tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Książki na TOP-ie 2012

 
Rokrocznie na księgarskich półkach pojawiają się setki nowości. W Polsce wiele z nich stanowią publikacje naukowe i podręczniki. To, co jest największą gratką dla czytelników, czyli literatura piękna, to jedynie trzecia część wszystkich wydawanych książek. Przyglądając się temu wycinkowi wydawniczej rzeczywistości, wybrałam najciekawsze premiery roku 2012. Jakie książki budziły największe emocje w tym roku? Jakie publikacje przeszły bez echa, choć zasługiwały na uwagę? Po co warto sięgnąć?



Polska premiera 2012 ? Dorota Masłowska, ?Kochanie, zabiłam nasze koty?


Od początku lat 90. liczba wydawanych co roku książek wzrasta ? wtedy publikowano ich zaledwie 10 tys., obecnie co roku pojawia się prawie 35 tys. nowych tytułów. Jednak większość z nich to podręczniki (1/3 wszystkich publikowanych w Polsce książek) i literatura naukowa oraz akademicka (również 1/3), których nakłady często nie przekraczają paruset egzemplarzy. Spośród tegorocznych nowości wybrałam według mnie te najciekawsze, najlepsze, najczęściej komentowane i te niesłusznie pominięte milczeniem, dzieląc je na następujące kategorie: polska literatura piękna, literatura piękna obcojęzyczna, reportaże, dzienniki, listy i biografie.
Na początku coś z polskiej literatury pięknej. Premierą roku była książka Doroty Masłowskiej ?Kochanie, zabiłam nasze koty?, która podzieliła czytelników. Wielu zawiodła, innych utwierdziła w przekonaniu o talencie pisarki. W najnowszej powieści, autorka dowcipnie i wnikliwie przygląda się tzw. klasie średniej, młodym, zamożnym ludziom, którzy nie mają pomysłu na to, co zrobić ze swoim życiem. Ich losy, wygląd, mieszkania wydają się nam podobne niezależnie od tego czy żyją w Warszawie czy w Nowym Jorku.
Mając na uwadze literaturę piękną obcojęzyczną, warto sięgnąć po ?Nazwy? Dona DeLillo, na których polski przekład czekaliśmy 30 lat. Jest to jedna z najlepszych książek DeLillo zaliczanego do grona wielkich amerykańskich powieściopisarzy naszych czasów. ?Nazwy? to siódma w kolejności powieść Dona DeLillo, napisana w 1982 roku. Jej bohaterem jest James Axton, Amerykanin zamieszkały w Grecji pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Axton pracuje jako ?analityk ryzyka? dla amerykańskiej firmy, która prowadzi rozmaite operacje biznesowe i wywiadowcze w basenie Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie, gdzie sytuacja polityczna staje się coraz bardziej niepewna ? upada reżim szacha Iranu, zbliża się też interwencja Związku Radzieckiego w Afganistanie. To swoista powieść podróżnicza i zarazem zbiór rozważań nad językiem i cywilizacją.
Wśród tegorocznych reportaży na uwagę zasługuje natomiast ?Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach? Williama Dalrymple?a. Jest to klasyczne pisarstwo podróżnicze, w którym autor opisuje dziewięć osób i ich dziewięć ścieżek życia. Każda wiodąca przez inne doświadczenia religijne oraz niosąca niezapomnianą opowieść. Od rytualnej śmierci głodowej do tajemniczych praktyk tantrycznych, przez boga wcielającego się w tancerza, po rzeźbiarza stwarzającego boga z brązu. William Dalrymple dzieli się z czytelnikami wiedzą, którą zebrał i historiami, których wysłuchał w ciągu swojego ponad dwudziestopięcioletniego pobytu w Indiach.
Z półki w księgarni, na której leżą dzienniki, listy i biografie, warto sięgnąć po ?Tajny dziennik Mirona Białoszewskiego?, ?Poniedziałkowe dzieci? Patti Smith i Roberta Mapplethorpe?a oraz po ?Listy do rodziny, przyjaciół, wydawców? Franza Kafki.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (808) z dnia 4 Stycznia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »