tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Kuniczanki doKoła!

 
Początki Koła Gospodyń Wiejskich w Kunicach sięgają lat 60. Od momentu powstania kołem kierowały kolejno Janina Bykowska, Weronika Śpiewak, Wanda Belica i Weronika Turoboś. Prężna działalnośc trwała do lat 80., kiedy to nastąpił regres. Dopiero po upływie ćwierćwiecza nastąpiła reaktywacja koła. Gospodynie, czerpiąc inspiracje z cennej wiedzy przekazywanej przez mamy i babcie, aktywnie działają. Tak, jakby tej długiej, dwudziestopięcioletniej przerwy w ogóle nie było...

W latach 60. członkinie KGW w Kunicach aktywnie współpracowały na rzecz rozwoju całej wsi. Wspólnie hodowały kurczęta, a po ich odchowaniu dzieliły je między siebie. Razem też utworzyły tzw. dzieciniec, tj. pewien rodzaj przedszkola, którego celem była opieka nad dziećmi w okresie żniw. Ze zgromadzonych środków, gospodynie zakupiły pralki "Franie" dla każdej chętnej członkini. Punktem spotkań kuniczanek był działający wówczas we wsi magiel, z którego panie chętnie korzystały. Już wtedy członkinie KGW inwestowały w swój rozwój. Chętnie uczestniczyły w kursach gotowania i pieczenia oraz kroju i szycia. Systematycznie uczęszczały również w zajęciach organizowanych dla gospodyń z terenu całej gminy. Same też często organizowały różne przedsięwzięcia, np. zabawy ludowe, z których czerpały zyski na dalszą działalność. Wieczorami spotykały się przy darciu pierza, przędzeniu lnu i wełny oraz podczas wspólnego gotowania.
W latach 80. działalność KGW została jednak zawieszona. Odrodzenie grupy nastąpiło dopiero 16 lipca 2006 roku. Tuż po reaktywacji skład koła liczył dwanaście osób, a przewodniczyła mu Krystyna Baran, która funkcję tę pełniła do 12 stycznia 2013 roku. Obecnie na czele grupy stoi Maria Stanisławiak, jej zastępczynią jest Krystyna Płuciennik, sekretarzem wybrano Barbarę Jaworską, a skarbniczką jest Bogusława Anduła.
Koło współpracuje z OSP oraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sławnie. Panie umilają sobie czas organizując wiele cyklicznych imprez, m.in. święto pieczonego ziemniaka, andrzejki, wigilię, tłusty czwartek oraz Dzień Kobiet, na który zapraszają także dawne członkinie koła, są także współorganizatorkami dożynek gminnych.
Kuniczanki prezentowały swoje talenty na Przeglądzie Pieśni Maryjnych, podczas występów sobótkowych oraz w przygotowywaniu stołów wigilijnych i wielkanocnych. ? Nasze gosposie tworzą zgrany zespół, który sam układa występy, tworzy skecze, pisze teksty piosenek i przyśpiewek. Dokonania kuniczanek można oglądać podczas wielu gminnych i powiatowych przeglądów ? opowiada przewodnicząca koła Maria Stanisławiak. Prawdziwą dumą gospodyń z Kunic jest Weronika Śpiewak, która 25 maja 2010 roku została odznaczona "Orderem Serca ? Matkom Wsi".
Na przestrzeni lat w KGW zaszło wiele zmian. Podobnie w życiu każdej z członkiń doszło do ewolucji priorytetów. Na początku istnienia, grupa miała na celu zawiązać współpracę, która doprowadziłaby do poprawy jakości życia całej społeczności wiejskiej. Jednak z biegiem lat technologia i technika pozwoliły na usamodzielnienie się gospodarstw domowych, co ograniczyło działanie koła do współpracy z ośrodkami kultury oraz kultywowania tradycji regionu. Dziś gosposie przekazują kolejnym pokoleniom wiedzę na temat jak dawniej bywało na opoczyńskiej wsi, poprzez ubieranie się w regionalne stroje, udostępnianie młodszym mieszkańcom Kunic tajników dobrego gospodarowania, czy promowanie tradycyjnych receptur na regionalne potrawy.
? Jesteśmy wdzięczne za to, że nasza działalność jest nieustannie wspierana hojnymi darami sponsorów. Źródłem utrzymania koła są oczywiście także składki członkowskie ? tłumaczy przewodnicząca. Panie spotykają się najczęściej w remizie, często praktykowane są także zebrania w domach członkiń.
Do największych sukcesów kuniczanek zalicza się obsługę zjazdu strażaków, który miał miejsce w maju 2011 roku oraz przygotowanie spotkania ostatkowego dla mieszkańców. Największym marzeniem członkiń jest natomiast większy kąt, w którym mogłyby organizować swoje spotkania. ? Zaplecze gospodarcze znajdujące się przy OSP jest dla nas za małe. Znajduje się w nim także mini wystawa naszych prac oraz zbiór eksponatów, które dawniej służyły jako przedmioty użytkowe na wsi. Pragniemy większego pomieszczenia, gdzie będziemy mogły swobodnie się poruszać, zapraszać gości i pomieścić nasze skarby. Apeluję także do młodych kuniczanek, aby z nowymi pomysłami i talentami zasilały szeregi naszego koła ? podsumowuje Maria Stanisławiak.




Festiwal Pieśni Maryjnych w Kunicach w 2008 roku


KGW podczas dożynek gminnych w Sławnie w 2011 roku


Kuniczanki w aktualnym składzie


ZG   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (833) z dnia 28 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »