tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Kojący dotyk

 
Zdaniem psychologa

Dotykanie innych ludzi jest wyrazem lubienia i sympatii. Dwoje ludzi, którzy się często dotykają zwykle także się bardzo lubią. Dotyk budzi silne emocje i podnieca. Dlatego wszystkie społeczności wypracowały wyraźne normy, dotyczące wzajemnego dotykania się.
Możemy podawać sobie ręce, klepać się po plecach, czasem dotknąć ubrania. Wiemy jednak, że byłoby grubym nietaktem nagłe pogłaskanie kogoś, pocałunek w szyję, czy dotknięcie pachy. Inaczej dotykamy ludzi, których znamy, a inaczej obcych. Nieprzyzwoite jest przecież głaskanie kogoś na pierwszym spotkaniu lub dotykanie w taki sam sposób jak dotyka się własne dziecko, brata, czy rodzica.

Czerwone i białe
Psychologowie wykonali specjalne mapy ciała, na których zaznacza się te obszary, które pozwalamy dotykać innym ludziom oraz te, które stanowią tabu. Jak wygląda taka mapa?
Wyobraźmy sobie, że kolor czerwony oznaczać będzie części, które pozwalamy innym ludziom dotykać, a biały części, które stanowią tabu. Jak będzie wyglądać sylwetka człowieka na takiej „mapie”? Najczerwieńsze będą dłonie. Ramiona i twarz będą jasno – czerwone, podobnie jak tułów. Obszarem tabu (białe) są oczywiście okolice genitaliów, a także miejsca zgięć kończyn: wewnętrzne zgięcia łokci, pachy. Również nogi dotykane są rzadko.
Inaczej będzie wyglądać mapa naszego ciała dla matki, a inaczej dla ojca. Matkom pozwalamy na dotykanie nas znacznie częściej niż ojcom i mogą one dotykać zdecydowanie większych obszarów naszego ciała.

Ukochana twarz
Okazało się również, ku zaskoczeniu psychologów, że w miejscach publicznych mężczyźni znacznie częściej dotykają kobiet niż kobiety mężczyzn w miejscach publicznych. W sytuacjach niepublicznych (np. w domu) kobiety są bowiem bardziej kontaktowe niż mężczyźni.
Jednak ludźmi, których dotykamy najczęściej jesteśmy my sami a sposób, w jaki samych siebie dotykamy może wiele powiedzieć o naszych emocjach i osobowości.
Najczęściej dotykamy własnej twarzy: przysłaniamy usta dłonią, drapiemy się w głowę, skubiemy uszy, poprawiamy okulary i włosy, podpieramy twarz, dłubiemy w nosie. Często dotykamy także dłoni: splatamy je, pstrykamy palcami, zaciskamy w pięści. Dotykamy też tułowia, gładzimy brzuch etc.

Co oznaczają gesty?
Dotykanie twarzy jest zwykle gestem uspokajającym. Taki gest uspokaja już nawet bardzo małe dzieci – oseski. Gdy niemowlak płacze a mama wetknie mu do buzi smoczek – wtedy się uspokaja. Ten dotyk daje uczucie bezpieczeństwa i bliskości. Dlatego małe dzieci, gdy są w stresie, zaczynają np. ssać palce lub obgryzać paznokcie.
U dorosłych osób gest dotykania ust trochę się zmienia: zamiast dotykać ust zaczynamy pocierać nos lub poprawiać okulary. Na przykład pocieranie karku jest często reakcją na złość w stosunku do rozmówcy, a pocieranie czoła czy oczu towarzyszy nudzie. Gdy jesteśmy zakłopotani mamy skłonność do pocierania nosa lub chwytania go palcami, a gdy nie chcemy już słuchać naszego rozmówcy, trzemy uszy.
Jednak gesty dotykania twarzy mogą też oznaczać przyjemne myśli albo podniecenie. Jeśli w trakcie rozmowy spostrzeżemy, że ktoś nagle wyciąga papierosa, poprawia włosy albo gładzi wargi to może oznaczać, że myśli, które się u niego pojawiły są podniecające i budzą przyjemne emocje.
Na koniec: czy rzeczywiście tak łatwo jest odczytać myśli człowieka, obserwując jedynie jego ruchy? Oczywiście nie! Odczytywanie gestów jest jak rozumienie języka: gesty, tak jak i słowa zmieniają swoje znaczenie w zależności od kontekstu, w którym się pojawiają. Ten sam gest może oznaczać bardzo różne rzeczy.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 45 (696) z dnia 12 Listopada 2010r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »