tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Kulturalne obchody

 



Tuż przed odsłonięciem ławeczki Tadeusza Sygetyńskiego


W sobotę, 22 maja w ramach obchodów jubileuszowych MDK zaplanowano imprezy Dnia Otwartego w MDK, adresowane zarówno do młodzieży, jak i dorosłych. Organizatorzy pomyśleli też o najmłodszych. To z myślą o nich plac przy MDK zapełnił się nadmuchiwanymi urządzeniami rekreacyjnymi. Jednak sobotnia aura nie pozwoliła w pełni korzystać z tych atrakcji. Chociaż od rana było ciepło i świeciło słońce to po południu, kiedy zaplanowano imprezy plenerowe, zaczął padać deszcz, który skutecznie odstraszył widzów.
Od godz. 10.00 chętni mogli odwiedzić opoczyńską salę kinową, w której organizatorzy przygotowali darmowe seanse. Z pięciu propozycji każdy mógł wybrać coś dla siebie. Przy okazji zainteresowani mogli zobaczyć prezentację dorobku pracowni działających w MDK.
Po południu rozpoczęły się występy artystyczne na scenie letniej w wykonaniu podopiecznych MDK, które niestety nie przyciągają rzeszy widzów. Przed bardzo nieliczną publicznością (pewnie też ze względu na pogodę) prezentowali się wokaliści, muzycy i tancerze. W dalszej części programu na scenie wystąpiła Dominika Sulgostowska–Wróbel. Dominika zaśpiewała standardy muzyki polskiej i światowej. Potem organizatorzy przygotowali dla widzów prawdziwą gratkę. Spektakl słowno–muzyczny zatytułowany „Brel raz jeszcze”, który powstał pod opieką artystyczną Krystyny Jandy. Przed opocznianami zaśpiewał aktor i muzyk Janusz Zbiegieł, wykonujący najbardziej znane i lubiane piosenki Jacques¶a Brela oraz recytował jego listy do żony przetłumaczone na język polski. Artysta występuje nie tylko przed rodzimą publicznością, ale także przez francuską i niemiecką. Wybór takiego artysty na imprezę plenerową nie był trafionym. Spotkanie w kameralnym gronie, dla osób które chcą, lubią i odnajdują się w takich klimatach byłoby jak najbardziej wskazane. Sobotnie imprezy zakończył świetny występ rockowego zespołu „Linia Trzynasta” ze Skierniewic.
Niedzielne obchody zapowiadały się bardzo obiecująco. Zespoły, które zaproszono do występu na opoczyńskiej scenie gwarantowały sukces. I tak właśnie było. Po frekwencji publiczności widać było, że niedzielny program przypadł im do gustu. Chociaż pogoda tego dnia też nie mogła się ustabilizować. Nad miastem wisiały ciężkie burzowe chmury, które w końcu przyniosły prawdziwą ulewę. Na szczęście w punkcie kulminacyjnym imprezy świeciło słońce, które jeszcze bardziej uprzyjemniało widowisko.
Najpierw na scenie prezentowały się rodzime zespoły ludowe: „Sitowianki” z Sitowej, „Bukowianki” z Bukowca Opoczyńskiego, „Kraśniczanki”' z Kraśnicy, przygotowane pod kierunkiem instruktora Edwarda Rogowskiego oraz KGW z Woli Załężnej przygotowane przez Kamilę Biniek. Wszystkie prezentacje publiczność nagradzała brawami.
Tuż po nich na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Tramblanka”, który zaprezentował się w dwóch częściach. Jako pierwsi przy wtórze kapeli ludowej przed wymagającą publicznością wystąpiła grupa dziecięca. Dzieciaki śpiewały i tańczyły najbardziej znane i lubiane pieśni i przyśpiewki ludowe. Po młodych artystach zaprezentowali się dorośli członkowie zespołu. Obie grupy wystąpiły w układzie choreograficznym przygotowanym przez Martę Lewandowską.
Po tych występach dyrektorka MDK Monika Matusiewicz zaprosiła widzów do udziału w kolejnym punkcie programu mającym upamiętnić obchody jubileuszu 30–lecia działalności MDK i 50–lecia istnienia „Tramblanki”, uroczystego odsłonięcia „Ławeczki Tadeusza Sygietyńskiego”.
W tej uroczystości wspólnie uczestniczyli reprezentanci Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz „Tramblanki”.
Wreszcie przyszedł czas na punkt kulminacyjny obchodów. Jak powiedziała Monika Matusiewicz ukochanego przez Opoczno zespołu „Mazowsze”. Licznie zgromadzona publiczność obejrzała naprawdę imponujący spektakl składający się z polskich piosenek, pieśni, tańców narodowych i ludowych. Widzowie z wielką uwagą przysłuchiwali się piosenkom, a także podziwiali oryginalne stroje ludowe z różnych zakątków naszego kraju. Spektakl zadziwiał rozmachem i perfekcją wykonania, za co artyści zasłużenie zostali nagrodzani gromkimi brawami. Publiczność wręcz nie pozwoliła im zejść ze sceny. Po takim występie i naprawdę gorącym przyjęciu zespołu przez widzów pozostaje mieć tylko nadzieję, że imprezy kulturalne stojące na tak wysokim poziomie artystycznym, będą w naszym mieście odbywać się jak najczęściej.
W dalszej części obchodów organizatorzy zaprosili na koncert Orkiestry Miejskiej, działającej przy MDK, która angażuje się w niemalże każde wydarzenie kulturalne w naszym mieście. Tym razem w kameralnym składzie muzycy zaprezentowali program „Z piosenką po Europie”, w którym wystąpili: Katarzyna Kumorek, Karolina Jończyk, Krzysztof Gajewski, Rafał Kądziela i Piotr Mokrowiecki.
Obchody zakończyła wspólna zabawa przy muzyce zespołu „Kam–Rad”.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (672) z dnia 28 Maja 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »