tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Kraszkowianki doKoła!

 
Początki działalności KGW w Kraszkowie sięgają lat 60. Pod koniec lat 80. nastąpiło jego zawieszenie, a w listopadzie 2003 roku ? reaktywacja. Czym zajmowały się kraszkowianki dawniej, a jakie są dzisiaj podejmowane przez nie inicjatywy, w jaki sposób kultywują regionalne tradycje oraz wiele innych ciekawostek na temat KGW w Kraszkowie, przeczytacie w kolejnym artykule traktującym o działaniach gospodyń na terenie gminy Opoczno

Założycielką koła i zarazem jego przewodniczącą była Jadwiga Wiśniewska. Wraz nią w skład pierwszego zarządu wchodziły zastępczyni Józefa Stępień oraz skarbniczka Rozalia Roszczęda. Wówczas gospodynie zajmowały się organizowaniem zabaw ludowych z fantami, brały udział w występach objazdowych w innych miejscowościach, angażowały się w kursy gotowania, pieczenia oraz szycia, a w okresie żniwnym, kraszkowianki zajmowały się dziećmi rolników.
Już wtedy członkinie KGW w Kraszkowie współpracowały z miejscowymi strażakami, kilka lat wcześniej zawiązała się bowiem na wsi OSP. Wraz z innymi mieszkańcami miejscowości, panie zadbały o to, by ich znajomi mieli godną pochwały remizę strażacką.
W latach 80. obowiązki przewodniczącej przejęła Marianna Morawska, która angażowała się w zakup kurcząt i gęsi dla członkiń. Wówczas też gospodynie brały udział w pracach porządkowych przy budowie Ośrodka Zdrowia w Mroczkowie Gościnnym. Po pewnym czasie jednak, działalność koła samoistnie wygasła.
Po długiej przerwie, w 2003 roku, z inicjatywy sołtysa Roberta Karbownika, świetlicowego Andrzeja Kucharskiego oraz ówczesnej dyrektorki MDK Ireny Białas, zawiązało się w Kraszkowie KGW, w skład którego wchodzi szesnaście członkiń. Przewodniczącą wybrano Krystynę Podlaską, funkcję zastępczyni powierzono Halinie Grzywacz, skarbniczką została Danuta Macieja, a na sekretarza koła nominowano Krystynę Kłys. Wybrany wówczas zarząd działa do dziś. ? Naszym debiutem po latach zawieszenia działalności był występ na dożynkach gminnych w Mroczkowie Gościnnym. Uwiłyśmy na tę okoliczność wieniec, który ośpiewałyśmy na święcie plonów. Przygotowałyśmy wówczas też wiele potraw regionalnych ? wspomina przewodnicząca koła. Przed wielką publicznością, panie wystąpiły dopiero w 2004 roku na kusokach. ? Poza tym, mając na uwadze wyższe rangą imprezy, wzięłyśmy aktywny udział w jubileuszach z okazji 25?lecia MDK oraz 50?lecia OSP w Kraszkowie ? wymienia była przewodnicząca, a obecna członkini Marianna Morawska. ? Nie wspominając już o organizowanych przez nas w świetlicy andrzejkach, Dniu Kobiet, spotkaniach opłatkowych, a także niezapomnianym wyjeździe naszego koła do Sławna na uroczystość 35?lecia kapłaństwa ks. Adama Stępnia, który był naszym proboszczem i budowniczym kościoła w Mroczkowie Gościnnym ? dodaje zastępczyni, a zarazem sołtys Halina Grzywacz. Dużym przedsięwzięciem dla członkiń koła było także przygotowanie świątecznego stołu na ?Wielkanocną Babę?.
Kraszkowianki są bardzo pobożne. Czynnie uczestniczą w uroczystościach kościelnych oraz w jubileuszach obecnego proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, ks. Jacka Wolskiego. Gospodynie biorą także udział w Festiwalu Pieśni Maryjnych.
Poza tym ściśle współpracują z sołtysem Kraszkowa, uczestnicząc w corocznych kusokach, dożynkach oraz promując miejscowość poprzez wystawianie stoisk z potrawami regionalnymi na licznych imprezach ludowych. Z zaoszczędzonych środków organizują wycieczki. Do tej pory zwiedziły Licheń, Kraków oraz Łagiewniki.
Z czego kraszkowianki są jednak najbardziej dumne? ? Największą naszą chlubą jest bez wątpienia wyposażenie kuchenne naszej świetlicy, z którego korzystają wszyscy chętni mieszkańcy wioski. Z pozyskanych środków sukcesywnie doposażamy kuchnię ? bez chwili zastanowienia podaje świetlicowa i zarazem członkini koła Katarzyna Nowicka. ? Naszym ?czarnym koniem? jest natomiast Małgorzata Kończak, szczególnie uzdolniona artystycznie gospodyni. Wszystkie dekoracje świetlicy to jej dzieło ? dodaje pełniąca funkcje sekretarza koła Krystyna Kłys.
Członkinie chętnie spędzają ze sobą czas. Zimową porą spotykają się w każdy poniedziałek w świetlicy wiejskiej, gdzie współpracują ze świetlicową Katarzyną Nowicką. Tam snują plany na przyszłość, uczą się twórczości ludowej i miło spędzają czas w swoim towarzystwie.
Jakie są plany kraszkowianek na przyszłość? Największym marzeniem przewodniczącej jest zjednanie w kole większej ilości członkiń, a przede wszystkich ?młodych umysłów? i ciekawych talentów, by uatrakcyjnić działalność koła. Gospodynie życzyłyby sobie natomiast większego i ciepłego pomieszczenia, gdzie mogłyby się spotykać i kultywować regionalne tradycje oraz tego, by ich praca była zauważana i doceniana przez mieszkańców Kraszkowa.



Początek lat 80. Dożynki w Mroczkowie Gościnnym



Kraszkowianki podczas występu na Kusokach w 2004 roku


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (808) z dnia 4 Stycznia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »