tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  Jakże nie kochać tej ziemi...

 
W minioną niedzielę, 15 września odbyły się Dożynki Gminne Opoczno 2013. Tegorocznym obchodom przyświecało hasło

Uroczystości rozpoczęła msza dożynkowa w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, podczas której rolnicy dziękowali za zakończony okres żniw oraz zebrane plony. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił, goszczący w parafii ksiądz prałat Bogusław Bogaczewicz, dziekan dekanatu podkarpackiego, z parafii we Frysztaku. Gospodarz parafii, ksiądz proboszcz Leszek Sokół witając gości powiedział, iż cieszy się, że msza dożynkowa odbywa się w jego parafii mimo tego, że nie należy do niej żadna wioska. Po nabożeństwie kolorowy korowód dożynkowy, w asyście policji przejechał do sceny głównej, przy krytej pływalni, gdzie odbyły się uroczystości wieńcowe.
Dożynki są jednym z najstarszych świąt rolników. Na przestrzeni lat nieco zmieniły swój charakter, ale ciągle kultywują piękną tradycję dziękowania za zebrany plon. Z bogatych zwyczajów do dziś przetrwało wyplatanie wieńców dożynkowych i pieczenie chleba, symbolizujące radość ze zbiorów oraz dające nadzieję na urodzaj podczas przyszłorocznych żniw. Oficjalna ceremonia przebiegała w podniosłej atmosferze i z zachowaniem tradycyjnych obrzędów.
Po powitaniu licznie przybyłych gości, wśród których byli parlamentarzyści, samorządowcy wojewódzcy i lokalni, przedstawiciele policji, straży pożarnej, instytucji kulturalnych, prowadzący spotkanie dziennikarz TVP Łódź, Leszek Bonar, zaprosił na scenę gospodarzy dożynek ? burmistrza Jana Wieruszewskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Wojciechowskiego. Zaproszono także starostów tegorocznych dożynek ? Grażynę Pecynę i Kazimierza Łukasika, oboje z Woli Załężnej. Kazimierz Łukasik wraz ze swoja żoną Zofią, prowadzi gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 15 ha. Specjalizuje się głównie w hodowli bydła i produkcji mleka (roczna produkcja mleka to 50 tys. litrów). Mają własny schładzalnik do mleka, a gospodarstwo wyposażone jest również w niezbędny sprzęt rolniczy m.in. dwa ciągniki, kombajn zbożowy, sieczkarnię ciągnikową do cięcia kukurydzy. Starościna dożynek, Grażyna Pecyna wraz z mężem Janem od dwudziestu lat prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 15 ha, w tym 7 ha dzierżawione. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i opasowego. Roczna produkcja mleka to około 30 tys. litrów. Produkcja roślinna (zboża i uprawy zielone) przeznaczona jest na potrzeby produkcji zwierzęcej. Gospodarstwo pani Grażyny wyposażone jest w podstawowy sprzęt rolniczy. Starościna chętnie uczestniczy w życiu społecznym wsi, jest członkiem Rady Sołeckiej.
Starostwie, zgodnie z tradycją wręczyli gospodarzom dożynek, chleb wypieczony z tegorocznych plonów. Odbierając bochen burmistrz obiecał dzielić nim sprawiedliwie ? tak, aby jedzenia wystarczyło wszystkim mieszkańcom. Podziękował także sołectwu z Woli Załężnej za wieniec dożynkowy.
Podczas okolicznościowych przemówień dominowały słowa wdzięczności za całoroczny trud pracy rolników. Burmistrz doceniając ciężką pracę rolników mówił, że trzeba kochać ziemię i wieś. Wspomniał o okolicznościowym kazaniu, w którym była mowa o tym czym jest ziemia, wieś i harmonia, która towarzyszy codziennemu życiu na wsi. Przyznał, że choć życie i praca w rolnictwie są trudne to rolnicy podejmują różne wyzwania i je z sukcesami realizują.
Po tradycyjnym obdarowaniu gości chlebem dożynkowym, nadszedł czas na wręczenie odznaczeń wyróżniającym się rolnikom z terenu gminy Opoczno. W tym roku wyróżniono gospodarzy z pięciu gospodarstw, w tym jedno pszczelarskie. Wyróżnienia otrzymali: Marianna i Krzysztof Gmajowie z Sobawin, Barbara i Stanisław Wrzeszczowie ze Stużna Kolonii, Zofia i Czesław Druchlińscy z Kraśnicy, Grażyna Pacan z Bukowca Opoczyńskiego oraz pszczelarz Marian Kowalczyk z Opoczna.
Po części oficjalnej przygotowana bogatą część artystyczną. Na scenie prezentowały się zespołu ludowe z terenu gminy Opoczno: "Kraśniczanki", "Bukowianki" i "Sitowianki". Gościnnie wystąpił Zespół Ludowy "Ksinożoki" z Łowicza. Tradycyjnie odbył się także IV konkurs oberka o nagrodę dyrektora MDK, w którym zwyciężyli Krystyna Bator i Jan Sobczyk.
Gwiazdą wieczoru był zespół "Wawele", który mimo niezbyt sprzyjającej pogody, bo zaczęło padać, zgromadził całkiem spore grono widzów. Na szczęście podczas koncertu wypogodziło się i publiczność mogła razem z członkami zespołu bawić się przy znanych i lubianych utworach.
Przez cały czas dożynek na ulicy Biernackiego w rozstawionych namiotach, królowały skarby opoczyńskiej tradycji. Mieszkanki Bielowic prezentowały wycinankę i haft oraz uczyły jak wykonać tradycyjną ozdobę ludową ? pająka. Kraśniczanki demonstrowały staropolski obrzęd prania na tarze. Sposób przygotowania wyrobów mlecznych pokazywały gospodynie z Adamowa, a tkanie na krosnach mieszkanki Wygnanowa. Nie lada atrakcją dla odwiedzających stoiska był przygotowany przez mieszkańców Kruszewca Kolonii efektowny pokaz obróbki drewna. Swoich sił w rżnięciu desek spróbowali wiceburmistrz Janusz Macierzyński oraz sekretarz gminy, Kazimierz Kożuchowski. Na straganach można było kupić biżuterię, torebki, kosmetyczki, a nawet etui na telefony. Tradycyjnie, za niewielkie pieniądze, można było skosztować potrawy regionalne przygotowane przez panie ze Stowarzyszenia Rozwoju Opoczyńskiej Wsi, m.in. bigos, zalewajkę, pierogi, naleśniki, ciasta, placki ziemniaczane ? potrawy zawsze cieszące się dużym powodzeniem. Odbywały się także warsztaty rękodzielnicze. Dzieciaki miały okazję z bliska przyjrzeć się zwierzętom gospodarskim, a rolnicy obejrzeć nowoczesny sprzęt rolniczy. Dla dzieciaków przygotowano szereg atrakcji m.in. kramy z zabawkami, przejażdżki kucykiem, zjeżdżalnie pneumatyczne i karuzele. Obok naszych rodzimych wystawców, swoje misternie wykonane rękodzieła, prezentowali także przedstawiciele regionu łowickiego. Tegoroczne dożynki zakończyła zabawa taneczna do której przygrywał znany i lubiany zespół "Prokar".
Doroczne święto plonów zostało zorganizowane przez Miejski Dom Kultury we współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. W sfinansowaniu przedsięwzięcia pomogła Unia Europejska w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007?2013 "Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".




Wieniec wykonany przez mieszkańców Woli Załężnej



Starostowie dożynek wręczają włodarzowi miasta chleb dożynkowy



Występ zespołu "Wolowianki"



Kolorowy korowód dożynkowy



Koncert zespołu "Wawele"



Władza rżnie




Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (845) z dnia 20 Września 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »