tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Królowa Zofia

 

Mówiąc o solenizantce z 15 maja zwykliśmy familiarnie nazywać ją Zośką, dodając przydomek zimna. Nie dotyczy to jednak jej temperamentu, ale tradycyjnie chłodnych dni występujących w naszym klimacie w połowie maja. "Zimna Zośka" zwykle nie odbiega pogodą od poprzedzających ją zimnych ogrodników: Pankracego, Serwacego i Bonifacego.
A przecież powinniśmy mówić o Zofii: mądra, bowiem imię to powstało z greckiego wyrazu sophia - mądrość (uwaga: także "zręczność, chytrość"). Za pośrednictwem łaciny trafiło ono do języków nowożytnych, w polskim jako Zofija notowane jest od XII wieku. Do jego popularności i rozpowszechnienia w całej chrześcijańskiej Europie przyczynił się kult św. Zofii.
Niewiele wiadomo o jej życiu. Żyła na przełomie III i IV w., pochodziła z patrycjuszowskiej rodziny. Według średniowiecznych legend poniosła męczeńską śmierć za wiarę w czasach prześladowań chrześcijan za cesarza Dioklecjana. Wraz z nią zginęły również jej trzy córki o łacińskich imionach: Fides, Spes i Caritas, wywodzących się z trzech cnót boskich. W języku polskim to: Wiara, Nadzieja i Miłość; w rosyjskim Wiera, Nadieżda i Liubow są również imionami żeńskimi.
Imię Zofia nosiło wiele władczyń wschodnioeuropejskich, m.in.: Zofia (1372-1453), córka wielkiego księcia Litwy Witolda, żona wielkiego księcia Moskwy Wasila, Zofia (Zoe) Paleolog (?-1505), bratanica ostatniego cesarza bizantyjskiego Konstantyna XI, druga żona cara moskiewskiego Iwana III Srogiego i Zofia Aleksiejewna Romanowa (1657-1704), wielka księżna moskiewska, regentka państwa moskiewskiego w latach 1682-89.
W dziejach Polski najbardziej zapisała się królowa Polski Zofia, znana też jako Sonka (ok. 1405-1461), księżniczka holszańska, od 1422 roku czwarta żona Władysława II Jagiełły, koronowana dwa lata później. Mimo dzielącej różnicy wieku (w dniu zaślubin Jagiełło miał ponad 70 lat, Sonka 17) to właśnie ten związek dał początek dynastii Jagiellonów na tronie polskim. Była matką m.in. Władysława III Warneńczyka i Kazimierza IV Jagiellończyka. Z imieniem tej królowej łączą się trzy cenne zabytki: jej fundacji jest kaplica królowej Zofii przy katedrze wawelskiej, najpiękniejszy na Wawelu nagrobek wystawiony Władysławowi Jagielle oraz najstarszy polski przekład Biblii - Biblia szaroszpatacka, zwana też Biblią królowej Zofii.
Imię Zofia nadali: drugiej córce (1464-1512) Kazimierz IV Jagiellończyk i Elzbieta Habsburżanka, czwartej córce (1522-75) Zygmunt I Stary i Bona.
Wielki rozgłos w Polsce i w Europie przełomu XVIII-XIX w. zdobyła Zofia Potocka (1760-1822), zwana Piękną Bitynką, dzięki skandalom obyczajowym. Urodziła się w Bursie, w granicach starożytnej Bitynii (obecnie w Turcji). Jako siedemnastolatka została kochanką Karola Boscamp-Lasopolskiego, ministra pełnomocnego Stanisława Augusta w Stambule. Zaproszona przez króla w 1781 roku do Warszawy stała się sensacją i przedmiotem uwielbienia tłumów. Była faworytą księcia Grigorija Aleksandrowicza Potomkina, zapraszanego na tron polski przez przeciwników Konstytucji 3 maja, potem kochanką a następnie żoną przywódcy Targowicy, Stanisława Szczęsnego Potockiego, któremu urodziła ośmioro dzieci, w tym troje przed ślubem.
W literaturze polskiej najbardziej znane Zofie, które wywarły niewątpliwy wpływ na popularność imienia to: Zosia z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, Zofia Boska z Pana Wołodyjowskiego Henryka Sienkiewicza, Zośka z Krakowiaków i górali Wojciecha Bogusławskiego i "Zosia, koleżanka Tosi, z książki dla dzieci Plastusiowy pamiętnik Marii Kownackiej. Wśród najpopularniejszych imion żeńskich w naszym kraju Zofia zajmuje piątą pozycję, nosi je ponad 600 tysięcy Polek. Współczesna Zofia to kobieta pogodna, życzliwa, uśmiechnięta, nawet w chwilach, kiedy jej wcale nie jest do śmiechu. Cierpliwa, uparta w dążeniu do obranego celu. Zwykle towarzyszy jej szczęście w życiu. Nie przychodzi ono tak zaraz i łatwo, ale nawet najtrudniejsze życiowe sytuacje mijają jej prościej i lżej niż innym. Choć prawdziwe sukcesy życiowe przychodzą dopiero w wieku dojrzałym, gdyż woli unikać kłopotów i zwykle schodzi z drogi przeciwnikom, to potrafi na nie zapracować. Trudno narzucić jej swoje zdanie, trzeba ją przekonać, używając bardzo rozumnych argumentów.
Zofia lubi ładnie się ubrać i smacznie zjeść. Życzliwa dla otoczenia, ma wielu przyjaciół. Charakteryzują ją dobry refleks i " gdy zajdzie potrzeba " ostra riposta. Dzięki rozległym zainteresowaniom może uprawiać różne zawody. Dobrze się czuje w zawodach twórczych, pasjonuje się literaturą i aktorstwem. Sprawdza się też doskonale jako architekt, lekarz, czy inżynier budowlany. Ale przede wszystkim jest doskonałą matką i kochającą żoną.

Znane imienniczki:
Zofia Kucówna - aktorka
Zofia Kuratowska - polityk
Zofia Mrozowska - aktorka
Zofia Nałkowska - pisarka
Zofia Nasierowska - artysta fotografik
Zofia Rysiówna - aktorka
Zofia Terne - piosenkarka i aktorka

Większość Zofii przyjmuje życzenia 15 maja, niektóre obchodzą imieniny 30 września.

Zebrał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 20 (879) z dnia 16 Maja 2014r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »