Drzewica

Juniorzy LKK dwa razy na podium

Kajakarstwo górskie

W miniony weekend juniorzy Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica wzięli udział w międzynarodowych regatach Vajda Teen Cup, wchodzących w skład cyklu Junior World Series 2012. Prestiżowa impreza dla nastoletnich kajakarzy, zorganizowana przez Krakowski Klub Kajakowy, odbyła się na torze w Krakowie?Tyńcu, który pełni rolę kontynentalnego centrum szkolenia w kajakarstwie slalomowym.
Do walki przystąpiło ponad sto osad z kilku państw ? Polski, Słowacji, Czech, Niemiec, Słowenii, Kazachstanu i Łotwy. Młodzi górale rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: U?14 (do 14 lat), U?16 i U?18.
LKK reprezentowało pięciu zawodników: kanadyjkarze Bartosz Łęgosz, Paweł Smolarski i Przemysław Nowak oraz kajakarze Bartosz Dębowski i Jarosław Klata. Drzewicką grupą opiekował się trener Włodzimierz Dębowski.
W sobotę, 18 sierpnia przeprowadzono kwalifikacje. O miejscu decydował wynik lepszego z dwóch przejazdów. Drzewiczanie pływali dobrze i bez problemów awansowali do dalszej fazy regat.
W kategorii do 16 lat rywalizowali Przemysław Nowak i Jarosław Klata. Przemek uzyskał piąty czas w C?1, natomiast Jarek był piętnasty w K?1.
Nasi górale zajęli wysokie pozycje w najstarszej grupie wiekowej, U?18. W kanadyjkach jedynkach Paweł Smolarski zanotował trzeci rezultat. Bartosz Łęgosz został sklasyfikowany na czwartym miejscu. Kajakarz Bartosz Dębowski był trzeci, a osada Smolarski ? Łęgosz druga w C?2.
Niedziela rozpoczęła się od półfinałów, w których wystąpiło pięć z sześciu osad LKK. Nie wystartowała drzewicka dwójka kanadyjka, ponieważ kanadyjkarze oszczędzali siły przed rywalizacją w C?1.
W młodszej kategorii wiekowej Przemek Nowak uzyskał piąty rezultat w C?1, a kajakarz Jarek Klata był dziesiąty. Obaj awansowali do finałów. Ten sukces stał się również udziałem dwóch bardziej doświadczonych juniorów ? Pawła Smolarskiego, który miał najlepszy czas w C?1, oraz Bartka Dębowskiego, piątego w K?1. O pechu może mówić Bartek Łęgosz. Nie został sklasyfikowany, ponieważ aparatura pomiarowa nie zmierzyła mu czasu.
O ostatecznej klasyfikacji regat decydowały przejazdy finałowe. Z czterech naszych finalistów na podium ?wpłynęli? dwaj.
Zawodnicy z grupy U?16 nie zdobyli medali, ale pokazali się z dobrej strony. W C?1 Przemek Nowak był piąty, uzyskując rezultat 126,76 z czterema punktami karnymi. Wygrał Słowak Martin Mrcana (KTK Liptowski Mikulasz) ? 108,15. W K?1 Jarek Klata zajął piątą pozycję ? 107,07 (2). Zwyciężył Jakub Grigar (KTK Liptowski Mikulasz) ? 93,00.
O medale postarali się juniorzy startujący w kategorii do 18 lat. W kanadyjkach jedynkach triumfator półfinału Paweł Smolarski walczył o końcowe zwycięstwo. Trasę przepłynął szybko (w czasie 109,29 s), ale otrzymał 56 punktów karnych i z rezultatem 165,29 zajął trzecie miejsce. Pierwszy był drzewiczanin Michał Kołomański (109,33), który reprezentuje KKK Kraków.
Największy sukces zanotował Bartek Dębowski. W finale zaprezentował się doskonale. Pokonał granicę 100 s, uzyskując czas 99,85 s. Trącił jednak bramkę, za co otrzymał dwa punkty karne. Gdyby nie ta strata, zdobyłby złoty medal. Ostatecznie z rezultatem 101,85 wywalczył drugie miejsce. Wygrał Eryk Lejmel z KKK Kraków (100,43).
Podczas uroczystego zakończenia regat Paweł i Bartosz stanęli na podium, odebierając medale Vajda Teen Cup. Gratulujemy.
Dodajmy, że krakowskie regaty Junior World Series 2012 zostały rozegrane w terminie Międzynarodowego Pucharu Pienin, trzeciego rzutu Pucharu Polski i Ligi Młodzików. Z tego powodu zawody w Krościenku odwołano, chociaż w oficjalnym terminarzu PZKaj widniały od dawna.

* * *

Młodzież w Szczawnicy?
25 i 26 sierpnia zawodnicy LKK Drzewica wystartują w Ogólnopolskich Regatach Slalomowych Uczniowskich Klubów Sportowych ? Memoriale Wojciecha Piecyka oraz 51. Międzynarodowym Memoriale Anny i Artura Wernerów.
Zawody stanowiące kolejny rzut Ligi Młodzików i Pucharu Polski zostaną rozegrane na Dunajcu w Szczawnicy. Ich organizatorami są Nowosądecki Okręgowy Związek Kajakowy, KS Pieniny i UKS Małe Pieniny Szczawnica.
Pierwszego dnia odbędą się regaty młodzików, a w niedzielę zawody w kategorii open, przy czym wystąpią również po cztery najlepsze osady z sobotniej rywalizacji młodzików.
Do Szczawnicy pojedzie liczna reprezentacja drzewickich górali ? młodzicy z dwóch grup oraz kilku juniorów.

?a Grzesiek w Pradze
W najbliższy weekend wystartuje także mistrz Polski w C?1, Grzegorz Kiljanek. Olimpijczyk z Londynu będzie pływał na torze w Pradze, gdzie zostaną rozegrane czwarte regaty Pucharu Świata ICF 2012. Jest to pierwsza tak poważna międzynarodowa impreza w slalomie kajakowym po regatach olimpijskich.
Na piątek, 24 sierpnia zaplanowano kwalifikacje we wszystkich konkurencjach. Półfinały i finały w kanadyjkach jedynkach ? konkurencji Kiljanka ? odbędą się w sobotę.
W klasyfikacji Pucharu Świata ?Mały? zajmuje dwunastą pozycję z dorobkiem 80 pkt, ale nie uczestniczył w pierwszych regatach cyklu w Cardiff Bay. W drugich ? we francuskim Pau ? zanotował swój życiowy sukces, zajmując drugie miejsce. W C?1 prowadzi Słowak Alexander Slafkovski (146 pkt).