tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Książki na TOP-ie

 



Paulo Coelho, "Weronika postanawia umrzeć", Wydawnictwo Drzewo Babel, Warszawa 2003


Do tej pory sceptycznie podchodziłam do książek Paula Coelho. Te, które przeczytałam, były według mnie niezbyt interesujące treściowo, a przede wszystkim pełne morałów, których w literaturze staram się unikać jak ognia. Treści zawarte w dziełach autora po prostu mnie nużyły i głęboko zastanawiałam się, gdzie tkwi istota zafascynowania twórczością Coelho wśród tak dużej rzeszy czytelników. Nie dałam za wygraną, znudzona czytałam jego książki do skutku, aż natknęłam się na książkę, która naprawdę przypadła mi do gustu.

O umieraniu i nie tylko
Główną bohaterką książki pt. ?Weronika postanawia umrzeć? jest 24?letnia dziewczyna, która decyduje się popełnić samobójstwo. Powód tego desperackiego kroku jest banalny ? żadna tam choroba, nieszczęśliwa miłość, czy trudne dzieciństwo, jak to zwykle bywa zarówno w życiu, jak i w literaturze ? Weronika postanawia umrzeć, ponieważ jej życiem zawładnęła rutyna oraz wizja równie nieciekawej przyszłości bez odrobiny szaleństwa. W wyniku połknięcia tabletek nasennych nie przenosi się jednak na łono Abrahama, lecz trafia do szpitala psychiatrycznego ?Villete? z trwałym uszkodzeniem serca. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń ? dziewczynie zostaje siedem dni życia. Wtedy po raz pierwszy Weronika nabiera chęci do codziennej walki o przetrwanie. Zaczyna rozumieć, że: świadomość śmierci pobudza do życia.
W szpitalu dla psychicznie chorych, dziewczyna zdaje sobie sprawę z tego, że w dzisiejszym świecie każdy człowiek jest podporządkowany ściśle określonym regułom, a swe emocje musi trzymać na wodzy. Gdy tylko za bardzo się z czegoś cieszy, jest postrzegany przez otoczenie za szaleńca, a jeśli zbyt mocno rozpacza, diagnozuje się u niego depresję. Przyglądając się osobom chorym psychicznie Weronika dostrzega, że wszystko przystoi jedynie wariatom. Podczas pobytu w szpitalu, młoda kobieta miała okazję zobaczyć świat oczami dziecka i nie zwracać uwagi na to, co jej wypada uczynić, a czego nie. Dowiaduje się tam od innych pacjentów, że: (?) szaleństwo to niemożność przekazania swoich myśli. Trochę tak jakbyś znalazła się w obcym kraju ? widzisz wszystko, pojmujesz, co się wokół ciebie dzieje, ale nie potrafisz się porozumieć i uzyskać znikąd pomocy, bo nie mówisz językiem tubylców.
Coelho w swej książce opisuje również losy ludzi od czasu, gdy wiedli życie szarych obywateli, do momentu przybycia do "Villete". Czytając uważnie książkę, można wczuć się w rolę tych doskonale wykreowanych przez autora nietuzinkowych bohaterów. Poprzez zakończenie (którego szczegółów, tradycyjnie już, zdradzać nie będę), autor chciał pokazać czytelnikowi, że wówczas gdy zaczniemy traktować każdy dzień jak cud, nauczymy się cieszyć z życia. Mimo że w książce nie zabrakło wspomnianego we wstępie i typowego dla autora moralizatorstwa, to sentencje i morały wplecione w ciekawą akcję powieści, tworzą wartą uwagi całość.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (779) z dnia 15 Czerwca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »