tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 I Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Opoczno 2011

 

Zanim pójdziemy na koncert warto wiedzieć, kto wystąpi

* * *
Akademicki Zespół Pieśni i TańcaUniwersytetu Łódzkiego "Kujon"

Powstał w 1987 roku z inicjatywy studentów i wykładowców łódzkiej filii Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Nazwa zespołu pochodzi od nazwy tańca z okolic Łowicza " środkowa Polska (łowickie kujony).
W swoim repertuarze "Kujon" ma tańce narodowe i regionalne, w tym z okolic Łowicza, Opoczna, Lublina, Rzeszowa, Nowego Sącza, Krakowa oraz opartą na folklorze miejskim opowieść muzyczno"taneczną "Na majówce w Mani Leśnej". Zespół wielokrotnie występował w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech, Algierii, Turcji, Hiszpanii, Macedonii, Francji, Korei Południowej, Rosji i Ukrainie. "Kujon" zdobył wiele nagród, m.in. nagrodę specjalną za choreografię na festiwalu w Samsun w Turcji, Grand Prix festiwalu w Sidi Bel Abbes w Algierii. Zespół jest członkiem Polskiej Sekcji Organizatorów Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF oraz Polskiego Stowarzyszenia Folklorystycznego PASF.

* * *
Kapela Szymona z Łowicza

Ma na swoim koncie wiele osiągnięć, m.in. pomiędzy 2000 a 2010 rokiem zdobyła pierwsze i drugie miejsca w konkursie kapel w Bedlnie, pierwsze miejsce w Powiatowym Przeglądzie kapel północno"zachodniego Mazowsza, drugie miejsce w II ogólnopolskim festiwalu kolęd i pastorałek w Niepokalanowie, drugie miejsce w ogólnopolskim festiwalu zespołów artystycznych wsi polskiej, laureat "Złotej Jodły" na Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Kapela koncertowała na wielu festiwalach zagranicznych, np. w San Remo we Włoszech i Montoire we Francji.

* * *
Zespół "Lusk" Krakovany ze Słowacji

Powstał w 1990 roku. Celem grupy jest utrzymanie tradycji i historycznych strojów z regionów Trnava, Myjava, Trencin i innych, poprzez kultywowanie tradycji, muzyki i tańca. Zespołowi "Lusk" towarzyszy kapela "Borovienka", która w swoim dorobku ma już nagranych 10 płyt CD z muzyką ludową. Grupa "Lusk" i "Borovienka" są stałymi uczestnikami międzynarodowych festiwali folklorystycznych na Słowacji w Trnavie, Myjavie, Terchovej, Vychodnej i Krakovanach " którego jest organizatorem.
Zespół Lusk Krakovany koncertował w Czechach, Austrii, Chorwacji, Norwegii, Belgii, Holandii i Serbii.


* * *
Zespół "Vila" Nowy Sad z Serbii

Zespół istnieje od 1998 r. Należy do Serbskiego Towarzystwa Kulturalno"Artystycznego "Zeleznicar" z Nowego Sadu. Program zespołu oparty jest na serbskich tradycjach ludowych " tańcach, pieśniach, obyczajach oraz kulturze materialnej ze wszystkich zakątków ziemi, gdzie mieszkają Serbowie. Do programu włączane są również tańce innych grup etnicznych, zamieszkujących na terenie Serbii i Czarnogóry. Program jest przygotowany na podstawie autentycznego materiału zebranego na podstawie badań przeprowadzanych w terenie, który jest następnie opracowywany i doskonalony, ale z naciskiem na użycie tradycyjnych instrumentów ludowych i tradycyjny sposób wykonania. Wykonawcą ogromnej części przedstawień w Villas jest pierwszy zespół, który tworzy około 50 tancerzy i 30 muzyków. W pierwszym zespole pracują młodzi ludzie, wywodzący się ze szkół folklorystycznych i posiadających praktyczne doświadczenie w tańcu. Kapela Vila składa się instrumentów strunowych oraz orkiestry mieszanej, członkowie której w większości są studentami Akademii Muzycznej oraz szkoły muzycznej w Nowym Sadzie.

* * *
PENHAD " Turcja

Stowarzyszenie PENHAD, które powstało w 1984 r., bierze udział wielu narodowych i międzynarodowych festiwalach, przyczyniając się do rozwoju tureckiej kultury. Tańce z regionów, które mają w swoim repertuarze to:
Bitlis to miasto historyczne w górzystym rejonie wschodniej Anatolii. Główny wpływ na folklor ma gospodarcze i geograficzne usytuowanie miasta. Ludzie mieszkający w tym regionie odzwierciedlają w swoich tańcach zmagania z ciężkimi warunkami natury, które mają również wpływ na ich charakter. Używanymi instrumentami są bębny, zurna (rodzaj fujarki) i baglama (rodzaj saz).
Artvin to miasto, w którym reprezentowane są różne rodzaje tureckiego folkloru. Tańce są wykonane przez mężczyzn i kobiety razem lub oddzielnie. Instrumenty akompaniujące to bębny, zurna i kobzy.
Karadeniz: Muzyka wokalna lub instrumentalna, a ruchy taneczne podobne są do szybkiego pluskania ryb. Instrumenty akompanujące to zurna i kemence.

* * *
Zespół Pieśni i Tańca "Tramblanka"

Działa przy Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Powstał w 1958 roku przy Zakładach Płytek Ceramicznych. Zespół w swoim repertuarze prezentuje układy: opoczyński, sieradzki, łowicki, rzeszowski, krakowski, lubelski. ZPiT "Tramblanka" koncertowała w Niemczech, Turcji, Bułgarii, Jugosławii, Szwecji, na Węgrzech, Słowacji i Litwie. Obecnie zespół składa się z ok. 50 osób uczestniczących w zajęciach w dwóch grupach wiekowych. Choreografem jest Marta Lewandowska.
Zespół swoimi występami uświetnia uroczystości okolicznościowe na terenie regionu, tańczy na festiwalach w kraju i za granicą, cieszy się popularnością i uznaniem środowisk. Zespół był wielokrotnie nagradzany na festiwalach i przeglądach w kraju i za granicą. Zdobył m.in.: Złoty Papuć (Węgry), Złotą Lirę (Bułgaria), Złotą Jodłę (Kielce), Grand Prix na przeglądzie Tradycje 2002 (Łódź), drugie miejsce na ogólnopolskim festiwalu "O łowicki pasiak" (Łowicz).
Kujon

Kapela Szymona z Łowicza

Lusk

Vila

PENHAD

Tramblanka


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (729) z dnia 1 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »