tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Mabon - święto równonocy jesiennej

 
22 września po celtycku


Współcześnie Celtowie kojarzą się głównie z Anglią, z wielkimi kamiennymi monolitami, które tam stawiali, z druidami, magią itp. Mało kto wie, że Celtowie zamieszkiwali też inne ziemie, np. ziemie dawnej Polski. Celtowie - lud indoeuropejski, który niegdyś zajmował obszary nadwołżańskich stepów - około 2500 lat p.n.e. zaczął rozprzestrzeniać się w Europie oraz w kierunku Indii. W IV wieku p.n.e. Celtowie zajmowali już całą Europę od Bałtyku do Morza Śródziemnego oraz od Wysp Brytyjskich po Morze Czarne. Wszędzie byli znani i wszędzie pozostawili po sobie ślady. Rzymianie nazywali ich Galami, starożytni Grecy Galatami. Kultura Celtów i ich działalność polityczna wywarły niewątpliwy wpływ na powstanie i rozwój licznych krajów europejskich. Kultura celtycka rozwijała się w wielu miejscach Europy, szczególnie jednak w Walii, Szkocji, Kornwalii i Irlandii, której Rzymianom nigdy nie udało się podbić. Z upływem wieków Celtowie stopniowo asymilowali się z innymi ludami Europy, nigdy nie zniknęli jednak do końca. Do dziś celtyckie zwyczaje, języki, sztuka i muzyka budzą wielkie zaciekawienie.
W najbliższą sobotę, 22 września o godz. 16.49 w pierwszej kwadrze Księżyca na celtyckim Kole Roku rozpocznie się Mabon - święto równonocny jesiennej.
Szprychy Koła Roku wyznaczają tzw. sabaty (słowo ?sabat? pochodzi od starogreckiego słowa sabatu, które znaczyło ?odpoczywać?). Cztery sabaty to wydarzenia astronomiczne - przesilenia i zrównania dnia z nocą. Daty tych wydarzeń zmieniają się każdego roku z powodu niedoskonałości naszego kalendarza. Cztery pozostałe sabaty znajdują się w pół drogi pomiędzy solarnymi sabatami i związane są z gospodarstwem - wyznaczają żniwa czy początek wyprowadzania stad na pastwisko. Osiem sabatów symbolizuje obrót Koła Roku i wieczny cykl narodzin, rozwoju, śmierci i ponownych narodzin.
Mabon - święto równonocny jesiennej, ma przypominać o panującej w naturze równowadze i o tym, że wszystko ma swoją opozycję i przeciwwagę. To czas, gdy Słońce wchodzi w znak Wagi - symboliczna równowaga pomiędzy dniem a nocą, szalka dnia ustawiona jest dokładnie na równi z szalką nocy. Okres ten przypada mniej więcej w dniach pomiędzy 21 a 23 września - zapoczątkowując astronomiczną jesień na półkuli północnej. Innymi spotykanymi nazwami tego święta są: Winne żniwa, Sabat jesiennego zrównania nocy i dnia, Święto Winobrania, Święto Avalon, Alban Elved (druidzi), Alban Elfed, Zimowe Odkrycie (teutońska) Święto plonów, Dożynki, Święto Jabłek. Symbolami tego święta są: jabłka, wino, winorośl, róg obfitości, miejsca pochówku, girlandy i tykwa. Od tego sabatu dnie stają się coraz krótsze, ciemność powoli zaczyna dominować nad jasnością. Przyroda przygotowuje się do zimowego spoczynku. Mabon zapoczątkowuje okres odpoczynku po ciężkiej pracy. Żniwa dobiegły już końca, wiadomo już, ile trzeba zrobić zapasów na kolejny rok, a ile z darów natury można wykorzystać w zimie. Tradycyjnie w Mabon odwiedza się groby najbliższych. Ozdabia je jesiennymi bukietami z liści, zanosi jabłka i orzechy jako symbol pamięci o nich. Układając bukiety z jarzębinowymi koralikami wśród dębowych liści i zapalając świece, które rozświetlają coraz dłużej trwające ciemności, zapalano symboliczną iskierkę nadziei, ciepła i świadomości, że ten czas nadchodzącego powoli dominowania mroku - również przeminie.
Nazwa pochodzi od imienia boga Mabona, który w mitologii celtyckiej był - przyrównywany do rzymskiego Apollona - bogiem wyzwolenia, harmonii, muzyki i jedności. Bardziej odpowiednim patronem byłby Lugh, zwany niosącym światło - Luciferem. Świątynie poświęcone Lughowi chrześcijanie zastąpili kościołami pod wezwaniem św. Michała, który przejął cechy zwyciężonego Lucyfera. W magii Michał symbolizuje ogień. Archanioł Michał jako słoneczny bohater walczy ze smokiem symbolizującym ciemność, ale jest też sędzią, przedstawianym z wagą, na której szacuje ludzkie uczynki. Doskonały patron jesiennego zrównania. Jego dzień to 29 września.
Z Mabonem kojarzone są również jabłka, które symbolizują odnowione życie. Jedna z celtyckich nazw tego święta - Avalon (kraina umarłych - oznacza dosłownie krainę jabłek). Z tego powodu właśnie akt składania owoców jabłoni na grobach bliskich osób, symbolizuje wdzięczność za dające życie zbiory, jak również ukazuje chęć zjednoczenia się żyjących z bliskimi, których czas już przeminął. W Mabonie celebruje się także młode wino oraz wszelkie produkty uzyskane z winorośli i dziękuje za owocne plony jabłoni. W ten sabat wykonuje się amulety z owoców jarzębiny, a więc z ?drzewa druidów?, które mają chronić właściciela aż do następnego jesiennego święta zrównania.
?Wiosną modlitwa, jesienią podziękowanie? - tym chińskim przysłowiem rozpoczną się obchody święta Mabon 2012 w słynących z kamiennych kręgów wsiach kaszubskich w województwie pomorskim: 22 września o godz. 17.00 w Węsiorach, w powiecie kartuskim, w gminie Sulęczyno oraz 23 września w niedzielę o godz. 16.00 w Odrach w powiecie chojnickim, w gminie Czersk. Nawiązujące do tradycji celtyckich Stowarzyszenie Badań Kamiennych Kręgów z Gdyni proponuje, by tegoroczny dzień święta Mabon był też dniem międzynarodowego protestu przeciw szczelinowaniu hydraulicznemu przy wydobywaniu gazu łupkowego.
Opr.: erg


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (793) z dnia 21 Września 2012r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »