tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 I Gminny Festiwal Nauki i Talentów

 
Sukces organizacyjny, potrzebna inicjatywa, trafiony pomysł ? tak oceniono inauguracyjną edycję Gminnego Festiwalu Nauki i Talentów, zorganizowanego przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych we współpracy z Drzewickim Centrum Wolontariatu "Ofiarna dłoń". Impreza, na którą złożyły się m.in. prezentacje artystyczne i panele dyskusyjne, zgromadziła setki uczestników. Honorowy patronat sprawowali burmistrz Janusz Reszelewski oraz proboszcz parafii pw. św. Łukasza, ks. kan. Adam Płuciennik. Tygodnik Opoczyński był patronem medialnym

Co cieszy organizatorów, nowa inicjatywa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Do festiwalu przystąpiły wszystkie placówki oświatowe z terenu gminy i miasta, na zaproszenie odpowiedziały także samorządowe władze Drzewicy, powiatu i województwa. Gośćmi specjalnymi byli radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Bożena Ziemniewicz ? ekspert projektu Language Rich Europe (Europa Językami Bogata) oraz wicemarszałek Artur Bagieński.
Nic dziwnego, że w piątek, 22 marca sala gimnastyczna ZSP wprost pękała w szwach. Wyglądała przy tym bardzo efektownie ? jak profesjonalna hala widowiskowa. Wokół widowni rozlokowano stoiska prezentujące historię i osiągnięcia placówek, a centralnym punktem była oświetlona scena z dużą liczbą kamer i ekranów. Widać, że gospodarze są za pan brat z nowoczesną techniką multimedialną.

Młode talenty na scenie
Po powitaniu zgromadzonych przez dyrektorkę Monikę Machulę oraz przemówieniach gości, na ekranach wyświetlono film promujący ZSP. Był to tzw. lip dub, czyli wideoklip, w którym występujący poruszają się w rytm piosenki odtwarzanej z playbacku. Film powstał zimą ubiegłego roku dzięki determinacji całej społeczności szkolnej oraz pomysłowości Andrzeja Kwietnia ? nauczyciela historii, WOS?u i podstaw przedsiębiorczości. Gospodarze pochwalili się również zespołem muzycznym z wokalistką Pauliną Gapys.
Kiedy chemicy ZSP zademonstrowali doświadczenie pn. "Lokomotywa", festiwal ? dosłownie i w przenośni ? ruszył pełną parą. Oficjalnego otwarcia dokonała dyrektorka szkoły, oddając scenę we władanie dzieciom i młodzieży z całej gminy. Wszystkie występy można było oglądać "na żywo" na telebimach.
Prezentacje rozpoczął pokaz multimedialny przedstawiający Niepubliczny Punkt Przedszkolny "Zielony zakątek" w Krzczonowie ? najmłodszą placówkę oświatową w gminie. Punkt działa od stycznia tego roku i zapewnia wychowanie przedszkolne piętnaściorgu dzieciom.
Gromkimi brawami nagrodzono pokaz mody zorganizowany przez Przedszkole Samorządowe w Drzewicy. Dzieci prezentowały się w efektownych strojach będących własnością placówki. Na wybiegu widzieliśmy krasnoludki, motylki, księżniczki, książęta i baletnice. Część modelek i modeli wystąpiła w strojach ludowych różnych regionów Polski oraz w ubiorach z epok historycznych.
Ciekawym przerywnikiem była kolejna prezentacja naukowa ZSP. Publiczność zobaczyła, jak działa robot potrafiący segregować kulki według koloru. Urządzenie zostało skonstruowane i zaprogramowane przez Michała Grudzieckiego. Na potrzeby festiwalu segregowało draże. Chemicy zademonstrowali doświadczenie z wykorzystaniem substancji znajdujących się w każdej domowej kuchni i apteczce.
Szkoła Podstawowa w Brzustowcu wraz ze szkołami filialnymi w Jelni i Krzczonowie oraz punktem przedszkolnym przygotowała kilkuczęściowy i bardzo różnorodny program. Zawierał on satyryczną wersję "Czerwonego Kapturka", popis taneczny w wykonaniu przedszkolaków oraz dwa eksperymenty naukowe.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Domasznie zaciekawili widzów spektaklem "Kopciuszek" w trzech krótkich aktach oraz pokazem naukowym pn. "Kolorowa szklanka".
Z kolei artyści ze Szkoły Podstawowej w Drzewicy zawładnęli sceną, prezentując piosenkę "Lili" zespołu Enej (chór szkolny) oraz brawurowy układ taneczny "Gangam style" (grupa "Świetliki").
Ze Szkoły Podstawowej w Idzikowicach przyjechały dwie grupy uczniów. Przedszkolaki przygotowały występ artystyczny pt. "Spotkanie bajek" oraz niezwykle interesujący pokaz naukowy "Co pływa, co tonie?". Starsza grupa zademonstrowała inscenizację pt. "Niesforna żabka" oraz dwuczęściowy program naukowy pn. "Powlekanie galwaniczne miedzią" oraz "Zabawa z dwutlenkiem węgla".
Szkoła Podstawowa w Radzicach również pokusiła się o coś specjalnego. W pokazie "O kosmosie i teorii Kopernika" uczniowie w bardzo oryginalny i widowiskowy sposób zaprezentowali historię powstania i budowę Układu Słonecznego oraz krótką charakterystykę poszczególnych planet. Na scenę wkroczyły też dwie wokalistki, które przy własnym akompaniamencie gitarowym wykonały piosenkę "Lili". Trzecią częścią występu był układ taneczny do utworu "Hello".
Po szkołach podstawowych przyszła kolej na Gimnazjum im. Jana Pawła II. Drzewiccy gimnazjaliści przygotowali prezentację multimedialną pt. "Szkoła sukcesu" oraz dali próbkę zdolności artystycznych, nawiązując do musicalu "Metro", który wielokrotnie wystawiali w swojej szkole.
Już na zakończenie scenę znowu opanował zespół muzyczny ZSP, który tym razem zaskoczył interpretacją megahitu?"Jesteś szalona". Do zabawy spontanicznie włączyły się przedszkolaki oraz uczniowie SP w Drzewicy.
I tak po około trzech godzinach przyszedł czas na podsumowanie. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i gadżety a także zaproszenia do udziału w drugiej edycji festiwalu ? już za rok. Nie mogło oczywiście zabraknąć pamiątkowego zdjęcia. Całości dopełniło zwiedzanie stoisk promocyjnych. Ta część imprezy wzbudziła równie duże zainteresowanie.
? Za udział w festiwalu bardzo dziękujemy wszystkim placówkom oświatowym z terenu gminy i miasta Drzewica ? mówiła Monika Machula. ? Wielkie słowa uznania należą się uczniom, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, którzy swoją pracą i zaangażowaniem zapewnili profesjonalne przygotowanie tak dużej, gminnej imprezy.

Przede wszystkim edukacja
Popołudniowy program festiwalu zakładał dwie debaty z udziałem przedstawicieli władz województwa. Spotkania poprowadził prezes DCW "Ofiarna dłoń", Dominik Niemiski.
Pierwsze było adresowane do dyrektorów szkół, nauczycieli oraz młodzieży. Dotyczyło nauki języków obcych.
Prezentację na temat istoty znajomości języków obcych we współczesnym świecie oraz znaczenia Europejskiego Roku Obywateli przedstawiła Bożena Ziemniewicz. Radna wojewódzka z entuzjazmem opowiadała o konieczności stałej pracy nad własnym rozwojem, o potencjale, który każdy z nas może w sobie odkryć, wreszcie o potrzebie ustawicznego kształcenia i nauki języków obcych. Jak mówiła, warto podjąć ten trud niezależnie od wieku. Patrząc na realia współczesnego świata, to wręcz obowiązek, który może stać się przyczynkiem zmiany naszego życia na lepsze.
W drugim spotkaniu ? już z udziałem wicemarszałka Artura Bagieńskiego ? uczestniczyli samorządowcy z gminy i powiatu, przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. Dyskutowano o kształceniu ustawicznym oraz aktywności obywatelskiej. Prelegenci nawiązali do praw i obowiązków wynikających z podwójnego obywatelstwa ? polskiego i europejskiego oraz korzyści płynących z podejmowania aktywności społecznej.
Po wystąpieniach gości przeprowadzono panel dyskusyjny. Drzewiczanie mieli okazję podzielić się z władzami województwa swoimi osiągnięciami, spostrzeżeniami i problemami.
Na zakończenie organizatorzy podziękowali wicemarszałkowi i radnej za udział w festiwalu, zachęcając do częstego odwiedzania Drzewicy.




Sala gimnastyczna ZSP wypełniona do ostatniego miejsca



Pokaz mody w wykonaniu drzewickich przedszkolaków



Uczniowie ZSP prezentowali doświadczenia chemiczne



Prelekcja na temat kszłacenia ustawicznego i aktywności społecznej. Od lewej: prezes DCW Dominik Niemirski, burmistrz Janusz Reszelewski, wicemarszałek Artur Bagieński i radna Bożena Ziemniewicz


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (820) z dnia 29 Marca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »