałybyśmy zyskać wiele nowych członkiń. Serdecznie zapraszamy wszystkie kobiety, które chcą się integrować i miło spędzać wolny czas, do dołączenia do naszej grupy. Na pewno nie pożałujecie! Poza tym zależy nam na rozpoczęciu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych oraz zwiększeniu naszego zaangażowania w organizację różnych lokalnych przedsięwzięć. Chcemy jak najprężniej działać i dalej podtrzymywać regionalne tradycje. Jednym słowem, pragniemy dawać z siebie wszystko ? powiedziała przewodnicząca Bogusława Czerska.
A co gospodynie z Miedznej Drewnianej postrzegają za swój największy sukces? Bez wątpienia reaktywację koła po upływie trzydziestu czterech lat od zawieszenia działalności. Dzięki odrodzeniu grupy gospodynie mają z kim dzielić swoją pasję. Nasze spotkania i angażowanie się w organizację lokalnych przedsięwzięć dają nam wiele radości i satysfakcji. Brakuje nam jedynie własnego punktu spotkań. Póki co wynajmujemy lokal w remizie strażackiej, jednak mamy nadzieję, że marzenie o naszym kącie niebawem się spełni ? podsumowała przewodnicząca.




Początki działalności KGW w Miedznej Drewnianej, lata 60. XX w.



Miedzianeczki z darami podczas dożynek parafialnych w Białaczowie w 2009 roku


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (847) z dnia 4 Października 2013r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »