tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

  Kraśniczanki doKoła!

 
Po okresie zawieszenia działalności Kół Gospodyń Wiejskich w latach 70. kilka najbardziej aktywnych tego typu organizacji reaktywowało swoją działalność. W 2002 roku reaktywacji podjęły się kraśniczanki. Aktywnie zadziałała na tej płaszczyźnie Anna Orłowska, obecna przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Opoczno. Za jej przykładem wiele kobiet poczuło chęć kultywowania tradycji ludowej

Prężne działanie pań, jak się okazało bardzo uzdolnionych, sprawiło, że koło w Kraśnicy zaczęło się bardzo szybko rozwijać. Od samego początku dążyło do integracji lokalnej społeczności, dlatego częsta współpraca z sołectwem, OSP, szkołą podstawową, proboszczem, a co za tym idzie z całą parafią, nikogo tutaj nie dziwi.
Pierwszą przewodniczącą koła po reaktywacji została Dorota Tomasik. Rok później funkcję tę objęła Bernarda Miszczyk, która piastowała stanowisko do 2006 roku. Następnie na przewodniczącą wybrano Zofię Jurek, a pół roku później Bożenę Furę, która tę funkcję pełni do dziś.
Obecnie do Koła Gospodyń należy dwanaście członkiń. ? Kraśniczanki są doskonałymi organizatorkami, wybitnymi kucharkami, z bibuły i papieru potrafią wyczarować cuda, a do tego pięknie śpiewają ? mówi z dumą członkini koła Paulina Fura.
Zespół śpiewaczy ?Kraśniczanki? powstał zaraz po reaktywacji koła. Aktywność i umiejętności zespołu zostały zauważone i docenione nie tylko przez lokalną społeczność, ale także przez wszystkie szczeble władzy.
Pierwszym instruktorem zespołu była Halina Biniek, w latach 2004?2010 funkcję tę przejął Edward Rogowski. Obecnie, od sierpnia 2010 roku grupę przygotowuje muzycznie Kamilla Biniek?Kaczorowska. W ramach zespołu śpiewaczego od stycznia 2011 roku działa również kabaret ?Budka Kogutka?, który tworzą Wanda Warda i Zofia Warczyńska ? autorka tekstów kabaretowych.
Każdego roku KGW w Kraśnicy bierze czynny udział w wielu różnego rodzaju przedsięwzięciach. Gospodynie chętnie śpiewają kolędy i pastorałki, koncertują w kościołach oraz przygotowują stoły wigilijne. Tworzą piosenki i przyśpiewki na imprezy karnawałowe, tłusty czwartek, kusoki oraz na wiele innych lokalnych przedsięwzięć. Uczestniczą w uroczystościach wielkopostnych, m.in. ?Babie wielkanocnej? oraz Niedzieli Palmowej, śpiewają na Festiwalu Maryjnym w Mroczkowie Gościnnym. Kraśniczanki aktywnie uczestniczą w licznych jubileuszach, festynach i świętach ludowych, poprzez śpiew, przygotowywanie regionalnych potraw oraz prezentację swojej wsi. W celu kultywowania regionalnych tradycji organizują rekonstrukcje obrzędów historycznych oraz ludowych, takich jak ?pirzowka?, czyli darcie pierza oraz pranie w strudze.
Kraśniczanki swoimi występami uświetniają wiele różnorakich imprez i uroczystości, często przy tej okazji prezentując dorobek całego koła. ? Szczególnie dużym wyróżnieniem dla naszych gospodyń były uczestnictwo i występ z okazji wizyty ówczesnego wicepremiera Jarosława Kalinowskiego w Opocznie w 2003 roku, jubileuszu 25?lecia MDK w 2004 roku oraz obchody 100?lecia kościoła parafialnego pw. św. Wojciecha w Kraśnicy w 2004 roku ? wymienia przewodnicząca koła Bożena Fura.
Poza tym członkinie wzięły aktywny udział w otwarciu stadniny koni w Kraśnicy w 2005 roku, peregrynacji obrazu jasnogórskiego w Kraśnicy w 2006 roku, w jarmarku wojewódzkim w Łodzi w 2006 roku oraz przedsięwzięciu ?Opoczyńskie jadło śpiewką okraszone? w 2007 roku. Wystąpiły również w II Diecezjalnym Przeglądzie Zespołów i Kapel Ludowych w Zakrzewiu w 2007 roku oraz uczestniczyły w Kieleckich Targach Turystyki Voyager w 2008 roku. W tym samym roku kraśniczanki były także na XXX Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Przyśpiewki Ludowej w Przedborzu, na dożynkach wojewódzkich w Opocznie, na festiwalu folkloru ?Na styku Mazowsza i Małopolski? oraz na Rejonowym Festiwalu Tradycji Bożonarodzeniowej w Sławnie.
Rok później członkinie KGW z Kraśnicy też nie próżnowały. Swoje środowisko reprezentowały na targach łódzkich ?Na styku kultur?, uczestniczyły w delegacji promującej region opoczyński na spotkaniu w pałacu biskupim z ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem, wystąpiły w Domu Literata w Warszawie z okazji promocji książki Aleksandry Ziółkowskiej?Boehm pt. ?Dwór w Kraśnicy i hubalowy Demon? oraz wzięły udział w jarmarku bożonarodzeniowym na rynku Starego Miasta w Warszawie.
W 2010 roku członkinie koła uczestniczyły w 30?leciu MDK, rekonstrukcji partyzanckiej wigilii, pojechały do Dąbrowy Górniczej, by reprezentować swoje środowisko w przeglądzie folklorystycznym ?Zagłębie i sąsiedzi?, wzięły udział w programie wielkanocnym realizowanym przez Telewizję Trwam, wystawiały swoje produkty na imprezie ?Smaki ziemi łódzkiej?, ponownie pojechały na festiwal do Zakrzewia oraz uczestniczyły w I Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Opocznie.
Pod koniec 2012 roku kraśniczanki swoją obecnością, śpiewem, opowiadaniem bożonarodzeniowych gawęd oraz regionalnym jadłem, uświetniły wieczór wigilijny studentom z UTW w Bełchatowie, zorganizowanym w Miejskim Centrum Kultury.
? Nasze koło już od pięciu lat organizuje otwartą imprezę ?Ziemniak na ludowo?, której zadaniem jest integracja lokalnej społeczności i dobra zabawa związana między innymi z degustacją pysznych ziemniaczanych potraw ? mówi z dumą członkini koła Anna Orłowska. Gospodynie, od czterech lat są także współorganizatorkami Przeglądu Piosenki Religijnej w Kraśnicy, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, nie tylko wśród parafian.
? Dziesięcioletnia, bardzo aktywna działalność naszego koła zaowocowała powstaniem nowoczesnego Domu Ludowego w Kraśnicy, w którym organizowane są różnego rodzaju imprezy i spotkania, między innymi kusoki, ?Baba wielkanocna?, warsztaty, zawody, szkolenia, wieczory poezji, próby zespołu, scholi, chóru i różne spotkania integracyjne dla wielu organizacji z naszej gminy. Tutaj powstała także swoista izba pamięci, w której udało się nam zgromadzić wszelakie skarby z minionych lat. Dom Ludowy jest idealnym miejscem do kultywowania tradycji i przekazywania jej innym. Praca na krosnach, robienie masła, darcie pierza, wyszywanie, robienie kwiatów i innych ozdób, to tylko niektóre zajęcia, o których nie pozwalamy zapomnieć ? opowiada przewodnicząca koła.
Gospodynie są dumne także z tego, że od pierwszego dnia reaktywacji prowadzą kronikę, w której zapisywane są wszystkie wydarzenia związane z ich działalnością. A ? co wynika z zaprezentowanego wyżej kalendarium koła ? mają z czego być dumne.
? Co tydzień spotykamy się na próbach naszego zespołu. Występy to po prostu nasz żywioł! Do tej pory, od czasu wznowienia działalności koła, dałyśmy ponad 120 koncertów podczas różnych okoliczności ? opowiada członkini Anna Orłowska.
Umiłowanie tradycji regionu i lokalny patriotyzm kraśniczanek doskonale odzwierciedlają i podsumowują słowa piosenki autorstwa zastępczyni przewodniczącej Zofii Warczyńskiej: Kraśnica ? dookoła las sosnowy, Kraśnica ? kościół i Dom Ludowy, Kraśnica ? stąd jest mój anioł stróż, Kraśnica ? dla kogoś zwykła wiocha, Kraśnica ? a ja to miejsce kocham, Kraśnica ? najpiękniejsza i już!




Kraśniczanki podczas Kusoków 2009



Kolędowanie podczas święta Trzech Króli w 2012 roku w kościele pw. św. Wojciecha w Kraśnicy


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (809) z dnia 11 Stycznia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »