tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Książki na TOPIE

 



Małgorzata Gutowska?Adamczyk, ?Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy? (2010), ?Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie? (2010), ?Cukiernia pod Amorem. Hryciowie? (2011), wydawnictwo Nasza Księgarnia



Podczas wykopalisk na rynku w Gutowie archeolodzy dokonują niezwykłego odkrycia. Wzbudza ono zainteresowanie córki właściciela cukierni Pod Amorem. Czy Iga rozwikła dawną rodzinną tajemnicę? Czy przepowiednia sprzed wieków naprawdę się spełniła? W poszukiwaniu odpowiedzi prześledzimy fascynującą historię rozkwitu i upadku jednego z najświetniejszych mazowieckich rodów, zaczytując się w trzytomowej sadze Małgorzaty Gutowskiej?Adamczyk pt. ?Cukiernia pod Amorem?

Wstąp do ?Cukierni?!
Książka zbiera same pochlebne opinie wśród czytelników. Została okrzyknięta Książką Roku 2011 portalu granice.pl, a pierwszy tom sagi, ?Zajezierscy?, otrzymał nagrodę blogerów książkowych Złota Zakładka w kategoriach: najlepsze czytadło, najciekawszy świat powieści i najbardziej wciągająca książka. Zaczytują się w niej zarówno celebryci jak i gospodynie domowe, dlatego postanowiłam i ja wstąpić do cukierni i sama osądzić, czy serwowane tam słodkości są naprawdę tak pyszne.
Pierwsza część dotyczy rodu Zajezierskich. Akcja powieści toczy się w dwóch planach czasowych ? w 1995 roku w Gutowie oraz w sąsiednich Zajezierzycach w drugiej połowie XIX wieku. Poznajemy współczesną gutowiankę Igę Hryć, wnuczkę właścicielki tytułowej cukierni, która będąc świadkiem sensacyjnego odkrycia archeologicznego stawia sobie za zadanie rozwikłanie rodzinnej tajemnicy sprzed lat. Historia Igi i i jej poszukiwań stanowią niejako pretekst do przedstawienia wydarzeń, które miały miejsce w Zajezierzycach i Gutowie ponad sto lat wcześniej. Pozostałe wątki są nieco trudniejsze do opisania. Jest ich kilka, nie pojawiają się chronologicznie, luźno powiązane ze sobą i na początku można mieć problem z wychwyceniem związku pomiędzy nimi. Wszystkie dotyczą jednak Tomasza Zajezierskiego i jego matki Barbary. Dowiadujemy się więc sporo o samym Tomaszu, który na początku sprawia wrażenie typowego czarnego charakteru. Autorka porusza również wątki dotyczące jego narzeczonej Ady, kochanki Marianny, rodziców, sióstr, mamki, a następnie jego synów. I chociaż Tomasz jest tutaj postacią spajającą całą układankę, to główną rolę w tych historiach odgrywają kobiety: silne, słabe, kochające i przeżywające miłosne zawody, szczęśliwe w małżeństwie i nienawidzące swoich mężów, wychodzące za mąż z miłości, z rozsądku lub idące do klasztoru, rodzące ślubne i nieślubne dzieci, a wszystko to w scenerii rosyjskiego zaboru w XIX wieku.
W drugim tomie bestsellerowej sagi, zatytułowanej ?Cieślakowie?, autorka przedstawia dalsze losy rodu Zajezierskich. Na kartach książki pojawia się również barwna rodzina Cieślaków. Poznamy półświatek złodziejaszków z warszawskiego Powiśla, których los w pewnym momencie zwiąże z Gutowem i rodziną hrabiego Tomasza Zajezierskiego, a także artystyczne środowisko przedwojennych teatrów i kabaretów. Wraz z jedną z bohaterek wyruszamy za ocean, gdzie autorka znakomicie odmalowała życie polskich emigrantów. Akcja części historycznej rozpoczyna się na początku wieku XX i kończy tuż przed wybuchem II wojny światowej. Podobnie jak w tomie pierwszym przeplatana jest z wydarzeniami współczesnymi. Zaczyna się wypełniać wisząca nad Zajezierskimi klątwa mówiąca, że ród przestanie istnieć, kiedy dziedzicowi urodzi się równocześnie dwóch synów o tym samym imieniu. Przepowiednia, zdawałoby się, niemożliwa spełnia się w Wigilię 1895 roku ? hrabina Adrianna rodzi długo oczekiwanego dziedzica, któremu szczęśliwi rodzice nadają imię Paweł. Tego samego dnia, tyle że w oddalonym o tysiące kilometrów Chicago, Marianna rodzi syna, którego ojcem jest również hrabia Tomasz ? chłopiec otrzymuje na chrzcie imię Paul. Cztery lata później na świat przychodzi Grażyna Toroszyn ? córka Kingi Bysławskiej, siostry Tomasza. I to dzieje tej trójki są głównym tematem drugiego tomu ?Cukierni? chociaż nie brak tam innych bohaterów znanych z pierwszego tomu. Tymczasem we współczesnym Gutowie Iga Hryć stara się rozwiązać zagadkę zaginionego pierścienia, jednak zamiast wyjaśnienia tajemnicy na jej drodze pojawiają się kolejne problemy?
?Hryciowie? to ostatnia część sagi stworzonej przez Małgorzatę Gutowską?Adamczyk. Z racji na poruszaną tematykę, to najtrudniejszy, ale zarazem najpiękniejszy według mnie tom. W Gutowie dochodzi do siebie po poważnych problemach zdrowotnych seniorka rodu ? Celina Hryć, której przeszłość zostaje dokładnie opisana. Na kartach książki pojawia się także jej amant z lat młodzieńczych, Toroszyn, ze swoim synem i wnukiem, co nie będzie bez znaczenia dla jej ukochanej wnuczki, Igi. Splecione losy nieszczęśliwie zakochanych ukazują dramatyczne chwile Europy w tamtym okresie: zawłaszczanie majątków, powstawanie gett, zagłada Żydów, niemieckie metody walki prowadzące do zniszczenia jednostek, ruch oporu, śmierć i żałoba itd.
Co jeszcze zachwyca w ?Cukierni pod Amorem?? Niewątpliwie niezwykle plastyczny język, którym posługuje się autorka. Wyjątkowa atmosfera i klimat powieści sprawiają, że wręcz czuje się te wszystkie zapachy i smaki słodkości serwowanych przez właścicieli cukierni. Któż z nas nie skusiłby się na ciepły jeszcze rożek z kruchego, francuskiego ciasta, wewnątrz którego znajduje się prażone jabłuszko? Miałam też wrażenie, jakbym osobiście gościła w Gutowie, przechadzała się jego malowniczymi uliczkami i gdy po 1500 stronach zostałam odprowadzona przez autorkę do drogi wiodącej na koniec miejscowości, czułam żal związany z rozstaniem z bohaterami, którzy dzięki genialnym kreacjom i przemyślanym przez autorkę osobowościom, stali się dla mnie bardzo bliscy.
Zakończenie książki niewątpliwie zaskakuje czytelnika. Negatywnie, czy też pozytywnie? To już każdy musi ocenić indywidualnie. Szczerze powiedziawszy ? ja byłam zawiedziona. Dlatego zamiast słowa KONIEC, widziałabym raczej przyjaźniejsze CIĄG DALSZY NASTĄPI.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (774) z dnia 11 Maja 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »